تاریخ: ۱۷:۳۳ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
اصفهان| کویر مرنجاب از گذشته تا امروز؛ سرنوشت مرد گمشده در کویر همچنان نامعلوم هست + فیلم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، کویر در ایران و در جهان یکی از مکان‌های گردشگری است که مسافران و گردشگران زیادی خواهان سفر به آن می باشند. جذابیت‌هایی که آدمی را محصور خود می‌کند و در برنامه‌های سفر بی شک کویر را می‌گنجاند. یکی از کویرهای سرشناس و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، کویر در ایران و در جهان یکی از مکان‌های گردشگری است که مسافران و گردشگران زیادی خواهان سفر به آن می باشند. جذابیت‌هایی که آدمی را محصور خود می‌کند و در برنامه‌های سفر بی شک کویر را می‌گنجاند. یکی از کویرهای سرشناس و زیبایی که از دیرباز گردشگران زیادی را جذب خود کرده است کویر "مرنجاب" است. کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان پهناور اصفهان واقع شده است که از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از جنوب به شهرستان آران و بیدگل، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره منتهی می‌شود.

کویر زیبای مرنجاب یکی از پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است که در میان کویرگردان از محبوبیت بالایی بهره مند است و گفته می‌شود اسم این کویر را پادشاه عباس صفوی انتخاب نموده است. بعضی نیز می‌گویند که کندن چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین در این کویر، کاری بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و به همین سبب در گذشته به آن "مرد رنج آب"می‌گفتند که رفته رفته تغییر کرد و به "مرنجاب" تبدیل گردد.

امروزه گشت و گذار در طبیعت تنها محدود به منطقه های پر آب و جنگلی نیست، لکن با افزایش سطح آگاهی و البته حس تنوع‌طلبی، منطقه های کویری و بیابانی هواداران زیادی پیدا نموده است و این منطقه های به سبب موقعیت خاص و بکر، حس کنجکاوی و جست‌و‌جو را در همه اشخاص ماجراجو برمی‌انگیزد و آنان را به سمت خود می‌کشانند. اما کویر گردی و استفاده از این طبیعت بکر بدون استفاده از راهنما و آشنای محلی در زیادی مواقع مشکل ساز می‌شود، این مشکل نیز تا جایی پیش می‌رود که امکان دارد جان آدم را به خطر بیندازد.

سرنوشت مرد گمشده در کویر مرنجاب همچنان نامعلوم است

۱۲ ۱۲ فروردین سال کنونی سه گردشگر وارد کویر مرنجاب گردیدند، گردشگرانی که به منظور تفریح و لذت بردن از طبیعت وارد این بیابان بی آب و علف گردیدند اما بعد از مدتی و با وارد شدن به قسمتی از آن به سبب نا آشنایی راه خود را گم می‌کنند و دیگر امکان برگشت ندارند. هر طرف که نگاه می‌کنند بیابان است و راه به جایی ندارد. این گروه سه نفره دربردارنده دو زن و یک مرد بودند. گروهی که رهایی می‌یابد گروه دیگر را نیز رهایی دهد.

گروه اول دربردارنده آن دو زن بود که بعد از راهپیمایی زیاد به یک معدن می‌رسند و همان‌جا می‌مانند، صبح وقتی کارگران برای شروع کار به معدن می‌آیند آنان را می‌بینند به آنان کمک کرده و هلال احمر را در جریان می‌گذارند. این دو زن خبر گم شدن مرد همراه خود را نیز به نیروهای هلال احمر می‌دهند و از آنان می‌خواهند گمشده را پیدا نمایند.

از همان روز جستجوها‌ برای یافتن گمشده کویر مرنجاب شروع می‌شود.

آخرین وضع گردشگر گمشده مرنجاب

معاون امداد و رهایی جمعیت هلال احمر استان اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضع گردشگر گمشده کویر مرنجاب گفت: از وقتی که خبر گم شدن فردی در کویر به هلال احمر گزارش گردید جستجو برای یافتن او شروع گردید. با تمام توان و با استفاده از نیروهای زیادی حتی از استان‌های شهر قم و تهران موفق به یافتن او نشدیم و هنوز تمام دستگاه‌های اجرایی، ابزارها هوایی و نیروهای زمینی در حال فعالیت می باشند.

وی اضافه کرد: عملیات جستجو تا مشخص گردیدن سرنوشت گردشگر گمشده در کویر مرنجاب ادامه دارد.

نیروهای زمینی و هوایی در جست‌و‌جوی گردشگر گمشده مرنجاب

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: طی این مدت، عملیات زمینی جست‌و‌جو توسط ۱۸۱ نجاتگر در قالب ۴۰ تیم امداد و رهایی، ۴۰ دستگاه خودروی کمک‌دار و ۲۱ دستگاه موتور سیکلت صورت گرفته است.

