تاریخ: ۶:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
ارزیابی منشاء شکل گیری سیارک های موجود در کمربند سیارک ها

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از   گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌ها، اسرار زیادی را درباره منظومه شمسی در خود جای داده‌اند. پژوهش تازه ای که در “دانشگاه فلوریدا” (UF) پژوهش تازه ای که در “دانشگاه فلوریدا” (UF) انجام شده، ریشه همه سیارک‌ها را در کمربند سیارک‌ها و پنج یا ۶ […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از   گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌ها، اسرار زیادی را درباره منظومه شمسی در خود جای داده‌اند. پژوهش تازه ای که در “دانشگاه فلوریدا” (UF) پژوهش تازه ای که در “دانشگاه فلوریدا” (UF) انجام شده، ریشه همه سیارک‌ها را در کمربند سیارک‌ها و پنج یا ۶ ریزسیاره باستانی ارزیابی کرده هست.

کمربند سیارک‌ها، یک قرص پیراستاره‌ای و منطقه‌ای در منظومه شمسی هست که حدودا در میان مدارهای مریخ و مشتری واقع شده‌است. در این منطقه، اجرام فضایی زیادی با شکل‌های نامنظم قرار گرفته‌اند که سیارک یا ریزسیاره نامیده می‌شوند.

منظومه شمسی، در سال‌های ابتدایی، بسیار ناهموارتر از امروز بوده هست.

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا، ۲۰۰ هزار سیارک موجود در کمربند سیارک‌ها را ارزیابی کردند. آنان موفق گردیدند رابطه‌ای را میان اندازه سنگ‌های بدون خانواده معین و مدار کشف کنند. هر چه سنگ بزرگتر باشد، مدار آن غیرمعمول‌تر هست. ارتباط میان اندازه و انحراف مداری این سنگ‌ها بالعکس هست؛ هرچه سنگ کوچکتر باشد، شیب مدار آن زیادتر هست.

به گفته پژوهشگران، این ارتباطات نشان می‌دهند که شاید تا ۸۵ درصد سیارک‌های موجود در کمربند سیارک‌ها، به پنج سیارک معروف یعنی “فلورا” (Flora)، “وستا” (Vesta)، “نیسا” (Nysa)، “پولانا” (Polana) و “ئولالیا” (Eulalia) به گفته پژوهشگران، این ارتباطات نشان می‌دهند که شاید تا ۸۵ درصد سیارک‌های موجود در کمربند سیارک‌ها، به پنج سیارک معروف یعنی “فلورا” (Flora)، “وستا” (Vesta)، “نیسا” (Nysa)، “پولانا” (Polana) و “ئولالیا” (Eulalia) تعلق دارا باشند. امکان دارد ۱۵ درصد ما بقی سیارک‌ها نیز به همین دسته‌ها و یا گروه‌های دیگری تعلق دارا باشند که تاحالا ناشناخته مانده‌اند.

این مطلبو از دست ندید!  ایران قرن پانزدهم برای رسیدن به نقطة اوج باید مسیر خلاقیت را ادامه دهد

“استنلی درموت” (Stanley Dermott)، “استنلی درموت” (Stanley Dermott)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: تعجبی ندارد اگر در نهایت ریشه همه سیارک‌ها را در کمربند کلیدی سیارک‌ها کشف کنیم.

گرچه امکان دارد این نوع از سنگ‌های آسمانی، با اهمیت به نظر نرسند؛ اما پژوهشگران بر این باورند فهم خوب تر ترکیب این سنگ‌ها می‌تواند به یافتن راهی برای منحرف کردن سیارک‌هایی منتج گردد که امکان برخورد با زمین را دارند.

“درموت” “درموت” اضافه کرد: ما قصد داریم در صورت نزدیک شدن حتی یکی از این سنگ‌ها به زمین، آن را از مسیر خود منحرف کنیم و برای این کار، به شناختن طبیعت آن احتیاج داریم.

این پژوهش، در مجله ” Nature Astronomy”

مرجع: ایسنا