تاریخ: ۶:۲۹ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
اخطار جدی به والدین؛ فرزندانتان در آستانه اضمحلال می باشند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری برنا، اینستاگرام شاید در حالت عادی یک شبکه اجتماعی برای برقرار کردن رابطه باشد ولی بهره برداری نادرست تعدادی از این شبکه اجتماعی موجب شده مسیری بس پرخطر پیش روی کودکان و نوجوانان قرار گیرد. بعضی اطلاعات غیر رسمی از شیوع اینستاگرام در دبستان ها خبر […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری برنا، اینستاگرام شاید در حالت عادی یک شبکه اجتماعی برای برقرار کردن رابطه باشد ولی بهره برداری نادرست تعدادی از این شبکه اجتماعی موجب شده مسیری بس پرخطر پیش روی کودکان و نوجوانان قرار گیرد.

بعضی اطلاعات غیر رسمی از شیوع اینستاگرام در دبستان ها خبر می دهد، کودکانی که در اثر چشم و هم چشمی والدین مالک یک دستگاه تبلت شده اند اکنون با دیدن اینستاگرام پدر و مادرشان سراغ استفاده از یک شبکه اجتماعی می روند شبکه ای خلاف ظاهر فریبنده اش، باطنی مخرب و ویرانگر دارد.

مهتاب عزتی، روانشناسی که روی بعضی شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام ارزیابی های علمی و عارضه شناختی انجام داده می گوید: شبکه های اجتماعی دو رو دارند، روی اول استفاده مفید هست و روی دیگر استفاده مخرب.

این روانشناس با اشاره به بعضی استفاده های مفید نظیر بهره برداری های اقتصادی یا نزدیک شدن دوستان و اعضای خانواده می گوید: اینها همه اینستاگرام نیستند، یک عده به سبب عقده های فروخورده در فضای واقعی، کوشش می نمایند همه کمبودهای خود را در فضای سایبری جبران کنند به همین سبب با ایجاد صفحات مخرب کوشش می نمایند خود را ارائه کنند، این ارائه کردن شاید برای اشخاص بزرگسال در حد سرگرمی باشد ولی برای کودکان و نوجوانان بشدت مخرب هست.

مهتاب عزتی می افزاید: بی هویتی، دوری از رفتارهای معقول، گرایش به رفتارهای پرخطر، عادی شدن ارتباطات جنسیتی و در زیادی مورد ها احساس سرخوردگی و ناکامی خانوادگی با اهمیت ترین آسیبی هست که در اینستاگرام وجود دارد و کودکان را تهدید می کند. این رخدادهای به مراتب خطرناکتر از حتی مواد مخدر هست و توان دارد کودکان و نوجوانان را مضمحل کند.

این روانشناس فیلترینگ را موجب تشدید این عارضه ها می داند و می گوید: ابزارهای دور زدن فیلتر به مقداری در دسترس هستند که حتی فکر کردن به پیامد فیلتر و دسترسی کودکان به فیلتر شکن هم پرخطر هست.

وی درباره راهکارهای جلوگیری از عارضه های بعضی شبکه های اجتماعی می گوید: تعلیم با اهمیت ترین عنصر بهبود وضع این شبکه هاست، باید به کودکان آموخت که هر اتفاقی در شبکه های اجتماعی لزوما درست نیست، علاوه بر این باید والدین با ایجاد فضایی مناسب، کودکان خود را به مسیر زندگی عادی هدایت کنند، کودکی که در خانه پدر و مادرش را غرق شبکه های اجتماعی می بیند طبعا خودش هم به سمت این شبکه ها گرایش پیدا می نماید و از آنان استفاده می نماید.

خبرنگار- فرید جنت