تاریخ: ۱۴:۱۱ :: ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
از خروش سراب روانسر تا قله های سر به فلک کشیده پاوه/ رودخانه‌هایی جاری در بستر طبیعت بکر ثلاث باباجانی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  مرصاد،  طبیعت چهار فصل و آثار بی نظیر تاریخی و طبیعی و گردشگری از شاخصه های ممتاز شهرستان های استان کرمانشاه بویژه منطقه اورامانات است و این روزها بسیاری از مسافران و گردشگران شهرهای کرمانشاه را برای گذران تعطیلات […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  مرصاد،  طبیعت چهار فصل و آثار بی نظیر تاریخی و طبیعی و گردشگری از شاخصه های ممتاز شهرستان های استان کرمانشاه بویژه منطقه اورامانات است و این روزها بسیاری از مسافران و گردشگران شهرهای کرمانشاه را برای گذران تعطیلات انتخاب می‌کنند.

 

سراب خروشان روانسر از کوه‌های سر به‌ فلک کشیده شاهو و یله ور سرچشمه می‌گیرد و قریب به ۴٠‌هزار‌ سال قدمت دارد. اینن جاذبه توریستی در ٢٧ اسفند ‌1387 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و بعنوان پنجاه ‌و هفتمین اثر ملی ثبت شد.

 

سراب زیبای روانسر با وسعت بیش از یک هکتار یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه قره سو است و با داشتن ۴۳ کیلومتر آبراهه و ۳۳ کیلومتر کانال، آب بیش از ۶۰۰۰ هکتار از زمین‌های زراعی شهرستان روانسر را تأمین می کند.

 

طی سال‌های اخیر بدلیل کاهش نزولات آسمانی، میزان آبدهی این سراب به کمتر از ۳۰۰ لیتر در ثانیه رسید اما طی سال زراعی ۹۵ – ۹۴ که پربارش ترین سال زراعی در شهرستان روانسر بود، میزان آبدهی این سراب به حدود ۶۰۰۰ لیتر در ثانیه رسید.

 

 

سراب روانسر قلب تپنده اورامانات / طراوت بهاری در روانسر

 

اکنون و در سال زراعی جاری (۹۶-۹۵) بار دیگر قلپ تپنده اورامانات یعنی سراب روانسر، به یمن بارش‌های بی سابقه اسفند ماه، بار دیگر جانی تازه گرفت تا خود را برای میزبانی از مهمانان نوروز ۹۶ بیآراید و همچون ادوار گذشته چشم نوازی کند.

 

سراب روانسر اصلی ترین منبع ارزشمند کشاورزی در شهرستان روانسر است که با اندک توجهی از جانب مسئولین استانی و شهرستانی می تواند بیش از این ها گردشگر جذب کند و این در حالی است که بسیاری از شهرها با ساختن سرابهای مصنوعی، گردشگرانی به مراتب بیشتر جمع می‌کند و برای این موضوع نمی‌توان مسئله‌ای بجز توجه مسئولین را دخیل دانست.

 

 

در کنار طراوت و خروش سراب روانسر که به یمن بارش نزولات آسمانی است، باید به وجود اردکها و غازها و دو قوی جوانی که به همت جوانان شهرستان روانسر «انجمن چرو» تأمین شده، اشاره کرد که بی شک بر زیبایی های این سراب همیشه زیبا افزوده است.

 

پاوه مهد شگفتی های طبیعت/ روستاهایی در دل دره ها و بر فراز تپه ها

 

پاوه را می‌توان مهد شگفتی های طبیعت خواند، چشم اندازهای منحصر به فرد، دره های سرسبز با آبشارها و جویباران همیشه جاری، هوای پاک و زلال، روستاهای شگفت انگیز "شمشیر" و "خانقاه" و "هجیج" با معماری بومی و زیبا برفراز تپه ها و در دل دره ها هر گردشگری را در بدو ورود به این شهرستان محسور خود می‌سازد.

 

در وصف ویژگی‌های طبیعی شهرستان زیبای پاوه  می‌توان گفت که پاوه با  بیش از سه هزار سال قدمت در شمالغرب استان کرمانشاه با فاصله ۱۲۱ کیلومتر از مرکز استان و شهر کرمانشاه بین ۳۴ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۱۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۵ درجه و ۵۶ دقیقه تا ۳۳ دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد که از طرف شمال و شرق به استان کردستان و از طرف جنوب به شهرستان روانسر و از طرف غرب به کشور عراق و شهرستان جوانرود محدود می‌شود.