محسن مومنی اضافه کرد: در عملیات هوایی ۳ سورتی پرواز با پاراگلایدر جمعیت هلال احمر و ۱۰ سورتی پرواز با پاراگلایدر و ۲ سورتی پرواز با پهباد برای پیدا کردن گردشگر مفقودی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه گردشگران کویر باید توصیه‌های با اهمیت و امنیت برای کویرنوردی را جدی دریافت کنند، گفت: در صورت رعایت این نکات هیچ خطری گردشگر را تهدید نخواهد کرد و از دیدن مناظر کویر لذت خواهند برد.

کویر مرنجاب از گذشته تا به حال

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: از سال ۱۳۹۲ تا به حال، در کویر مرنجاب ۷۶ نفر دچار سانحه گردیدند. ۸ ۸ نفر مصدوم، ۴ نفر مصدوم سرپایی و ۲ نفر فوتی داشته‌ایم و از سرنوشت گمشده دوازدهم فروردین سال جاری نیز هنوز خبری نداریم.

وی اضافه کرد: کویر مرنجاب از جاذبه‌های گردشگری استان ا صفهان است که در حالتی که همراه با راهنما و با امنیت و رعایت نکات لازم برای سفر به آن اقدام نمایید مشکلی ایجاد نشده و می‌توانید از سفر خود لذت ببرید.

در پی گمشده کویر مرنجاب، جستجوها ادامه دارد

معاون امداد و رهایی جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان گفت: برای مشخص گردیدن وضع فرد گمشده در کویر مرنجاب شخصأ به کویر رفته و وضع را ارزیابی کردم. برای یافتن او از اتومبیل‌رانان حرفه‌ای و علاوه بر این ماشین‌های جان سخت و موتورها و اشخاص متخصص و نیروهای محلی نیز استفاده کردیم. وجب به وجب کویر توسط نیروها جستجو شده است اما متاسفانه هنوز اثری از او پیدا نشده است.

کریمی اضافه کرد: در همان روز اول جستجو اتومبیل فرد گمشده پیدا گردید اما هنوز موفق به یافتن این فرد نشده‌ایم اما جستجو تا رسیدن به نتیجه ادامه خواهد داشت.

وی دنبال کرد: متاسفانه این گردشگران به توصیه‌های کارشناسان هنگام ورود به کویر و اخطارهای آنان مبنی بر استفاده از راهنما توجه نکردند و به راه و مسیر خود دنبال کردند. در کویر مرنجاب سه کیوسک اطلاع رسانی و راهنمایی وجود دارد که گردشگران برای وارد شدن به کویر از آنان استفاده می‌کنند اما این گردشگران بدون راهنما اقدام به کویر گردی کردند که متاسفانه با مشکل جدی رو به رو گردیدند.

این مطلبو از دست ندید!  تحویل پرندگان وحشی به محیط زیست صومعه سرا

معاون امداد و رهایی جمعیت هلال احمر اصفهان افزود: به مردم و دوستداران کویر سفارش می‌کنیم هرگز و تحت هیچ شرایطی بدون اطمینان و بدون راهنما وارد منطقه های نا آشنای کویری نشوند چون که امکان دارد با جان خود بازی کنند.

واقعه ی سفر سه گردشگر به کویر مرنجاب بی شک برای بهره بردن از زیبایی‌هایی خدادای بوده است برای اینکه لحظاتی شاد را برای خود رقم بزنند و هرگز گمان نمی‌کردند چنین مشکل حادی برایشان پیش بیاید اما آینده نگری و استفاده از توصیه‌های مشاوران و کارشناسان راهشگای زیادی از این مشکلات است.

حال باید در انتظار اعلام نیروهای هلال احمر باشیم و بدانیم سرنوشت این گمشده به کجا ختم خواهد گردید.

توصیه‌های برای کویر گردی ایمن و بدون خطر

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: برای اینکه کویرگردی همراه با اطمینان و امنیت باشد لازم است نکته هایی را رعایت کرد. رعایت این نکات علت می‌شود هم خود شخص و هم دیگران با اطمینان از سفر خود لذت ببرند و از ایجاد مشکل جلوگیری کنند.

مومنی با اشاره به اینکه پیش از سفر مقصدتان را به نزدیکان خود اطلاع دهید و بدون اطلاع به کویر نروید، اضافه کرد: در حالتی که با خودرو شخصی به کویر عزیمت می‌کنید حتمأ اتومبیل شاسی بلند باشد. درست است که می‌توان از سایر اتومبیل‌ها نیز برای این سفر استفاده نمود اما اما قطعا این ماشین‌ها متحمل استهلاک بسیاری خواهند داشت. علاوه بر این اهتمام کنید با دو ماشین و یا زیادتر به کویر بروید و وسیله‌های مورد احتیاج برای بکسل کردن را نیز بهمراه دارا باشید.

