تاریخ: ۸:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
از ۹ پارک معروف جهان دیدن کنید

هفته نامه همشهری شش و هفت – رامین حاجیان فرد: بوستان ها و پارک ها امروزه به فضاهای ضروری برای زندگی مردمان شهری مبدل شده اند؛ فضاهایی که با آوردن طبیعت به زندگی پر دود و دم شهری، آرامش را به تن و جان ما هدیه می کنند. در اینجا سری به بعضی از مشهورترین […]

هفته نامه همشهری شش و هفت – رامین حاجیان فرد: بوستان ها و پارک ها امروزه به فضاهای ضروری برای زندگی مردمان شهری مبدل شده اند؛ فضاهایی که با آوردن طبیعت به زندگی پر دود و دم شهری، آرامش را به تن و جان ما هدیه می کنند. در اینجا سری به بعضی از مشهورترین بوستان های زیبای دنیا زده ایم و آنان را برای شما معرفی کرده ایم.

پارک مرکزی نیویورک

اسم محلی: سنترال پارک
مکان: ایالات متحده / نیویورک
سال ساخت: ۱۸۵۷
مساحت: ۳۴۰ هکتار
..

بوستان های بی مانند

این پارک در شهر پرازدحام نیویورک و در میان انبوهی از آسمان خراش هایی که یکی بعد از دیگر سر بر آسمان ساییده اند، مکانی عالی برای دور گردیدن از هیاهوی شهر و نزدیکی به زیبایی های طبیعی محسوب می گردد. پارک مرکزی با حدود چهل میلیون دیدار کننده در سال مکانی است که صدها گونه گیاهی از درختان بلند و کهنسال گرفته تا بوته های چمنزارها و آب نماهای بسیار زیبا را در خود جای داده است. اینجا مکانی است که صحنه هایی از فیلم های مشهوری مثل شکارچیان روح، صبحانه در تیفانی، کریمر بر علیه کریمر، سریندیپتی و تنها در خانه، در گوشه و کنار آن ساخته شده اند.

هاید پارک لندن

اسم محلی: هاید پارک
مکان: انگلیس / لندن
سال تکمیل: ۱۶۳۷
مساحت: ۱۴۰ هکتار
..

بوستان های بی مانند

هاید پارک در قلب شهر لندن شاید یکی از مشهورترین پارک های دنیا باشد که پیشینه ساخت آن به حدود پنج سده پیش؛ یعنی زمان پادشاه هنری هشتم برمی گردد. هنری زمین اینجا را به شکارگاه سلطنتی اختصاص داده بود و حدود یک سده بعد یعنی در سال ۱۶۳۷ مکان ذکر شده به عنوان پارک به روی عموم مردم باز گردید. این پارک در طول تاریخ خود شاهد اتفاقات متعددی از برپایی چندین نبرد توسط نجیب زادگان انگلیس تا برپایی نمایشگاه بین المللی سال ۱۸۵۱ بوده است.

پارک سوم فوریه

اسم محلی: پارک ترِس دِ فِبررو (بوسکس د پالرمو)
مکان: آرژانتین / بوئنوس آیرس
سال تکمیل: ۱۸۷۵
مساحت: ۴۰۰ هکتار
گیاهان: اقاقیا، ماگنولیا، درخت سماق، سپیدار، درخت پنیرک و درختچه فردوسی

بوستان های بی مانند

این پارک که بین خیابان های لیبرتادور و فیگوترا الكورتا در پایتخت زیبای آرژانتین قرار گرفته به علت درختستان ها، دریاچه ها و باغ های گل سرخش آوازه بالایی دارد. نامگذاری این پارک با اشاره به یک رویداد تاریخی یعنی سوم فوریه سال ۱۸۵۲ و برتری مردم بر دیکتاتور محلی انجام شده است. البته در زبان محلی به اینجا «باسک د پالرمو» یعنی جنگل پالرمو نیز گفته می گردد. در این پارک علاوه بر زیبایی های گیاهی، سازه هایی نیز قرار گرفته که برای دیدار کنندگان از اینجا جالب توجه است. یکی از این جاذبه ها ستون یادیود کارتامانگا با عده ای مجسمه در اطراف و روی آن است که در سال ۱۹۲۷ ساخته شده است.

پارک الازهر قاهره

اسم محلی: حدیقه الازهر
مکان: مصر / قاهره
سال تکمیل: ۲۰۰۵
مساحت: ۳۰ هکتار
گیاهان: نخل، نعناع، گشنیز، آویشن

بوستان های بی مانند

بوستان الازهر در شهر کهن قاهره با صرف مبلغی معادل سی میلیون دلار ساخته گردید. این بوستان روی مکانی ساخته شده که ده سده پیش؛ یعنی در دوران خلافت فاطمیون بر مصر سازه هایی در آنجا ساخته و در طول تاریخ زیر خاک مدفون شده بود. هنگام بنای این بوستان بخش هایی از دیواره های باستانی از سازه های یادشده از زیر خاک سربرآورد. بیشتر از یک میلیون و سیصد هزار مترمکعب خاک از این تپه ها برداشته گردید و عملیات پاکسازی این مکان که سده ها به فراموشی سپرده شده بود بیشتر از ده سال به درازا کشید.

پارک گوئل بارسلون

اسم محلی: پارک گوئل
مکان: اسپانیا / بارسلون
سال تکمیل: ۱۹۱۴، بازنمایی: ۱۹۲۶
مساحت: ۱۷ هکتار
..