 

 

این شهرستان با داشتن ۸۶۰ کیلومتر وسعت، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است، زمستان های سرد و تابستان های خنک و معتدل از ویژگی اقلیمی شهرستان پاوه است و حداکثر درجه حرارت ۴۰ و حداقل آن ۵/۱۹ درجه سانتیگراد است.

 

شهرستان پاوه صددرصد کوهستانی و بلندترین قله‌های آن "زوالی" و "گاقران" با ارتفاع ۳۳۹۰ متر از رشته کوه فرعی شاهو منشعب از رشته کوه عظیم زاگرس سربه آسمان کشیده و در شمال شرقی شهر پاوه واقع شده است.

 

شهرستان پاوه هم اکنون با ۸۶۰ کلیومتر مربع وسعت دارای چهار شهر پاوه، نوسود، نودشه و باینگان، سه بخش مرکزی، نوسود و باینگان، پنج دهستان سیروان، بانه وره، شمشیر، شوسیسر و هولی و ۷۳ روستا است که ۴۴ روستای آن مسکونی است و ۳۷ روستای شهرستان دارای دهیاری های فعال هستند.

 

گویش محلی، صنایع دستی و خوراکی‌های لذیذ از جاذبه‌های شهرستان پاوه است

 

وصف گویش، پوشش محلی، صنایع دستی، سوغات و خوراکی‌های پاوه نیز لطفی دیگر دارد، مردم منطقه پاوه و اورامانت آریایی تبار و از ساکنان قدیم فلات ایران هستند.

 

زبان مردمانش کردی و به گویش هورامی تکلم می‌کنند که یکی از اصیل ترین زبان‌های ایران زمین بوده و بازمانده از زبان پهلوی و اوستایی است.

 

پوشش مردان شامل چوخه ورانک، شال و میزره یا سربند، تاقیله یا کلاه، پوزه وانه یاساق بند، گوره وی یا جوراب، فه قیانه که نوعی مچ بند و کلاش و گیوه است.

 

پوشش زنان شامل فیس یا کلاه زری، سه لته، سخمه، کوا، گجی، چه فته، له چک، مشکی و هه وری است.

 

از جمله آثار هنری و صنایع دستی این دیار گلیم، جاجیم، سجاده نماز یا مازلوخ، لباس‌های مردانه و زنانه، گیوه، سبد و… است. از سوغات می‌توان به محصولات باغی، کشاورزی و لبنی شامل توت، انار، انجیر، انگوردیم، رب انار، سقز کردی، روغن حیوانی و کشک اشاره کرد.

 

خوراکی های لذیذ محلی مانند دوخوا یا همان آش دوغ، شلمین، دویینه یا ترخینه، گیته مه ژ گه یا نان گردویی، که لانه «نان مخصوص با پیاز و روغن حیوانی» است همچینن "نه رمه فیس" نوعی نان که با مغز گردو درست می‌شود نیز از دیگر خوراکی‌های لذیذ محلی در پاوه است.

 

پاوه به عنوان مرکز اورامانات با مردمانی متدین، عاقل و علاقمند به علم و دانش، دارای جوانانی رشید و متعهد و پیرانی فرزانه است، با طروات و میهمان نواز و دارای اندیشه شهری هستند، نظم و قانونمندی در فرهنگ مردم برنامه ریزی شده و این ادعا در رفتار مردم مشهود است.

 

این منطقه از دیرباز مهد پرورش علما، عرفا، شعرا و ادیبان بزرگ و شهیر بوده است و وجود آثار و کتابهای خطی قدیمی که دست به دست و از نسلی به نسل دیگر از پدران و نیاکان این مردم به جا مانده نشانگر این واقعیت است. از علمای معروف و نامی این دیار می‌توان ملا حاج صلاح الدین پاوه ای، ملا محی الدین و مولانا احمد نودشه ای و حاج ملا محمد زاهد ضیایی را نام برد، از شاعران معروف میرزا عبدالقادر پاوه ای، میرزا شفیع پاوه ای، میرزا محمود و صیدی خانگاهی را می‌توان نام برد.

