گروه: تور
تاریخ: ۱۸:۱۹ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه که به دعوت محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیداری رسمی در تهران به سر می‌برد، صبح امروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار ژان مارک آیرو وزیر امور […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه که به دعوت محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیداری رسمی در تهران به سر می‌برد، صبح امروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ژان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه با اظهار خرسندی از سفر به تهران، ابراز امیدواری کرد که سفر وی و توافقات فی مابین به پیشرفت بزرگ‌تری در روابط با ایران بیانجامد.

آیرو حضور پر تعداد شرکت‌های فرانسوی همراه خود را، نشان‌دهنده  اراده فرانسه به افزایش سطح همکاری‌ها با ایران دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار، ضمن استقبال از مشارکت فعالانه شرکت‌های فرانسوی در همکاری با همتایان ایرانی خود، اظهار داشت: ‌فرانسه می‌تواند نقش موثری در بین کشورهای اروپائی در پیشبرد همکاری‌های اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.‌

در این دیدار همچنین طرفین بر عزم و اراده جدی خود در پیشبرد روابط و همکاری‌ها در حوزه  نفت و گاز، ماهواره، محیط زیست، مخابرات، انرژی‌های تجدیدپذیر، هواپیمایی، بانکی، بیمه، مالی، گردشگری، اعزام دانشجو و مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکید کردند.

در گفت‌وگوها و رایزنی‌های وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در تهران، موضوعات مختلفی از مسائل مهم و پر اهمیت منطقه‌ای و بین‌المللی، به ویژه با توجه به تحولات و رویکردهای یک‌جانبه‌گرایی تشدید یافته در صحنه بین‌المللی، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

علاوه بر مذاکرات دوجانبه وزرای خارجه دو کشور، برگزاری اولین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و فرانسه، امضای اسناد همکاری در زمینه‌های اقتصادی و برگزاری کنفرانس خبری مشترک محمدجواد ظریف و همتای فرانسوی، از دیگر برنامه‌هایی بود که امروز در محل وزارت امور خارجه انجام شد.