گروه: مجله
تاریخ: ۳:۱۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰

رضایتمندی درونی‌ام آرزوست! روان‌شناسان در تحقیقات خود به شیوهی رسیدند به اسم آنالیز مشی متقابل! در این پژوهش‌ها آنان به این دستاورد رسیدند که انسان بزرگ‌ها و تصمیم هایی که می‌گیرند دستاورد مشیی هست که والدین در کودکی با آنان انجام داده‌اند. تاثیر این اقدامات از دوران جنینی آغاز می‌شود و تا پنج سالگی پرونده‌اش […]

رضایتمندی درونی‌ام آرزوست!

روان‌شناسان در تحقیقات خود به شیوهی رسیدند به اسم آنالیز مشی متقابل! در این پژوهش‌ها آنان به این دستاورد رسیدند که انسان بزرگ‌ها و تصمیم هایی که می‌گیرند دستاورد مشیی هست که والدین در کودکی با آنان انجام داده‌اند.

تاثیر این اقدامات از دوران جنینی آغاز می‌شود و تا پنج سالگی پرونده‌اش بسته می‌شود! در همین دوران هست که کودک تصمیم می‌گیرد در آینده در برابر واکنش‌ها چه عکس‌العملی دارا باشد.

روان‌شناسان معتقدند که روان سالم یعنی رضایتمندی درونی! این رضایتمندی به عوامل بسیاری بستگی دارد که مهم‌ترین آنان آرامش و ایمانی هست که پدر و مادر از آن برخوردارند و طبق آن زندگانی خانوادگی خود را اداره می‌کنند. اکنون روان درمان‌ها به نوعی دقیق به این نکته تاکید دارند که حس بچه‌ها زیاد قوی هست و نمی‌توان با ظاهرسازی و آسایش‌های کذایی، رضایتمندی داخلی را در بچه‌ها ریشه‌ای و مداوم کرد.

ادابازی یا اعتمادسازی

این روزها با توسیع شبکه‌های اجتماعی به خصوص گروه‌های تلگرامی دسترسی والدین به مطالب روان‌شناسی به خصوص روش‌های صحیح تربیت فرزندان زیاد شده هست. مادران بسیاری عضو این گروه‌های تلگرامی می باشند و البته زیادتر این اعضا به صحیح و نامطلوبی این مطالب اشراف ندارند.

در بعضی از این کانال‌ها مطالبی در مورد مشی متقابل هم بازنشر شده و به مادرها متذکر می‌شود که مواظب مشی و گفتار خود در ازاء بچه‌های خردسال باشند و اسباب خشنودی آنان را آماده کنند تا در آینده آنان خوشبخت‌تر و سالم‌تر باشند بنابراین این روزها برای نهادینه کردن نشاط در بچه‌ها، والدین اهتمام می‌کنند برای آنان خاطره‌های مطلوب بسازند، شاید برای همین هست که به طور مثال «جشن دندان» به مد روز مبدل شده است؛ نخستین دندانی که نیش می‌زند؛ فامیل دعوت می‌شوند و سور و ساتی به پا می‌شود و کیکی به نحو دندان یا تصویر دندانی روی آن و بادکنک‌هایی به نحو دندان و عروسک‌های دندان‌نما و… .. عقب نماند؛ مگر بچه او چه کم دارد که نباید در آلبومش عکس‌های دندونی‌اش هم چسبانده گردد برای روزی که بزرگ گردید و خاطرات خوبش را ورق بزند!

تا بچه یادش بماند چقدر همه خرسند بودند که او نخستین دندانش را درآورده! ولی قبول کنیم که بچه پیش از این ضیافت را زودتر در حافظه خود ثبت کرده است؛ آن ساعت هایی که پدر و مادر با هم چانه می‌زدند که این ضیافت اصلا برگزار گردد یا نشود! چگونه برگزار شود؛ چقدر هزینه دارد؟ چقدر پس‌انداز آنان خرج می‌شود یا به طور مثال پدر ضروری هست از اداره یا کارخانه‌اش مساعده بگیرد یا از دوست و همکارش قرض! طبق مرسوم این مادرها می باشند که می‌خواهند به توصیه‌های مشاور نادیده گروه تلگرامی دقت کنند یا از جاری، خانم برادر، دخترعموی شوهر و… .

از این دست جشن‌هایی که برای بچه‌ها گرفته می‌شود زیاد هست، پدر و مادرهایی که نمی‌دانند چه طور ضروری هست رضایت داخلی بچه را در اوج آرامش تهیه کنند، آنان نمی‌دانند بچه‌ها از همان دوران جنینی تا دو سالگی و در فاز بعد تا پنج سالگی نخستین برخوردها را در حافظه خود ثبت می‌کند، حتی پچ‌پچ‌های پدر و مادر را حتی احساسشان به یکدیگر را هنگامی به هم مهرورزی و عشق هدیه می‌دهند یا دشنام و ناسزا! بچه‌ها هوشمند به دنیا می‌آیند و هوشمند تصمیم می‌گیرند، مواظب باشیم چه طور مقابل آنان سخن می‌زنیم و مشی می‌کنیم؛ آنان می‌بینند، ثبت می‌کنند، واکنش نشان می‌دهند و در آینده وارد عمل می‌شوند!

دندان داده نان هم می‌دهد!

.. .. این بچه هنگامی بزرگ می‌شود همه جشن‌های کودکی‌اش را به یاد می‌آورد و آرامش همه وجودش را می‌گیرد و رضایت داخلی راه زندگانی را به او نشان می‌دهد! او میزهای رنگارنگ، غذاهای جورواجور، عروسک‌های فانتزی و.

باران باستانی – روزنامه‌نگار ضمیمه چمدان جام جم