تاریخ: ۱۷:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۱
اصفهان| راه حل مشکلات زاینده رود اجرای صریح قانون است؛ آمار استاندار اشتباه بود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ، اسفندیار امینی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه رودخانه زاینده رود یک تنه مربوط به کشاورزان استان نیست، گفت: برخلاف اینکه ما تنها رخدادهای روی زمین را می‌بینیم و مرزبندی می‌کنیم در جو اتفاق هایی رخ می‌دهد […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ، اسفندیار امینی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه رودخانه زاینده رود یک تنه مربوط به کشاورزان استان نیست، گفت: برخلاف اینکه ما تنها رخدادهای روی زمین را می‌بینیم و مرزبندی می‌کنیم در جو اتفاق هایی رخ می‌دهد که قابل مرزبندی نیست.

وی با بیان اینکه در جریان نبودن زاینده‌رود زمینه بروز اختلال در جو زمین و جریان آب‌های زیر زمینی که جزء مشکلات ما هست فراهم می‌شود، گفت: بحث جابه جایی آب احتیاج به روشنگری دارد چون که یا اصلا و ابدا پیکره طبیعی نخواهد گرفت و تنها مثل روال دیالیزم روی بدن اثرگذاری مقطعی خواهد داشت.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه از وقتی که دستگاه‌ها اکوسیستم ما را بی‌جان فرض کردند طبیعت با مشکلات و اختلالات متعددی روبه‌رو گردید، تصریح نمود: هر تحولی در طبیعت و اکوسیستم که سیر عادی طبیعت را به هم بزند زمینه بروز مشکل هست.

وی دنبال کرد: درست هست امکان جابه جایی آب به ابزار لوله به بلندای فراهم هست ولی این جابه جایی مثل جابه جایی گوش راست به گوش چپ یا برعکس از لحاظ عقلانی پذیرفتنی نیست.

امینی با بیان اینکه در شرایط کنونی بجز کارون یک رودخانه طبیعی آرام در کشور نداریم، گفت: همه می‌پرسند مگر چقدر کم بودن بارش داشته‌ایم که اینچنین با بحران آب روبه‌رو هستیم که در پاسخ باید گفت آمارها گواه این هست که بجز سال کنونی که کمی کم بودن بارش داشتیم طی سالیان گدشته با کم بودن بارش رو به رو نبوده‌ایم و باید گفت قانون‌شکنی دولت‌ها زمینه ساز شرایط کنونی بوده‌است.

این مطلبو از دست ندید!  میزگرد/ آیا "عیسی کلانتری" بدترین گزینه برای سازمان محیط‌ زیست است/ مدیری که هر کاری که بخواهد را انجام می‌دهد!

وی با اشاره به نقش مردم در شرایط بد آبی موجود در کشور، افزود: قسمتی از این قانون شکنی نیز به دست ما مردم هست و این تخلف های به صورت واضح قابل مشاهده نیز هست.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه خواه ناخواه شهر درحال فرونشست هست، افزود: رابطه علمی اثبات شده‌ای بین سطح سبز روی زمین و باران‌زایی ابرها برقرار هست، به همین سبب باید گفت مشکلات زاینده‌رود یک سبب ندارد و برآیند علل متفاوت زمینه‌ساز این بحران بوده ‌است و تنها راه حل برون رفت از این مشکلات نیز اجرای صریح قانون هست.

وی اضافه کرد: مجموعه اتفاق هایی طی سالیان گذشته رخ داده هست که از ۱۶۲۰ میلیون متر مکعب بارش منحصرا ۱۴۲۰ میلیون متر مکعب آن وارد حوضه زاینده رود شده هست و مابقی آن اصطلاحا مفقود شده ‌است؛ گم شدن آب همان حفر چاه‌های مکرر در مسیر حوضه آبریز و جابه جایی آب به بلندای هست.

امینی در انتهاء با بیان اینکه آمارهایی که توسط استاندار در جمع کشاورزان مطرح گردید صحت ندارد، گفت: با توجه به اینکه زمان کوتاهی از ورود آقای مهرعلیزاده به اصفهان می‌گذرد وی نگاهی کارشناسی روی مسائل ندارد و همین مساله علت مطرح شدن حرف‌هایی در جمع کشاورزان گردید که اصلا و ابدا صحت ندارد.