تاریخ: 18:04 :: 2019/08/14
ادعای واشنگتن: انفجار شمال روسیه مربوط به آزمایش موشک کروز فراصوت بوده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد واشنگتن بر این باور است که انفجار هفته گذشته در پادگان نظامی روسیه مربوط به برنامه موشک کروز فراصوت بوده است. بنا به گزارش راهنمای سفر من […]

آمریکا: انفجار شمال روسیه مربوط به آزمایش موشک کروز فراصوت بودبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد واشنگتن بر این باور است که انفجار هفته گذشته در پادگان نظامی روسیه مربوط به برنامه موشک کروز فراصوت بوده است.

بنا به گزارش راهنمای سفر من به نقل از رویترز ۵ دانشمند روس روز دوشنبه در شهر ساروف در نزدیکی محل انفجار به خاک سپرده شدند. انفجاری که به گفته آژانس دولتی روس اتم در هنگام آزمایش موشکی در یک سکوی دریایی در شمال روسیه رخ داد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت واشنگتن در حال حاضر در شرایطی نیست که اعلام کند انفجار مذکور یک انفجار اتمی بوده، اما معتقد است عناصر رادیواکتیو در این انفجار وجود داشته است.

این مقام آمریکایی به خبرنگاران گفت این انفجار می‌تواند مانع بزرگی را در برنامه‌های روسیه ایجاد کرده باشد هر چند هنوز مشخص نیست که آیا این انفجار ناشی از نقض در سیستم پرتاب بوده یا خیر. به گفته این مقام دولتی آمریکا تلاش‌های روسیه برای توسعه موشک‌های کروز مافوق صوت این سوالات را مطرح می‌کند که آیا پیمان هسته‌ای استارت نو، میان واشنگتن و مسکو، که تا اوایل سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد، باید برای ۵ سال دیگر تمدید شود یا خیر.

روز پنجشنبه رسانه‌ها از وقوع انفجاری در پادگان نظامی روستای «نِنوسکا» در منطقه «آرخانگلسک» در شمال روسیه خبر دادند.