ارائه آموزش‌های شهروندی در قالب طرح مسجدمحوری در شیراز

0
اشتراک

ارائه آموزش‌های شهروندی در قالب طرح مسجدمحوری در شیراز

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، احمد همتی بوشهری، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز امروز، ۹ بهمن‌ماه از اجرای یک‌هزار و ۵۰۰عنوان برنامه آموزش شهروندی در مدت ۶ ماه در شیراز خبر داد و گفت: ۷۰ هزار و ۷۴۵ نفر از شهروندان از این برنامه‌ها استفاده کردند.
وی افزود: هدف از ارائه این آموزش ها تحقق رسالت اصلی شهرداری مبنی بر ارتقای دانش، بینش و منش شهروندان به منظور رسیدن به یک زندگی سالم و حیات مطلوب اجتماعی و کم شدن مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی است.
همتی بوشهری اظهار کرد: اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به منظور توانمندسازی شهروندان در راستای کاهش و برطرف کردن مشکلات شهروندی توجه به برخی مصادیق شهروندی را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده است و به صورت تخصصی به حوزه شهروندی می‌پردازد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه آموزش‌های حوزه شهروندی برای طیف‌های مختلف جامعه پیش‌بینی شده است، گفت: این آموزش‌ها در فرهنگسراها، خانه‌های محله و مساجد در قالب طرح مسجدمحوری به کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ارائه می‌شود.
همتی بوشهری با اشاره به اینکه از تیرماه امسال تاکنون ۴۶۲ برنامه آموزشی در فرهنگسراها، ۶۶ برنامه آموزشی در خانه‌های محله و ۸۰۵ عنوان برنامه آموزشی نیز در مساجد و دیگر مکان‌های فرهنگی توسط اداره توسعه فرهنگ شهروندی اجرا شده است، گفت: در مجموع ۷۰ هزار و ۷۴۵ نفر از این برنامه‌ها بهره‌مند شدند.
معاون فرهنگی شهردار شیراز بیان کرد: آتش‌نشانی، آموزش آپارتمان‌نشینی، پسماند و بازیافت، ترافیک، فضای سبز، محیط زیست، آینده فرزندانم را دوست دارم با محوریت بحران آب، زندگی سبز و محصولات ارگانیک، بازی‌های مناسب برای کودکم، آسیب‌های شبکه‌های مجازی، ایستگاه خلاقیت کودکان، شهروند‌مداری و معنویت، تغذیه سالم، امداد و نجات، سبک زندگی سالم و غیره از جمله عناوین برنامه‌های آموزشی است که در فرهنگسراها، خانه‌های محله، مساجد مدارس و بوستانها ارائه شده است.
وی با بیان اینکه عناوین برنامه‌های آموزشی براساس چهار راهبرد زیست شهری، ایمنی و بحران‌های طبیعی، اخلاق شهروندی و رفتار شهروندی طراحی شده است به تشریح محورهای این راهبردها پرداخت و گفت: راهبرد زیست شهری با محوریت ارتقای فرهنگ شهروندی در زمینه صیانت از محیط زیست، ارتقای فرهنگ شهروندی در زمینه نظافت و بهداشت اجتماعی و مدیریت پسماند و ارتقای فرهنگ شهروندی در زمینه کاهش ترافیک برنامه‌های آموزشی خود را به شهروندان ارائه می‌دهد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: برنامه‌های آموزشی راهبرد ایمنی و بحران‌های طبیعی توسط اداره توسعه فرهنگ شهروندی با محوریت ارتقای فرهنگ شهروندی در زمینه ایمنی و آتش‌نشانی، مدیریت بحران در حوادث و بلایای طبیعی و فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی به مردم ارائه می‌شود.
همتی بوشهری، همچنین محوریت راهبرد اخلاق شهروندی را اصلاح الگوی مصرف، شهروند تاثیرگذار، پرهیز از خودمحوری، همسایه‌داری و آپارتمان‌نشینی، فرهنگ حلم، صبر، آرامش و مهربانی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عنوان کرد.
رئیس هیئت مدیره سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز بیان کرد: برنامه‌های مربوط به راهبرد رفتار شهروندی با محوریت تقویت همدلی و احساس تعلق اجتماعی، قانون‌مداری و احترام به قانون، مفید بودن و همیاری اجتماعی، صیانت و استفاده صحیح از مبلمان و امکانات شهری، حفظ منافع اجتماعی، مشارکت، تعاون و همکاری در اداره شهر، پایبندی به هنجارهای ظاهری در جامعه مانند رعایت پوشش اسلامی، آشنایی و یادگیری ارزش‌های خانواده مانند احترام به سالمند و کودک، کسب روزی حلال، حمایت از تولیدات داخلی مانند مصرف کالای ایرانی تدوین شده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.