بوستان های بی مانند

پارک گوئل روی تپه ای در شهر بارسلون با سرمایه گذاری شخصی به اسم اوزه بیگوئل و با طراحی معمار معروف سده بیستم آنتونیو گائودی بین سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ ساخته و سال ۱۹۲۶ به صورت رسمی بازنمایی گردید. البته اینجا در ابتدا قرار نبود که پارک باشد لکن مکانی برای سکونت خانواده گوئل مدنظر داشته شده بود. در آن زمان رویکردهای نوگرایانه در هنر و معماری در شهر بارسلون خیز می زد و احداث این پارک جوابی به این عطش تند از سوی ساکنان و مسئولان شهری بود.

این مطلبو از دست ندید!  رویکرد آمریکا به علم رویکرد سلطه بر جهان است/ دانشگاه و صنعت در حوزه فضای مجازی جامانده‌اند

پارک جنگلی مونسانتو / لیسبون

اسم محلی: پارک فلورستاندِ مونسانتو
مکان: پرتغال / لیسبون
سال تکمیل: ۱۹۳۴
مساحت: ۱۰۰۰ هکتار
..

بوستان های بی مانند

پارک جنگلی مونسانتو یک اکوسیستم مخصوص و اثرگذاری گذار محسوب می گردد؛ به شکلی که تجربه یک طبیعت پهناور را برای ساکنان شهر لیسبون فراهم می آورد. در این پارک که بالای تپه های «مونسانتو» قرار گرفته چشم اندازی از شهر و دریای نیلگون در افق خواهید داشت. علاوه بر صدها گونه گیاهی و جانوری ساکن در این پارک مکان های متعددی مثل سالن برپایی نمایشگاه، مرکز منبع های رسانه ای و یک مرکز مراقبت از محیط زیست در اینجا به چشم می خورد. این پارک یک مکان آرمانی برای دوستداران طبیعت است و در آن ابزارها ورزشی گوناگونی برای رشته های متفاوت وجود دارد.

پارک پترین پراگ

اسم محلی: پترین سکه سادی
مکان: چک / پراگ
تاریخ تکمیل: در طول چند سده به مرور زمان
گیاهان: بادام، آلبالو، گل سرخ، لاله و …

بوستان های بی مانند

زیادی از جهانگردانی که از شهرهای اروپایی دیدن به عمل آورده اند و شهر پراگ را نیز دیده اند آن را تجربه ای برتر دانسته اند. دورانی طولانی این شهر مرکز علم، ادب، فرهنگ و هنر اروپا به شمار می آمد و امروزه بناهای متعددی از دوران متفاوت شکوه و عظمت شهر ثابت است. اینجا شهری است که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان که هنوز به فعالیتش ادامه می دهد در آن قرار گرفته است. افزون بر اینها، در شهر زیبای پراگ در کنار رود ولتاوا، تپه ای صخره ای به اسم پترین قرار گرفته که در گذشته از سنگ های آن برای ساخت خانه های شهر استفاده بسیاری می گردید. به احتمال زیاد اسم اینجا نیز از واژه لاتین پتروس به معنای صخره گرفته شده است.

پارک اوئِنو / توکیو

اسم محلی: اوئنوکوئِن
مکان: ژاپن / توکیو
سال تکمیل: ۱۸۷۳
۸
این پارک در دوره ای از تاریخ کشور کهن ژاپن بنا نهاده گردید که سرزمین ذکر شده از انزوا و گوشه گیری جهانی خارج شده و توجه بیشتری به مراودات فرهنگی با غرب و سایر نقاط جهان از خود نشان می داد…

بوستان های بی مانند

پارک اوئنو نیز که در همین دوره ساخته گردید، بازتابی از چنین رویکرد فرهنگی بود به به صورتی که در طراحی آن روش های خارجی و غیر سنتی مورد توجه جای گرفت. اینجا همچنین که بوستانی دلپذیر بوده مکانی فرهنگی و هنری نیز محسوب می گردد. یکی از این مکان ها موزه ملی هنرهای غربی است که در سال ۱۹۵۹ میلادی تأسیس گردید. باغ شالیمار در دوران بالندگی و شکوه معماری دودمان مغولان هند یا گورکانیان؛ یعنی در دوران حکمرانی پادشاه جهان در هندوستان ساخته گردید.

باغ شالیمار / لاهور

اسم محلی: شالیمار باغ
مکان: پاکستان / لاهور
سال تکمیل: ۱۶۴۲
مساحت: ۱۶ هکتار
گیاهان: بادام، سیب، زردآلو، آلبالو، انبه، توت سفید، هلو، آلو، پرتقال، انار، تبریزی، سرو و انواع گل های معطر

بوستان های بی مانند

شهر لاهور در آن زمان قسمتی از هند بود و هنوز کشور مستقلی به اسم پاکستان وجود نداشت. در حقیقت شهر لاهور در آن دوران پایتخت دوم دربار هند یعنی جایی بود که ولیعهد در آن سکونت می کرد. بنای این باغ قدیمی بر بنیان طرح چهارباغ ایرانی که نمادی از بهشت موعود روی زمین بوده قرار داشت در دوران حکمرانی مغولان از این باغ به عنوان مکانی خصوصی برای استفاده خانواده دربار جهت تفرج و خوشگذرانی و برپایی بعضی از ضیافت ها استفاده می گردید.