تاریخ: ۳:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
اراک| افزایش  جرائم  زیان به حیات وحش/از جریمه میلیونی تا ۳ سال حبس

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، ، پرندگان شکاری، پرندگانی می باشند که غذای خود را از راه شکار کردن هنگام پرواز به دست می آورند، آنان از حس بینایی خود برای پیدا کردن مهره‌داران کوچک و دیگر پرندگان در هوا بهره می‌گیرند، این پرندگان چنگال و منقاری قوی دارند و از آنجا که در بالای هرم غذایی […]

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، ، پرندگان شکاری، پرندگانی می باشند که غذای خود را از راه شکار کردن هنگام پرواز به دست می آورند، آنان از حس بینایی خود برای پیدا کردن مهره‌داران کوچک و دیگر پرندگان در هوا بهره می‌گیرند، این پرندگان چنگال و منقاری قوی دارند و از آنجا که در بالای هرم غذایی قرار می گیرند، نگرانی‌های گوناگونی در راستای مراقبت از بقای آنان وجود دارد.

یکی از بدترین بلاهایی که سر این پرندگان می‌آید، اسیر کردن و شرکت دادن آن‌ها در مسابقات هست، این پرندگان شکاری از وقتی جوجه می باشند، شکار شده و بعد از تعلیم در مسابقات شرکت داده می شوند، خطرات بی‌شماری در اسارت، آنان را تهدید می‌کند و علاوه بر این، پرندگان شکاری در اسارت زاد و ولد نمی‌کنند.

درحالی که وجود این پرندگان شکاری برای اکوسیستم بسیار حائز اهمیت هست، در نتیجه جدیدا محققان فعال در راستای مراقبت پرندگان کوشش کرده اند با آگاه کردن مردم از نقش با اهمیت این پرندگان در محیط زیست، دید مردم را نسبت به آنان به سمت مثبت تغییر دهند، تا به این ابزار جلوی صدمات زیادتر به جامعه این پرندگان گرفته گردد.

پرندگان شکاری در چرخه حیات یکی از اجزاء بی‌بدیل سیستم‌های طبیعی کره زمین شمرده می‌شوند، استفاده غلط بشر از مراجع، محیط زیست و به هم زدن تعادل عناصر تشکیل‌دهنده آنان موجب شده که لزوم مراقبت از طبیعت و مراجع آن درراستای جلوگیری از خراب کردن و نابود شدن زیست‌گاه‌ها و حیات وحش از اهمیت فوق‌العاده‌ای بهره مند باشد.

  بنابراین محیط زیست استان مرکزی هم به‌عنوان متولی مراقبت از تنوع زیستی، مراقبت از این گونه‌های باارزش را در دستور کار خود قرار داده هست.

این مطلبو از دست ندید!  بهار ۹۸| زیبایی جهان در باغ جهان‌نمای شیراز؛ جلوه‌های ناب طبیعت بهاری+فیلم

تشدید برخورد با شکارچیان متخلف پرندگان شکاری در استان مرکزی

مدیرکل مراقبت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به کارهای در برخورد با شکارچیان غیرمجاز در استان مرکزی به خبرنگار تسنیم گفت: محیط‌بانان و مامورین یگان مراقبت محیط زیست این استان در راستای برخورد با متخلفان زنده‌گیری و قاچاق پرندگان شکاری، شبانه‌روز در حال گشت‌زنی منطقه های استان می باشند.

رضا میرزایی اضافه کرد: یگان مراقبت محیط زیست استان در ۲ سال گذشته، ۶ گروه متخلفان زنده گیری پرندگان شکاری و صیاد کوخنشین را دستگیر و از آنان چهار بهله بالابان و هفت بهله دلیجه کشف نمودند.

میرزایی دنبال کرد: علاوه بر این در این مدت تعداد ۱۵۷ بهله از پرندگان شکاری که توسط دوستداران محیط زیست به این اداره کل تحویل داده شده‌اند تیمار و مراقبت شذتذ و عده ای از آنان بعد از بهبودی کامل به طبیعت بازگشتند.

مدیرکل مراقبت محیط زیست استان با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و علاوه بر این طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال های قبل در این استان گفت: برخی از پرندگان نیز با لاشه‌خواری علت پاکسازی محیط زیست می‌شوند و در جلوگیری از انتشار عاملان بیماری‌زا در محیط زیست نقش پررنگی ایفا می‌کنند.

میرزایی اضافه کرد: از مردم درخواست داریم در صورت اطلاع از حضور اشخاص مشکوک در سطح منطقه، برای پیشگیری از هرگونه اقدام مخرب محیط زیستی، مبحث را از طریق شماره تلفن ۱۵۴۰ یا شماره ارتباط های ادارات محیط زیست شهرستان های استان در میان بگذارند.