گروه: بلیط
تاریخ: ۱۲:۵۴ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
استارتاپ های میلیاردی ایران

یک سال پیش، تقریبا همین روزها بود که سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور از وجود چهار استارتاپ ایرانی با میزان فروش خیره کننده بالاتر از چهار هزار میلیارد تومان اطلاع داد.    آمارهای موجود نشان می دهند سایتی که قرار بود توسط دو برادر به نقد و ارزیابی کالاهای دیجیتال بپردازد، الان […]

یک سال پیش، تقریبا همین روزها بود که سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور از وجود چهار استارتاپ ایرانی با میزان فروش خیره کننده بالاتر از چهار هزار میلیارد تومان اطلاع داد.    آمارهای موجود نشان می دهند سایتی که قرار بود توسط دو برادر به نقد و ارزیابی کالاهای دیجیتال بپردازد، الان به یکی از بزرگ ترین خرده فروش های آنلاین کشور با ۱۲۰ میلیارد تومان نفع خالص در سال مبدل شده هست. این تنها راه پولدار شدن نیست اما تا همین پنج سال پیش چند نفر می توانستند حدس کنند از راه فروش نرم افزار های موبایلی میتوان به نفع خالص ۵۰ میلیارد تومان در سال رسید؟ وضعیت بقیه استارتاپ ها به این خوبی نیست اما از همین اکنون میتوان برایشان آینده ای درخشان تجسم کرد. باور نمی کنید؟
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
دیجی کالا 
باور نمی کنید؟به عنوان بزرگ ترین فروشگاه آنلاین ایران که می خواهد با آمازون در خاورمیانه رقابت کند، در حالی که نسبت به اسنپ عضو و هزینه انسانی بیشتری دارد، حدود ۸۰ درصد خرده فروشی آنلاین کشور را در دست دارد و با حدود دو هزار میلیارد تومان فروش هر ساله معادل ۱۲۰ میلیارد تومان نفع خالص اکتساب می کند و اعتبار تقریبی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی دارد در حالی که بامیلو به عنوان حریف دیجی کالا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار گذاری شده هست.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟
دیجی کالا بزرگ ترین شرکت خرده فروشی اینترنتی در ایران هست که در سال ۲۰۰۶ راه اندازی گردید. در حال حاضر دیجی کالا، پربازدیدترین سایت در خاورمیانه و بزرگ ترین سایت فروش فرآورده ها دیجیتالی و الکترونیکی در ایران هست. .. می کرد ولی با گذشت زمان به فکر فروش این فرآورده ها در وب سایت خود افتاد.
 
کافه بازار
با ارزشی معادل ۴۵۰ میلیارد تومان هنوز تا هزار میلیاردی شدن راه درازی دارد هر چند با جهش های بلند در حال بالابردن قسمت خود از بازار هست. حدس می شود اعتبار پولی کل بازار نرم افزار های تلفن همراه که در سال ۹۶ بر بستر مارکت کافه بازار مبادله خواهدشد به حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برسد که نسبت به ۱۶۰ میلیارد سال ۹۵ حدود ۳۰ درصد رشد داشته هست. دست کم ۳۰ درصد از این رقم معادل ۶۰ میلیارد نفع کافه بازار هست که بعد از کسر مالیات ۵۰ میلیارد تومان نفع خالص حاصل می شود و بر این اساس دست کم اعتبار کافه بازار حدود ۴۵۰ میلیارد تومان خواهدبود.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟
این شرکت بزرگ ترین بازار انواع نرم افزار های تلفن همراه هوشمند در ایران هست. عمر این استارتاپ حدود پنج سال هست.
 
اسنپ

 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟
اپلیکیشنی که این دانشجو آن را معرفی کرد، تنها سه سال بعد، چندین میلیون یورو سرمایه از سوی یک شرکت بین المللی جذب کرد!

