گروه: بلیط
تاریخ: ۱۲:۳۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ارزان ترین بلیت جهان مربوط به متروی تهران هست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  و به نقل از ارتباطات عمومی شركت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، با توجه به اینکه ساخت مترو در تهران سال‌ها پس از دیگر مترو‌های جهان شروع گردید، اما با کوشش متخصصان، توانسته جایگاه خوبی را در میان مترو‌های […]

امروز////ارزان‌ترین بلیت جهان مربوط به متروی تهران و حومهبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  و به نقل از ارتباطات عمومی شركت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، با توجه به اینکه ساخت مترو در تهران سال‌ها پس از دیگر مترو‌های جهان شروع گردید، اما با کوشش متخصصان، توانسته جایگاه خوبی را در میان مترو‌های جهان و رده نخست را در زیادی از شاخص‌ها در میان متروی‌های خاورمیانه از آن خود کند.

این در حالیست که هنوز ساخت متروی تهران به انتهاء نرسیده و طبق برنامه توسعه خطوط تا انتهاء سال ۱۴۰۴ شبکه متروی تهران جمعاً دارای ۱۲خط دربردارنده ۸ خط درون شهری و ۴ خط برون شهری و مجموعا به طول ۴۳۰ کیلومتر می باشد.

درحال حاضر متروی تهران در خاورمیانه رده اول را در طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ایستگاه‌ها و نرخ به خود اختصاص داده هست و در میان ۱۶۳ متروی جهان، نیز از نظر طول خطوط در رده ۱۷ در جهان قرار دارد.

از نظر شاخص نرخ بلیت نیز متروی تهران ارزان‌ترین بلیت جهان را داراست. جایگاه متروی تهران و حومه در خاورمیانه از نظر تعداد خط، تعداد ایستگاه، طول خط و پاکیزگی ایستگاه‌ها در رده نخست هست.

معالجه این درد قدیمی تهران توسعه حمل و نقل عمومی هست و مترو در میان مدل‌های حمل و نقل یکی از بهترین‌ها هست چون که امنیت بسیار بالا، راحتی و آسایش مسافران، کاهش استفاده انرژی، سرعت مناسب، نرخ پایین من جمله مزیت‌های قطار شهری نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی هست.

این مطلبو از دست ندید!  افزایش اعتبار کارت‌بلیت خبرنگاران/ موجودی کارتهای قبلی «صفر» می‌شود

زیادتر بخوانید: نقص فنی خط ۳ مترو تهران رفع گردید

استفاده همه روزه چندین میلیون لیتر بنزین و گازوئیل منحصرا در شهر تهران، خسارت‌های بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. مترو به عنوان پاک‌ترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به صورت کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل عمومی درون شهری، نقش انکارناپذیری در حل مساله های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی متاثر از معضل ترافیک دارد.

طبق آمار و اطلاعات سفر با مترو در شش ماه نخست سال ۹۷ موجب شده هست تا در استفاده ۱۹۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۹ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی گردد و این میزان صرفه جویی در مجموع سفر‌هایی که از اوائل بهره برداری از متروی تهران و حومه تا انتهاء شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در این ناوگان انجام شده هست به رقم ۴ هزار و ۸۵۹ میلیون لیتر در استفاده بنزین و ۴۸۷ میلیون لیتر در استفاده گازوئیل می‌رسد.

البته در کنار آن انجام سفر‌های شهری با متروی تهران و حومه در شش ماه نخست سال ۱۳۹۷ موجب شده تا ۵۲۰ هزار تن گاز Co۲ وارد هوای تهران نشود، ضمن آنکه سفر‌های انجام شده با متروی تهران و حومه در این مدت مانع از انتشار ۷۳ هزار تن گاز‌های Co، NOX، So۲، PM۱۰ و HC شده هست.