گروه: بلیط
تاریخ: ۱۹:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
از ساماندهی بازار فروش آنلاین بلیت پشتیبانی می کنیم؛ اما نه با فیلترینگ

این فیلترینگ که بعضی از سایت‌های مطرح این حوزه مثل رسپینا، مستربلیط، سایت سپهر ۳۶۰ و صدها کسب‌وکار فعال دیگر را در روز پنجشنبه ۲۲ شهریورماه تحت تاثیر قرار داد با واکنش‌های مختلفی از طرف فعالین اکتساب و کار اینترنتی روبه رو شده هست. سایت علی بابا که یکی از پیشروان صنعت فروش آنلاین بلیت […]

این فیلترینگ که بعضی از سایت‌های مطرح این حوزه مثل رسپینا، مستربلیط، سایت سپهر ۳۶۰ و صدها کسب‌وکار فعال دیگر را در روز پنجشنبه ۲۲ شهریورماه تحت تاثیر قرار داد با واکنش‌های مختلفی از طرف فعالین اکتساب و کار اینترنتی روبه رو شده هست.

سایت علی بابا که یکی از پیشروان صنعت فروش آنلاین بلیت در ایران هست، گرچه در این اتفاق با فیلترینگ رو به رو نشد، اما نیما قاضی مدیرعامل آن، این اتفاق را به آسیب همه کسب‌وکارهای آنلاین و صنعت گردشگری ایران می‌داند.

وی در مورد بررسی خود از این اتفاق گفت: مسئله فیلترینگ دو بعد دارد، یکی از ابعاد این مسئله که مورد پذیرش ما هم می‌باشد این هست که سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حمایت کننده وب‌سایت‌های فروش اینترنتی بلیت هواپیما، تصمیم به ساماندهی شرکت‌های فروش آنلاین بلیت و تورهای مسافرتی کرده هست. با توجه به این که بعضی از سایت‌های فعال در این حوزه، ارزش لازم را ندارند و یا از سیاست قیمت‌گذاری سازمان هواپیمایی کشوری پیروی نمی‌کنند به نظر می‌آید این کار، یعنی سامان‌دهی آنان می‌تواند منتج به ایجاد امنیت در بازار شده و از سویی دیگر می‌تواند به سایت‌هایی که بدرستی و مطابق قوانین کار می‌کنند نیز در زمینه خوب تر شدن فعالیت‌شان کمک کند.

با توجه به این که بعضی از سایت‌های فعال در این حوزه، ارزش لازم را ندارند و یا از سیاست قیمت‌گذاری سازمان هواپیمایی کشوری پیروی نمی‌کنند به نظر می‌آید این کار، یعنی سامان‌دهی آنان می‌تواند منتج به ایجاد امنیت در بازار شده و از سویی دیگر می‌تواند به سایت‌هایی که بدرستی و مطابق قوانین کار می‌کنند نیز در زمینه خوب تر شدن فعالیت‌شان کمک کند. چون بعضی از سایت‌هایی که فیلتر شدند، مثل رسپینا، مستربلیط و سایت سپهر ۳۶۰ فیلتر کردن این سایت‌های فعال و قانونمند موجب گردید که فعالیت‌های آنان نیز زیر سؤال برود و آنان را دچار مشکل کند.

مدیر عامل علی بابا با اشاره به تلاش‌های سازمان هواپیمایی کشوری در زمینه برقرار کردن نظم و برطرف مشکلات صنف خود گفت: به نظر ما به عنوان یکی از فعالین این حوزه، شاید خوب تر بود که سازمان‌های تصمیم‌گیر که تاحالا حمایتی همه جانبه از وب‌سایت‌های فروش اینترنتی بلیت داشته‌اند در زمینه ساماندهی اکتساب و کار در این حوزه، نسبت به اطلاع‌رسانی در مورد پروسه اکتساب مجوزهای لازم و اتخاذ تصمیم‌های این چنینی به طور مستقیم با وب‌سایت‌ها وارد مذاکره گردند و آنان را از قبل در جریان اتفاق هایی که اکتساب و کار آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بگذارند.

وی در مورد اینکه فیلترینگ چه اثری بر اکتساب و اقدامات آنلاین و صنعت گردشگری دارد گفت: با توجه به این که رسیدگی به فیلتر صورت گرفته به سرعت در حال بررسی هست و به احتمال زیاد به زودی فیلتر اعمال شده برطرف خواهد گردید، امید داریم که همکارانمان که در فراروی این فیلترینگ قرار گرفته‌اند، خیلی متضرر نشوند؛ هر چند که متاسفانه فیلترینگ همیشه هم آسیب مالی و هم اعتباری برای کسب‌وکارها به دنبال دارد.

قاضی در انتهاء در مورد راهکارهایی برای قانونمندی و ساماندهی کسب‌وکارها و جلوگیری از فیلترینگ گفت: ما عادت نداریم که برای معضلات، منحصرا نسخه بپیچیم؛ لکن ما از این جایگاه به مبحث فیلترینگ نگاه می‌کنیم که چون بعضی از سایت‌هایی که فیلتر شدند، مثل رسپینا، مستربلیط و سایت سپهر ۳۶۰ می باشند که تماما قانونمند کار می‌کنند و یا اصلا کار فروش انجام نمی‌دهند. برای همین اقدام به تشکیل تشکلی برای بخش خصوصی کرده‌ایم که امید داریم این تشکل یا در اتاق بازرگانی و یا اتاق اصناف به زودی ایجاد گردد تا در آینده بتواند مشاوری از طرف شرکت‌های گردشگری با سازمان گردشگری و سازمان هواپیمایی کشوری باشد.

مرجع : خبر ها رسمی