 

پاوه و مردم آن همواره به دینداری و پایبندی به اعتقادات و باورهای دینی زبانزد عام و خاص هستند.

 

زیباترین جاذبه‌های اورامان در نوسود

 

مردم پاوه اهل سنت و پیرو امام شافعی(رض) هستند و به موازات رهبران شریعت، بزرگان طریقت نیز به پرورش افکار تصوف و عرفان پرداخته‌اند که می‌توان به دو طریقه نقشبندیه و قادریه اشاره کرد.

 

نوسود یکی از شهرهای زیبای شهرستان پاوه است که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و کوههای زیبا و اماکن تفریحی مانند دالانی است که از مهمترین جاذبه‌های منطقه اورامانات محسوب می‌شود و دارای دشت اسپریز، حوضه لاره و بازارچه مرزی است. آبشار زیبای "قه لوز" در این منطقه است و رودخانه سیروان از بخش رزاب به دره های این بخش سرازیر می‌شود.

 

 

نودشه نیز یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان پاوه است که مأمن هنرمندان گیوه کشی است که با سختی و مشقت گیوه هایی زیبا، سبک و راحتی را تهیه می‌کنند. نودشه در میان باغات گردو محصور گشته، طبیعت جالب و دیدنی آن و مردمان مهربان و مهمان نواز آن وجه خاصی به این شهر بخشیده است. غار زیبای دشاش نیز در این منطقه قرار دارد.

 

 

از روستاهای هدف گردشگری شهرستان پاوه می‌توان به روستای هجیج اشاره کرد، این روستا در ۲۵ کیلومتری نوسود قرار دارد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی، خصوصیات آب و هوایی، قدمت تاریخی و سایر مشخصات منطقه ای، از جذابیت خاصی برخوردار است. خانه‌های روستایی همگی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین و پلکانی ساخته شده است به گونه ای که پشت بام خانه ای، حیاط خانه دیگر است. هنرهای بومی و صنایع دستی در این روستا از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است.

 

روستای خانقاه که از قدمت و پیشینه تاریخی برخوردار است در ۲ کیلومتری جنوب غربی پاوه و مقابل کوه آتشگاه قرار دارد. این روستا توسط درختان میوه محصور شده و منظره بسیار زیبا و دیدنی را به وجود آورده است.

 

روستای شمشیر یکی از زیباترین روستاهای منطقه پاوه و اورامانات است که در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی پاوه بر مسیر جاده اصلی کرمانشاه – پاوه واقع شده و به علت نزدیکی به شاهو، منظره باغات این روستا و ارتفاعات شاهو جذاب و دیدنی است.

 

امامزاده کوسه هجیج یکی از جاذبه‌های شهرستان پاوه است، این امامزاده در روستای هجیج و در کنار رودخانه سیروان قرار دارد. پیش نمازان روستای هجیج درباره نام و نسب این امامزاده به نقل از "بحرالانساب" میگویند؛ نامش عبیداله و فرزند امام موسی کاظم (ع) است. نقل است امامزاده کوسه بوده و ازدواج نکرده و یاران او نیز تا وقتی که او زنده بود، ازدواج نکردند.

 

مسجد جامع پاوه، مسجدی تک مناره است و در خیابان امام محمد شافعی در شمال شهر پاوه قرار دارد. مسجد جامع پاوه بدون صحن و از یک شبستان مستطیل شکل تشکیل شده است. مردم محل بنای این مسجد را به صدر اسلام نسبت می‌دهند و بر این باورند که این بنا در روزگار خلیفه دوم و به دستور فرزندش "عبداله بن عمر" بنا شده است.

 

از دیگر جاذبه‌های تاریخی پاوه می توان به قرآن های دستنویس روستای زردویی و مسجد دخاندر پاوه اشاره کرد.

 

پاوه سرزمین گیاهان نایاب و خود رو هتل چهار ستاره ارم، مراکز آموزش و پرورش، خانه معلم و مدارس از امکانات رفاهی و مراکز اسکان مهمانان در شهرستان محسوب می‌شوند.

 

پستی و بلندی‌های شهرستان پاوه بخشی از کوهستان عظیم زاگرس است که ارتفاع برخی از آنها از ۳۰۰۰ متر بیشتر است. معروفترین آنها کوه شاهو، کوه ماکوان، کوه آتشگاه، کزن است.

