گروه: اخبار
تاریخ: ۲:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
از هر ۱۰ فوت در ایران، یکی بر اثر آلودگی هواست

خبرآنلاین: پژوهش ها اپیدمولوژی آلودگی هوای تهران، دوشادوش بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا نشان می دهد از هر ۱۰مرگ در ایران، یکی بر اثر آلودگی هوا انجام شده هست.   دکتر صادق حسنوند عضو کمیته علمی ششمین همایش ملی اداره آلودگی هوا و صدا در مورد تحقیقات انجام شده در مورد رابطه بین اپیدمولوژی و […]

خبرآنلاین: پژوهش ها اپیدمولوژی آلودگی هوای تهران، دوشادوش بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا نشان می دهد از هر ۱۰مرگ در ایران، یکی بر اثر آلودگی هوا انجام شده هست.

 

دکتر صادق حسنوند عضو کمیته علمی ششمین همایش ملی اداره آلودگی هوا و صدا در مورد تحقیقات انجام شده در مورد رابطه بین اپیدمولوژی و آلودگی هوا در دانشگاه علوم دکتری تهران می گوید: طبق پژوهش ها صورت گرفته ۱۰درصد از فوت و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می افتد و با دقت به اینکه آلودگی هوا بعنوان چهارمین عامل فوت و میر در جهان شناخته می گردد، بنده و همکارانم از سال ۸۹ در پژوهشکده دانشگاه علوم دکتری به ارزیابی رابطه بین بیماری های قلبی و سرطان ها با آلودگی هوای تهران در پژوهش ها اپیدمولوژی پرداخته ایم.

به گفته اين عضو هیات علمی پژوهشکده محدوده زیست دانشگاه علوم دکتری تهران، در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا موجب فوت ۳۳ هزار نفر شده و طبق تحقیقات انجام شده در راستای کاهش آلاینده ها در هوای آلوده، صرفا راهکار ارزشمند برای برطرف این مشکل در تمامی کلان شهرهای دنیا، افزایش استانداردها و فرهنگ عمومی مردم برای استفاده زیادتر از وسایل نقلیه عمومی هست.

وي بیان كرد: برای نمونه حدود ۱۰۰ هزار نفر را در شهر تهران که آلوده هست و در یکی از شهرهای پاکیزه ایران همچون اردبیل، به مدت ۲۰ سال مورد مطالعه قرار می دهیم و علل فوت و تعداد فوت این اشخاص در طی تحقیق موجب می گردد تا ارزشمند ترین دلایل متاثر از آلودگی هوا مشخص گردد.

حسنوند عنوان کرد: طبق پژوهش ها اپیدمولوژی و رابطه آن با آلودگی هوا مهم ترین رنج سنی که در فراروی بیماری های پرخطر متاثر از آلودگی هوا قرار دارند، اشخاص بالای ۶۵ سال و زیر ۵ سال بوده و مریض ها قلبی عروقی، اشخاص باردارو اشخاص چاق نیز از این دسته می باشند.