تاریخ: ۱۵:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
استان گیلان در حوزه گردشگری بسیار عقب  مانده هست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، ، خلیل آقایی صبح امروز در فرمانداری شهرستان رشت با اشاره به اینکه سازمان مراتع و جنگل‌ها به زمین های ملی و طبیعی گیلان احساس دین می‌کند گفت: این فضای طبیعی و خدادادی نیازمند حفظ و محافظت هست. ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، ، خلیل آقایی صبح امروز در فرمانداری شهرستان رشت با اشاره به اینکه سازمان مراتع و جنگل‌ها به زمین های ملی و طبیعی گیلان احساس دین می‌کند گفت: این فضای طبیعی و خدادادی نیازمند حفظ و محافظت هست.

ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه  مراقبت از انفال از وظیفه ها کلیدی این سازمان هست افزود: سازمان جنگل‌ها به عنوان نماینده دولت محافظت زمین های و جنگل‌ها را به منظور تداوم حیات، زندگی تولید و اشتغال دنبال می‌کند.

معاون وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه حدود ۳۲ میلیون هکتار از زمین های جنگلی کشور تحت پوشش طرح کاداستر قرار گرفته هست تصریح نمود: اجرای طرح کاداستر در ۱۴  میلیون هتکار از زمین های کشور با اولویت شمال کشور در دست اجرا هست.

ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه هدف از طرح کاداستر احیاء، محافظت و تعیین تکلیف زمین های ملی، دولتی، مستثنیات و زمین های خصوصی هست گفته بود: زراعت چوب در استان گیلان یک اصل بوده و به طور مستمر مورد توجه هست.

معاون وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد احتیاج چوبی کشور از زراعت چوب و واردات تامین می‌شود گفته بود: استان گیلان نقطه کلیدی زراعت چوب در کشور شمرده می‌شود و بستر این اقدام بدرستی در گیلان فراهم هست.

وی با اشاره به اینکه در بحث زراعت چوب هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و زمینه‌های صادرات و واردات چوب در کشور فراهم هست افزود: هیچ تنگنا و مشکلی برای فعالیت در حوزه زراعت چوب در سطح کشور بویژه در استان گیلان وجود ندارد.

آقایی با بیان اینکه گیلان در حوزه گردشگری بسیار عقب‌مانده هست و باید سؤال کرد که به چه سبب از سرمایه‌گذاران خصوصی در حوزه گردشگری به‌درستی استفاده نمی‌شود گفت: گمان اینکه خوب ترین بهر‌‌ه‌بردار حوزه گردشگری از جنگل‌ها، شهرداری‌ها می باشند تفکری اشتباه هست.

وی با تاکید بر اینکه عرصه‌های ملی و طبیعی می‌تواند برای حوزه گردشگری یک مجال باشند و پارک‌های جنگی را می‌توان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد اضافه کرد: پارک‌ جنگلی لاکان با پهنه کنونی می‌تواند فرصتی شگرف برای توسعه‌گردشگری و جذب سرمایه‌گذار در رشت باشد.

این مطلبو از دست ندید!  ۶۵۰ پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد

ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه پارک جنگلی سراوان‌ در حال حاضر در استان گیلان رها شده هست و اما می‌توان کارهای بزرگ و ماندگاری را در آن منطقه انجام  داد گفته بود:  استفاده از طبیعت یک هنر هست و امروز از این فن به‌درستی بهره مند نیستیم‌.

آقایی با تاکید بر اینکه استان گیلان استعداد‌های طبیعی گسترده‌ و بی‌نظیری دارد که می‌تواند با رسیدگی و پیگیری  به صورت مخصوص در حوزه گردشگری بدرخشد تصریح نمود: پارک جنگلی سراوان نیازمند توجه هست و بدرستی می‌توان گفت پارک‌های جنگلی استان گیلان عقب مانده هست.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجوز قطع درختان جنگلی  به هیچ عنوان داده نمی‌شود و حتی در طرح‌های هادی نیز محافظت زمین های جنگلی باید مراعات گردد تاکید کرد: استقرار معاونت امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در چالوس غلط هست و این معاونت باید به تهران جابه جا گردد.

آقایی با بیان اینکه حوزه مراتع و جنگل‌های استان گیلان برای فعالیت خود دیگر نیازی به مجوز از معاونت امور جنگل‌ها در چالوس ندارد و می‌تواند کارهای خود را بدرستی پیگری و اجرا  کند گفت: مسئولان ادارات کل حوزه جنگل‌داری در استان‌ها از اختیارات ریاست سازمان در حوزه خود بهره مند می باشند.

وی با تاکید بر اینکه عامل انسانی سبب ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های رخ داده در مراتع و جنگل‌های کشور هست تصریح نمود: بخش بسیاری از مشکلات مراجع طبیعی کشور با فرهنگ‌سازی رفع می‌شود و مردم، مسئولین و رسانه‌ها باید نسبت به زمین های ملی حساسیت نشان دهد.

ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه صدای منتقدان و حساسیت‌های موجود در این حوزه باید شنیده گردد و افزود: اگر به منظور محافظت و محافظت از مراتع و جنگل‌های کشور برنامه‌ای جامع و مدون نداشته باشیم به صورت حتم عارضه می‌بینیم.