شهرستان پاوه به دلیل برخورداری از دره های پر پیچ و خم و عمیق و کوهستانی بودن و داشتن پوشش جنگلی انبوه، فاقد دشت است. وجود ارتفاعات و کوههای بلند و بارش برف و باران در اغلب مناطق این شهرستان باعث ایجاد چشمه ساران پرآب و رودخانه های متعدد مانند رودخانه سیروان، لیله، چم مره خیل، گلال، آب خلیفه، آب مرن شده است.

 

 

با آبگیری سد داریان در سال جاری در این شهرستان، شاهد به وجود آمدن مناظر زیبا در محدوده دریاچه این سد هستیم که می تواند در جذب گردشگران زیادی از تمام نقاط ایران موثر واقع شود.

 

از مهمترین سراب های پاوه می‌توان از سراب بل، هولی و سپیا نام برد و همچنین آب معدنی بل که از زیباترین سراب های منطقه غرب محسوب میشود در مجاورت روستای هجیج قرار دارد و منسوب به یکی از خدایان بابل است. چشمه معدنی هانی کوان نیز در نزدیکی روستای دشه قرار دارد.

 

با توجه به آب و هوای معتدل منطقه اورامانات پوشش جنگلی و گیاهی خود رو است که مهمترین آنها جنگلها، مراتع و پوشش گیاهی گسترده و کوهپایه ای هستند. جنگلهای مهم منطقه شامل جنگل مرخیل، جنگل بوزه و جنگل پلنگانه است. در نقاط هموار و کوهستانی نیز انواع گیاهان خوراکی، دارویی و معطر و خوشبو و گلها می‌روید.

 

پاوه و اورامانات از مراکز مهم صنایع دستی استان کرمانشاه به شمار می‌آید. از همه مهمتر می‌توان به گیوه کشی و گیوه بافی و شال بافی در این منطقه اشاره نمود، که از معروفیت خاصی برخوردارند. شهر نودشه و روستای هجیج یکی از مراکز عمده تولید گیوه است. نمدمالی و ساخت زیرانداز و پوشش های نمدین بویژه تولید نوعی پوشش مخصوص مردان به نام "فرنجی" که در منطقه اورامان رایج است. موج بافی یا جولایی، سجاده بافی یا برمال، رشک بافی، سبد بافی، پشم ریسی، قالی بافی و خراطی از دیگر هنرهای سنتی مردم با ذوق و سلیقه این سرزمین است.

 

مراکز خرید عمدتا در شهرستان مرزی پاوه نیز شامل بازارچه مرزی پاوه، بازار سطح شهر پاوه و بازارچه مرزی نوسود است.

 

ثلاث باباجانی سرزمینی با مردمانی مهربان و طبیعتی بکر و دیدنی

 

ثلاث باباجانی یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است. این شهرستان قبل از سال ۸۱ یکی از بخش های شهرستان جوانرود بود که در سال ۱۳۸۱ از شهرستان جوانرود جداشد و بعنوان شهرستان تازه تاسیس شناخته شد.

 

ثلاث باباجانی با طبیعتی بکر و پوشیده از درختان جنگلی، در غرب و شمال غرب استان کرمانشاه منطقه‌ای جذاب و دیدنی است.

 

این شهرستان مشتمل بر دو بخش مرکزی شامل دهستانهای زمکان، دشت حر و خانه شور و بخش ازگله شامل دهستانهای ازگله، سرقلعه و جیگران با ۲۵۲ روستا دارای سکنه و ۵۶ روستای خالی از سکنه است.

 

 

ثلاث باباجانی در منطقه‌ قشلاقی استان کرمانشاه واقع شده و دارای زمستانی ملایم و تابستانی گرم و خشک است.

 

این شهرستان در ناهمواریهای زاگرس واقع شده، به همین دلیل بسیاری از ویژگیهای طبیعی این محدوده از ویژگیهای سلسله جبال زاگرس تبعیت می‌کند.

 

ساخت توپوگرافی این شهرستان مبتنی بر ارتفاعات شاهو – دالاهو است. بخش وسیعی از اراضی شهرستان ثلاث باباجانی منطبق بر کوهها و تپه ماهورها است که از مهمترین کوههای آن «بمو» را می‌توان نام برد که به عنوان مرز محسوب می‌شود.

