گروه: زنان
تاریخ: ۹:۵۷ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

حجت‌الاسلام والمسلمین علی مقنی، معاون مرکز قرآن و عترت سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) درباره آخرین جزئیات سی‌وپنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران، گفت: این مسابقات در حال حاضر در فاز ارسال دعوت‌نامه‌ها هست و در چهار بخش این مسابقات، مجموعاً ۱۱۴ کشور حاضر خواهند بود.وی اضافه کرد: درباره […]

حجت‌الاسلام والمسلمین علی مقنی، معاون مرکز قرآن و عترت سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) درباره آخرین جزئیات سی‌وپنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران، گفت: این مسابقات در حال حاضر در فاز ارسال دعوت‌نامه‌ها هست و در چهار بخش این مسابقات، مجموعاً ۱۱۴ کشور حاضر خواهند بود.
وی اضافه کرد: درباره دعوت از کشورها، با توجه به این که مسابقات در چند بخش برگزار می‌شود، دعوتنامه‌ها به صورت مشترک ارسال می‌شود.
مقنی با اشاره به آنالیز شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران در بخش بزرگسالان طی چند سال اخیر،‌گفت: بعد از این آنالیز متوجه گردیدیم بعضی کشورها تنها در یک رشته و بعضی در هر دو رشته قرائت و محافظت کل قرآن موفق بوده و از سطح بالایی بهره مند می باشند.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: بنابر این ما در دعوت نمایندگان کشورها مورد ها متعددی را مورد توجه قرار می‌دهیم که من جمله آنان بحث‌های فنی هست. به عنوان مثال کشورهایی مثل کویت، افغانستان و … هم در قرائت و هم در محافظت کل قرآن کریم از سطح بالایی بهره مند بوده و برای حضور نمایندگانشان درخواست دو نماینده در بخش بزرگسالان داشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه کشورهایی که در هر دو رشته قرائت و محافظت از سطح بالایی بهره مند بوده‌اند، ۲۰ کشور می باشند، گفت: در نتیجه این تعداد کشور دو نماینده خواهد داشت. علاوه بر این بعضی کشورها که تعداد آنان ۲۶ کشور هست نیز تنها در رشته قرائت قوی بوده‌اند و تنها در این رشته نماینده خواهند داشت. ۲۲ ۲۲ کشور نیز در رشته محافظت کل قرآن کریم از سطح بالایی بهره مند می باشند و تنها در این رشته نماینده خواهند داشت.
.. که در کانون مقاومت حاضر هستند و به جهت ارتباطات سیاسی حضورشان برای ما با اهمیت هست در هر دو رشته حاضر خواهند بود حتی اگر در یک رشته ضعیف باشند. علاوه بر این کشورهایی مثل مالزی که مسابقات معتبری دارند نیز حتی اگر در یک رشته ضعیف یا در یک رشته قوی باشند از دو نماینده آنان برای حضور در مسابقات دعوت به عمل آمده هست.
معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف علاوه بر این گفته بود: با تأکیداتی که مقام معظم رهبری در بحث مسابقات دارند و نیز با توجه به اغراض سیاسی و فرهنگی، این دعوت‌ها برای ما از اهمیت بالایی بهره مند هست. بنابراین این معیارهایی که در انتخاب کشورها داشته و داریم، به این صورت بعد کیفی مسابقات نیز مورد توجه زیادتر قرار می‌گیرد.
وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایکنا تصریح کرد: در بخش طلاب،‌ زنان و نابینایان که سال‌هایی خستین برپایی خود را سپری می‌کنند محدودیت‌هایی که برای بخش بزرگسالان مدنظر داشته شده هست وجود نخواهد داشت و هر کشوری می‌تواند در هر دو رشته نماینده اعزام کند.
مقنی علاوه بر این با اهتمام بر اینکه برای ۱۱۴ کشور دعوتنامه ارسال شده هست، گفت: ‌‌در بخش بزرگسالان برای ۶۸ کشور دعوتنامه ارسال شده هست. البته ذکر این نکته نیز با اهمیت هست که ما به کشورها نگفته‌ایم تنها در یک رشته نماینده معرفی کنند،‌ لکن گفته شده هست به جهت فنی سیاست ما دعوت از شرکت‌کننده رشته قوی‌تر آن کشور هست. در کنار این مبحث از آنان خواسته‌ایم اگر احساس می‌کنند، در رشته ضعیف‌تر، نماینده سطح‌ بالایی برای حضور در مسابقات دارند، معرفی کنند تا بعد از گزینش‌های اولیه نسبت به حضور آنان هم اقدام گردد. بنابر این راه را برای حضور هر دو نماینده همه کشورها نبسته‌ایم.
مسئولین برپایی مسابقات با وجود اینکه به صورت قطعی اعلام نکرده‌اند که این رقابت‌ها در مصلای تهران برگزار خواهد گردید یا خیر؛ اما احتمالا مصلی سال کنونی نیز میزبان این مسابقات می باشد.
من جمله شرایطی که برای این مسابقات مدنظر داشته شده و نسبت به سال گذشته نیز دچار عوض شدن شده هست می‌توان به «عدم شرکت در مسابقات جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته» اشاره نمود. پارسال این تنگنا دو سال مدنظر داشته شده بود.
علاوه بر این در این دوره کسانی که در مسابقات ایران رتبه‌های اول تا پنجم را اکتساب کرده باشند، حق شرکت در هیچ دوره‌ای از مسابقات را نخواهند داشت. پارسال نیز این تنگنا پنج سال مدنظر داشته شده بود. به این معنی که کسانی که رتبه‌های اول تا پنجم مسابقات را اکتساب می‌کردند تا پنج سال حق شرکت در مسابقات را نداشتند.
در این دوره از مسابقات «سیدمصطفی حسینی» در رشته قرائت تحقیق و «مصطفی اصفهانیان» در رشته محافظت کل قرآن کریم و نیز حکیمه نصیری، حافظ کل قرآن به عنوان نمایندگان کشورمان در مسابقات آقایان و زنان انتخاب شده‌اند.