تپسی
  اپلیکیشنی که این دانشجو آن را معرفی کرد، تنها سه سال بعد، چندین میلیون یورو سرمایه از سوی یک شرکت بین المللی جذب کرد! با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی خود هنوز تا رسیدن به حریف کلیدی اش یعنی اسنپ راه درازی دارد اما بعد از نرخ گذاری ۳۲۰ میلیارد تومانی و فروش ۲۵ درصد سهام به بانک ملی به نرخ ۸۰ میلیارد تومان، رشد سریعی داشته و حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار فعلی این استارتاپ هست. کارپینو با اعتبار حدود ۱۰۰ میلیاردی پشت سرش حرکت می نماید.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟
  
آژانس مسافرتی آنلاین علی بابا
    در حال حاضر ماهانه بیشتر از ۱۴۰ هزار بلیت با نرخ میانگین ۱۷۰ هزار تومان به فروش می رساند. در هر ماه دست کم پنج تا ۹ درصد از فروش ۲۴ میلیارد تومانی خود و معادل ۱٫۸ ۸ میلیارد تومان در ماه کارمزد دریافت می کند که اگر سایر درآمدهای رزرو بلیت قطار و اتوبوس و درآمدهای جاباما را هم اضافه کنیم، در ماه حدود دو میلیارد تومان و هر ساله حدود ۱۸ میلیارد تومان درآمد خالص دارد که بعد از کسر هزینه های شش میلیارد تومانی در هر سال حدود ۱۲ میلیارد تومان نفع خالص دارد و بر این اساس اعتبار علی بابا دست کم ۱۲۰ میلیارد تومان برآورد زده می شود.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟

 
دیوار
سیستم آگهی آنلاین و نرم افزار دیوار روزی ۵۰ میلیون تومان و ماهی ۱٫۵ ۵ میلیارد و هر ساله ۱۸ میلیارد تومان درآمد و ماهانه ۲۵۰ میلیون هزینه و هر ساله حدود سه میلیارد تومان هزینه دارد. بر این اساس با اکتساب نفع حدود ۱۵ میلیارد تومانی، اعتبار دیوار حدود ۱۵۰ میلیارد تومان هست.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟
دیوار از دوست داشتنی ترین و سرشناس ترین استارتاپ های ایرانی محسوب می شود. این سایت یک سایت فروش فرآورده ها دست دوم هست و اعضاء توان دارند ابزار، لوازم و وسایلی که به آنان نیازی ندارند در این سایت بفروشند. این سایت در حال حاضر دو نرم افزار برای تلفن همراه هایی با پلتفرم اندروید و iOS منتشر نموده که اعضاء با استفاده از این اپ ها توان دارند کالای موردنظر خود را بدون مراجعه به سایت خریداری کنند. شیپور اسم دیگر سایتی هست که کاری همانند سایت دیوار انجام می دهد.
 
آپارات
مدل درآمدی ناپایدارتری نسبت به سایر استارتاپ ها دارد. با اعتبار حدود ۲۰۰  میلیارد تومان امید اندکی به هزار میلیاردی شدن دارد.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟
از وقتی که وب سایت آپارات آغاز به فعالیت کرده پنج سال می گذرد. این سایت در سال ۸۰ ایجاد گردید و در سال ۹۳ بعد از ایجاد حساب کاربری رییس جمهور در این سایت، آپارات به صورت رسمی وارد دنیای پخش ویدئوی آنلاین گردید. سایت آپارات از سایت های زیرمجموعه شرکت صباایده هست، این شرکت صاحب سایت هایی مثل وطن بلاگ و سایت تبلیغات کلیکی صباویژه نیز محسوب می شود.
 
زرین پال
در حوزه فینتک ها زرین پال با حدود یک میلیارد تومان تراکنش در روز حدود نیم تا یک درصد کارمزد می گیرد که دست کم همه روزه ۱۰ میلیون تومان درآمد دارد؛ بر این اساس  ماهانه بیشتر از ۳۰۰ میلیون تومان و هر ساله ۳٫۶ ۶ میلیارد درآمد و با توجه به پرسنل ۳۰ نفری حدود یک میلیارد تومان هزینه هر ساله و در نهایت بیشتر از ۲٫۵ ۵ میلیارد درآمد هر ساله دارد که میتوان ارزشی برابر دست کم ۲۵ میلیارد تومان برایش درنظر گرفت.
 استارتاپ های میلیاردی ایران 
از کجا آمده؟