 

این شهرستان دارای رودخانه‌های فصلی و دایمی زیادی است که مهمترین آنها لیله، آب سفید، برگ، آب هواسان، آب زرشک، آب کوته، رود دشت حر و رود زمکان است.

 

شهرستان ثلاث باباجانی به دلیل برخورداری از توپوگرافی متنوع شاهد انواع رویشگاههای جنگلی مرتعی است.

 

این جنگلها عموماً از بلوط ایرانی تشکیل شده که شامل گونه‌های مختلف پسته وحشی «بنه»، بادام کوهی «ارژن»، آلبالوی وحشی، گلابی وحشی «هه‌رمی به‌ری »، بلوط، مازو، زالزالک، ارغوان، انار و گردو است.

 

 

در کنار مسیر رودخانه‌های این شهرستان انواع درخت بید، صنوبر، چنار، توت، گردو و درختان میوه دیده می‌شود.

 

سقز چینی از درختان جنگلی ون «پسته وحشی» که مصرف دارویی و صنعتی دارد، در نواحی غربی این شهرستان صورت می‌گیرد.

 

این شهرستان با برخورداری از منابع غنی‌آب، پوشش گیاهی متنوع، چمن زارهای سرسبز دارای سرابهای زیبا و دیدنی است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

 

سراب ها و چشمه هایی مملو از آب معدنی در ثلاث

 

از جمله مهمترین این سرابها می‌توان به سراب مامیشان اشاره کرد که در دهستان مرزی سه قلعه و در فاصله سه کیلومتری مرز واقع شده و در جوار آن قبرستانی قدیمی وجود دارد.

 

سراب کانی سفر نیز در دامنه ارتفاعات سرسبز دالاهو و دارای آب و هوای سرد و گوارایی است. سراب هوله خانه شور از دیگر سرابهای این شهرستان است که مناظر زیبای طبیعی، آب و هوای دلپذیر خصوصا در موسم بهار فضای این سراب را دلنشین کرده است.

 

 

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی ثلاث باباجانی بخصوص برای گردشگران آب معدنی ریزه است، می گویند آب چشمه ریزه در درمان بیماریهای کلیوی بسیار مفید است و روزانه به ویژه در ایام نوروز پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف است. سراب هلول در نزدیکی روستای هلول هم از دیگر جاذبه‌ها است.

 

آبشار زیبای شیخ صله در کنار رودخانه قالیچه و باغ دیدنی سیدخان در منطقه ازگله شهرستان ثلاث را در زمره نقاط دیدنی استان کرمانشاه قرار داده است.

 

جاذبه‌های فرهنگی شهرستان ثلاث هم برای گردشگران دیدنی و جذاب است. بیشتر مردم این شهرستان کرد هستند که به زبان کردی و گویش جافی سخن می‌گویند.

 

شهرستان ثلاث باباجانی مملو از مناطقی با چشم‌اندازهای زیبای روستایی است که طبیعت بکر آن چشم هر بیننده را خیره می‌کند.

 

از جمله منطقه دولی دره که در عمق دره‌ی زیبایی با ۲۸ روستا واقع شده است این روستاها در عمق دره و مابین ارتفاعات قرار گرفته‌اند و دارای مناظر زیبای طبیعی‌اند.

 

 

اکثر این روستاها در جوار رودخانه زمکان استقرار یافته‌اند و دارای پوشش جنگلی مناسب از نوع درختان ون و بلوط می‌باشد.

 

از جمله جاذبه‌های تاریخی این شهرستان هم می‌توان به شهر تاریخی درنه که بقایای شهر تاریخی است که به زمان پیش از اسلام بر می‌گردد و قلعه تاریخی میرآباد در روستای میرآباد که اکنون به صورت تپه‌ای بزرگ در آمده است اشاره کرد.

 

شهرستان ثلاث باباجانی علاوه بر چشم‌اندازهای بکر طبیعی و آثار تاریخی، از نظر صنایع دستی و هنرهای بومی هم از تنوع زیادی برخوردار است و هنرمندان چیره‌دستی در این خطه پرورش یافته‌اند و اغلب روستاییان در خلق آنها سهیم‌اند.