تاریخ: ۷:۳۰ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
استخراج«هزینه  سبد معیشت»تا انتهاء بهمن/تورم ملاک تعیین دستمزدنیست

علی خدایی در صحبت با خبرنگار راهنمای سفر من، با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت سال ۹۶ مبتنی بر نرخ اقلام ضروری خانوار به عنوان ملاک تعیین دستمزد سال آینده گفت: موضع نمایندگان کارگری در جریان گفتگوها مزدی برای محاسبه هزینه سبد معیشت و مطالباتی که برای تعیین دستمزد در قالب شورای عالی کار […]

علی خدایی در صحبت با خبرنگار راهنمای سفر من، با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت سال ۹۶ مبتنی بر نرخ اقلام ضروری خانوار به عنوان ملاک تعیین دستمزد سال آینده گفت: موضع نمایندگان کارگری در جریان گفتگوها مزدی برای محاسبه هزینه سبد معیشت و مطالباتی که برای تعیین دستمزد در قالب شورای عالی کار پیگیری می کنیم تماما مشخص هست.

وی با تاکید براینکه ملاک گروه کارگری برای تعیین هزینه سبد معیشت مطمئنا نرخ های اقلام ضروری خانوار هست ، گفت: طبق توافقاتی که تاحالا در نشست ها تیم پاداش صورت گرفته نرخ کالاهای بنیادی و موثر در سبد هزینه اقلام ضروری در هفته آخر بهمن ماه به عنوان ملاک «تعیین هزینه سبد معیشت ۹۶» موردنظر قرار خواهد گرفت و استخراج خواهد گردید.

عضو کارگری شورای عالی کار دنبال کرد: نکته ای که در مورد میزان تعیین دستمزد هر ساله وجود دارد این هست که اوایل دهه ۸۰ این نرخ دستمزد بود که از نظر روانی یک تورمی را به جامعه تحمیل می کرد و ما این مبحث را می پذیریم اما مدت هاست مواردی که از نظر روانی در جامعه تاثیر می گذارد، نرخ حامل های انرژی و افزایش نرخ ارز و رشد هزینه های اقلام ضروری خانوار هست که متاسفانه در جریان افزایش نرخ ارز رویت می کنیم، وابستگی مستقیمی بین افزایش نرخ ها و نرخ ارز وجود دارد.

تاثیر مستقیم افزایش نرخ ارز بر تورم با فاصله دست کم ۳۰ روزه

این فعال کارگری به تاثیر افزایش نرخ دلار در دو مقطع بر نرخ ها اشاره نمود و گفت: اولین تاثیر، در همان روزهای افزایش هیجانی نرخ ارز بر روی نرخ اقلام قابل رویت هست؛ همچنین تاثیر مستقیم افزایش نرخ ارز بر تورم همیشه با فاصله دست کم یک ماه تا ۴۵ روز خود را نشان می دهد.

خدایی اضافه کرد: افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر نرخ تورم با فاصله حدود یکماه تا ۴۵ روز همیشه برنامه و فعالیت های ما را برای ارزیابی تاثیر افزایش نرخ ارز در نرخ اقلام و سر انجام تعیین دستمزد دشوارتر می کند؛ به نظر می آید با توجه به بار احتمالی تورمی بودجه و از سویی افزایش نرخ حامل های انرژی، سال آینده یک تورمی در جامعه ایجاد گردد و این نمایندگان کارگری را برای تعیین دستمزد دلواپس می کند.

ارزیابی تحولات قیمتی و استخراج نرخ حقیقی اقلام ضروری

این عضو کارگری شورای عالی کار دنبال کرد: به همین سبب نمایندکان کارگری در تیم دستمزد به دقت کاوش می کنند تا با پژوهش ها علمی تاثیر تحولات قیمتی و با پژوهش ها میدانی نرخ حقیقی اقلام ضروری در سبد معیشت را استخراج کنند.   

  عضو هیأت رئیسه محور عالی شوراهای اسلامی کار اضافه کرد: با توجه به اینکه هر ساله «نرخ تورم همان سال» را ملاک تعیین دستمزد قرار می دادیم اما طی چند سال گذشته بر طبق مدعیات دولتی ها حدس نرخ تورم سال بعد به عنوان ملاک تعیین دستمزد مدنظر داشته می گردد.

خدایی تاکید کرد: البته این نکته را نباید فراموش بکنیم که ملاک برای تعیین دستمزد نرخ تورم نیست لکن افزایش نرخ های اقلام سبد معیشت و کالاهای ضروری ملاک تعیین دستمزد هست اما اگر بخواهیم بر طبق نص صریح قانون به نرخ تورم نیز به عنوان یک پارامتر موثر در تعیین دستمزد توجه دارا باشیم ناچاریم حدس تورم سال آینده را در میزان افزایش دستمزد لحاظ کنیم.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، به استناد ماده ۴۱ قانون کار دست کم دستمزد هر ساله کارگران علاوه بر نرخ تورم، باید به شکلی تعیین گردد که هزینه زندگی خانوار را تامین کند. بر همین اساس در سال گذشته برای اولین بار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در تیم دستمزد، هزینه سبد معیشت سال ۹۵ به میزان ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین گردید که در تعیین این هزینه، یک خانواده با جمعیت ۳.۵

لازم به ذکر هست، نشست ها کارشناسی دستمزد از اواسط مهرماه با حضور شرکای اجتماعی (نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت) شروع به کار کرد تا بعد از ارزیابی عاملان موثر در دستمزد من جمله هزینه اقلام سبد معیشت، سر انجام دستمزد سال ۹۷ کارکنان مشمول قانون کار در نیمه دوم اسفندماه در شورای عالی کار به رئیس علی ربیعی وزیر کار تعیین گردد.