گروه: سبک زندگی
تاریخ: ۱۹:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
استقبال دانشجوهای از درس زبان ترکی زیاد فوق العاده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از نسل برهان، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از نسل برهان، گفت و گو ی مخصوص خبرنگار نسل برهان با اسماعیل مددی، استاد زبان ترکی آذربایجانی دانشگاه ارومیه صبح امروز برگزار گردید […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از نسل برهان، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از نسل برهان، گفت و گو ی مخصوص خبرنگار نسل برهان با اسماعیل مددی، استاد زبان ترکی آذربایجانی دانشگاه ارومیه صبح امروز برگزار گردید که به توصیف زیر هست.

کمی در مورد وضع رشته ترکی استانبولی و دانشجوهای آن در دانشگاه اورمیه توضیح بدهید؟

نزدیک به ۳ سال هست که در دانشکده ادبیات دانشگاه اورمیه، کارشناسی رشته ادبیات و زبان تورکی استانبولی ایجاده شده که برای سواد علمی این شهر موفقیت زیاد بزرگی است  و در ایران منحصرا در دانشگاه علامه طباطبائی رشته ادبیات و زبان تورکی استانبولی وجود داشت که چند سال پس از ان این رشته در دانشگاه اورمیه نیز ایجاد شده که از نظر حول ادبی و تاریخی موفقیت بزرگی به شمار می‌آید.

دانشجویان ما از دانشجوهای دانشگاه علامه طبابایی زیاد موفق، باهوش، توانمند و باسوادتر بوده و امید داریم بتوانیم دانشجوهای موفق و با سوادی را برای آینده ادبی و جامعه خویش پرورش بدهیم.

تدریس درس دو واحدی زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی از چه هنگامی آغازشده و در حال حاضر چند دانشجو مشغول تحصیل‌اند؟

نزدیک به سه سال بعد از گذشت تعلیم زبان تورکی استانبولی در دانشگاه اورمیه، زمزمه‌های تعلیم دو واحد زبان و ادبیات تورکی آذربایجانی از تابستان سال کنونی شنیده می‌شد که با مسرت بالاخره این نیز به حقیقت ملحق شد.

تدریس زبان ترکی آذربایجانی در دانشگاه نازلو و دانشکده ادبیات دانشگاه اورمیه در نوع خود موفقیت زیاد چشمگیری هست و در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ نفر دانشجو تشکیل شده از دو کلاس در دانشگاه اورمیه و دوکلاس در حد استاندارد ۲۰ نفری در دانشکده ادبیات یعنی در کل نزدیک به ۱۴۰ نفر مشغول به تحصیل در درس دو واحدی زبان و ادبیات تورکی آذربایجانی می باشند.

استقبال دانشجوهای و اساتید از تعلیم زبان ترکی چه طور بوده است؟

استقبال دانشجوهای از این درس زیاد فوق العاده هست، نزدیک به بیست سال هست که به صورت خصوصی یا عمومی مشغول تعلیم هستم و درمحیط دانشگاه بزرگ شده‌ام ولی تا به امروز چنین استقبال داغی از جانب دانشجوهای ندیده بودم، به همین علت زیاد خوشحالم و با مساعدت سایر همکارانم نهایت کوشش خود را برای این استقبال داغ به کار خواهیم گرفت. امید داریم که در آینده فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترای این رشته در کشورمان تعلیم گردد.

آیا همچون دانشگاه تبریز، در دانشگاه اورمیه نیز زبان ادبیات ترکی آذربایجانی بعنوان یک رشته دانشگاهی وجود خواهد داشت؟

از سال سابق لیسانس رشته ادبیات و زبان تورکی آذربایجانی در دانشگاه تبریز دایر گشته و سال کنونی نیز دومین سال آن هست، در اورمیه نیز چنین اتفاقی خواهد افتاد و بنده به شخصه از این روند اطلاع دارم ولی تعلیم این رشته در دانشگاه اورمیه نبوده و در دانشکده علمی کاربردی اورمیه که منسوب به شهرداری می‌باشد صورت خواهدگرفت.

مجوز تعلیم در این رشته اکثر از ۸ سال هست که گرفته شده ولی متاسفانه به عللی که هرگز علاقه‌ای به دانستن و بحث در مورد آن‌ها نداریم، این آرزو به حقیت تبدیل نگشته وگرنه دیپلم این رشته وجود داشته و ما اقدام به فوق دیپلم آن کرده بودیم و در حال حاضر لیسانس این رشته تایید شده و ما هم در حال دریافت مجوزهای ضروری برای فوق دیپلم این رشته هستیم، ۱۴۷واحد درس‌های مربوط با لیسانس را تقسیم کرده و به حد کاردانی رساندیم که از طریق همکارانمان در دانشکده عملی کاربردی به تعلیم عالی ارسال شده که انشالله در روزهای آتی تایید شده و مجوز آن‌ را دریافت میکنیم، امید داریم که از ترم آینده فوق دیپلم رشته زبان و ادبیات تورکی آذربایجانی در دانشگاه علمی و کاربردی اورمیه شروع گردد و پیش‌بینی می‌کنیم که استقبال از این رشته مطلوب باشد.

هدف کلیدی دولت از اذن بررای تعلیم زبان مادری چه میتواند باشد؟

سخنانی مبنی بر کم بودن مراجع و مشکلاتی در انتخاب کتب مرجع مدتی در محیط مجازی شنیده‌شد، آیا حقیقت دارند؟

بالاخره از تمامی افرادی که در این راه یاریگرمان بوده بخصوص ریاست دانشگاه اورمیه جناب دکتر حب نقی، ریاست دانشکده ادبیات، مدیر و مدیران تعلیم و تمامی همکارانم در دانشکده ادبیات نهایت تقدیر و تشکر را دارد.