وی دنبال کرد:  در حالتی که مسیر را نمی‌شناسید و راهنمای مسلط به منطقه هم بهمراه ندارید از مسیرهای کلیدی خارج نشوید و به اندازه‌ای از جاده‌ها دور شوید که بتوانید جاده را نگاه کنید.    قطعا برای چند روز زیادتر از روزهای سفر خود آب، و برای دست کم یک روز زیادتر غذا بهمراه دارا باشید. در حالتی که به هر دلیلی گم شدید و یا ابزار نقلیه شما متوقف گردید، اقدام به بیهوده‌روی نکنید لکن در کوشش برای رابطه با دیگران باشید. ( (به طور مثال، اگر ابزار نقلیه شما در شن و یا باتلاق گیر کرد، اگر در محدوده ۳۰ کیلومتری کاروانسرا باشید که موبایل آنتن می‌دهد؛ اما اگر خارج از این محدوده باشید که امکان آنتن دهی نیست، باید از راه‌های دیگری مثل آتش زدن لاستیک زاپاس ماشین استفاده کنید. علاوه بر این در طول روز باید سرپناهی درست کنید تا از عارضه بیشتر از حد آفتاب سوزان کویر در امان باشید و هنگام شب با برپا کردن آتش خود را گرم نگه دارید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان افزود: از کویرنوردی بین ساعات ۱۰ صبح و ۴ به بعداز ظهر پرهیز کنید. دمای بالا می‌تواند منتج به بیماری‌های زیادی برای کویرنوردان گردد.

وی گفت: امکان دارد از نظر بعضی اشخاص کویرنوردی چندان جالب به نظر نرسد اما این فعالیت هواداران خاص خود را دارد. کویرنوردی برای شما فرصتی برای صخره نوردی، گردش در نواحی شگت آور و علاوه بر این عکس‌برداری از مناظر متمایز را فراهم می‌کند. مشابه دیگر ورزش‌های پرخطر در کویرنوردی نیز باید جوانب احتیاط را رعایت کرد، به ویژه اگر مسیرهای ناهموار پیش روی شما باشد. کارهای احتیاطی معینی وجود دارد که به طور مستمر باید آنان را به علت سپرد.

کویر و تردید بعضی مسافران؛ خیالتان آسوده باشد

با گم شدن فردی در کویر مرنجاب بعضی کسانی که آشنایی کمتری با کویر دارند اما علاقمند به سفر در آن می باشند دچار تردید شده‌اند.

مهری ۳۲ ساله در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: من تا اکنون کویر نرفته‌ام اما خیلی علاقمندم که یکبار بروم و در آن قدم بزنم و از نزدیک نگاه کنم اما با شنیدن این خبر اندکی تردید پیدا کرده‌ام. پذیرفته ام که آدم بدون راهنما جایی که نمی‌شناسد نباید برود اما این طبیعی است که بترسیم. من از گم شدن آن مرد در کویر بسیار دلخور گردیدم و پیگیر خبرها هستم تا بدانم کی موفق به یافتن او می‌شوند.

سیما نیز گفت: به عقیده من اگر قصد سفر به کویر را داریم بویژه کویرهایی بزرگ و گسترده مثل مرنجاب حتی اگر پیشتر هم رفته‌ایم دو مرتبه هم نباید بدون راهنما واردش شویم. کویر مثل جاهای دیگر نیست. آنجا حتی موبایل هم آنتن نمی‌دهد و امکان دارد ارتباطمان قطع گردد. باید تماما حواسمان جمع باشد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: در حالتی که همراه با راهنما و با رعایت نکات امنیت وارد کویر شوید کوچکترین مشکلی پیش نخواهد آمد و از سفر خود مثل تمام گردشگران دیگر لذت خواهید برد.

کویر دشوار است و زیبا و همین دشواری اوست که زیبایی‌اش را چند برابر می‌کند. کویری که علاقمندان زیادی دارد و مردم نیز با سفر به آن روزهای خاطره‌ انگیزی برای خود رقم می‌زنند. اما باید به این نکته توجه کرد که بدون آشنایی وارد هر مسیری شدن تبعاتی دارد که امکان دارد از پس جبران آن برنیاییم.

جستجوها برای یافتن مرد گمشده در کویر مرنجاب همچنان ادامه دارد و سرنوشت او هنوز در هاله‌ای از ابهام است. امید داریم این آخرین سانحه تلخی باشد که کویر با همه زیبایی‌اش برای آدمی رقم می‌زند.