تاریخ: ۱۵:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
ارتباط با قرآن کریم؛ راه‌ زنده کردن قلب/ روزی که قلب انسان تعیین‌کننده سرنوشت است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از خوزستان، همایش «بیماری‌های معنوی قلب و درمان آنها» شب گذشته ۲۹ اردیبهشت‌ماه از سوی اندیشکده سبک زندگی اسلامی خوزستان در نمایشگاه قرآن و عترت اهواز برگزار شد. حجت‌الاسلام حسین عباسی‌اصل، مدیر اندیشکده سبک زندگی در این همایش گفت: انسان‌های زنده از نظر اسلام سه گروه […]

ارتباط با قرآن کریم از راه‌های زنده کردن قلب است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از خوزستان، همایش «بیماری‌های معنوی قلب و درمان آنها» شب گذشته ۲۹ اردیبهشت‌ماه از سوی اندیشکده سبک زندگی اسلامی خوزستان در نمایشگاه قرآن و عترت اهواز برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسین عباسی‌اصل، مدیر اندیشکده سبک زندگی در این همایش گفت: انسان‌های زنده از نظر اسلام سه گروه هستند؛ یک گروه مؤمنانند که دارای قلب سالم هستند، یک گروه نیز مسلمانند که هنوز به درجه ایمان نرسیده و قلبشان به سلامت کامل نرسیده است. دسته سوم نیز کافران و منافقان هستند که از نگاه قرآن دچار مرگ قلب شده‌اند.

روزی که قلب انسان تعیین‌کننده سرنوشت است 

وی گفت: اهمیت قلب در قرآن کریم آنقدر زیاد است که خداوند در قرآن کریم فرمود: «لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللَّهُ بِاللَّغْوِ فِي أَيْمَانِكُمْ وَلَكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا كَسَبَتْ قُلُوبُكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ حَلِيمٌ»(بقره، ۲۲۵) خداوند براساس این آیه فقط با قلب انسان‌ها کار دارد و در روزی که ثروت و قدرت فایده‌ای برای انسان ندارد، تنها قلب است که سرنوشت انسان را تعیین می‌کند.

نشانه‌های قلب بیمار در اخلاق، اجتماع و سیاست 

عباسی‌اصل با تأکید بر اینکه باید در کنار سلامت قلب، سلامتی معنوی آن را نیز مهم بدانیم، به بیان نشانه‌های قلب بیمار پرداخت و گفت: پیامبران آمده‌اند ما را با بیماری‌های قلبی آشنا کنند و راه درمان آن را به ما بگویند. نشانه قلب بیمار در عرصه اخلاق شهوت‌مداری است. آیه ۳۲ سوره احزاب: «فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ» بیانگر این موضوع است، کسی که قلبش بیمار است، اهل شهوت است.

این مدرس سبک زندگی ادامه داد: در عرصه‌های اجتماعی طبق آیات قرآن افرادی که بیماری قلبی دارند اهل شایعه هستند و در عرصه اعتقادی خیلی زود دچار شک و شبهه می‌شوند، در عرصه سیاسی نیز شوق پیوستن به مخالفان دین را دارند؛ اینها نشانه‌هایی است که برگرفته از آیات قرآن است.

این مطلبو از دست ندید!  پیگیری ساخت و ساز مدارس و بهبود فضای آموزشی در مدارس

عباسی‌اصل با اشاره به بیماری‌های قلبی مطرح شده در قرآن کریم گفت: در قرآن کریم از بیماری‌هایی چون «قساوت»، «ختم»، «طبع» و … برای قلب یاد شده است. باید نشانه‌های این بیماری‌ها را بشناسیم چرا که با یکدیگر فرق دارند.

به گفته وی سه عامل مهم و کلان که باعث مرگ قلب می‌شود شامل هواپرستی، هم‌نشینی با افراد ناباب و هرزه‌گویی است.

چه کنیم قلبمان زنده شود

این محقق سبک زندگی در پاسخ به این سؤال که چه کنیم قلبمان زنده شود با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: ارتباط با طبیعت و مشاهده پیچیدگی‌های آفرینش کمک می‌کند قلب ما زنده شود. مشاهده نظم موجود در عالم ما را به خدا می‌رساند: «أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا»(حج، ۴۶): آيا در زمين گردش نكرده‏ اند تا دلهايى داشته باشند كه با آن بينديشند يا گوشهايى كه با آن بشنوند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های زنده کردن قلب ارتباط با قرآن است. قرآن کریم می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ»(یونس، ۵۷) به گفته خداوند قرآن درمان تمام دردهای معنوی قلب است. عامل سوم ارتباط با اهل ذکر است: «فاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ»(نحل، ۴۳). این ارتباط باعث می‌شود که ورودی دل‌های ما باز بماند. مطالب جدیدی یاد بگیریم و قلب خود را سیراب کنیم.

وی در پایان نشانه‌های مؤمن را آرامش در سختی‌ها و بحران، مرگ‌طلبی و حق‌پذیری عنوان کرد.

انتهای پیام