گروه: شغل
تاریخ: ۱۱:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای رونق اقتصاد روستاها/ صندوق های بازنشستگی کشور ورشکست شده اند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شهرضا نیوز؛ نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در همایش روز ملی روستا که در محل فرمانداری شهرضا برگزار شد، گفت: صندوق های بازنشستگی ورشکسته شده‌اند این واقعیتی است که باید قبول کنیم اما این مسئله […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شهرضا نیوز؛ نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در همایش روز ملی روستا که در محل فرمانداری شهرضا برگزار شد، گفت: صندوق های بازنشستگی ورشکسته شده‌اند این واقعیتی است که باید قبول کنیم اما این مسئله مانع انجام تعهدات بیمه ای در کشور نیست؛ در حال حاضر بازنشستگی روستاییان با سن ۷۰ سال و پرداخت ۱۰ سال حق بیمه مصوب شده است که این فرایند فعلا غیرقابل تغییر است.

سمیه محمودی در ادامه این مطلب افزود: در طول سالیان گذشته خدمات زیادی به روستاها ارائه و امکانات زیادی برای این مناطق در نظر گرفته شده است اما متأسفانه روند مهاجرت از این مناطق به شهرها همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: مهمترین چالش مناطق روستایی معضلات اقتصادی و در رأس آن ها بیکاری است، اگر نتوانی مشکل روستاها را برطرف کنیم باید منتظر استمرار مهاجرت ها به شهرها باشیم.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی از تصویب بودجه ۱٫۵ میلیارد دلاری برای برای اشتغال و رونق اقتصادی روستاها، خبر داد و افزود: دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی باید برای حل معضلات مناطق روستایی تلاش کنند.

محمودی اذعان کرد: متأسفانه روستاییان شهرستان های شهرضا و دهاقان از تسهیلات مشارکتی وضع شده برای اشتغالزایی در این مناطق استفاده نکردند.

وی ادامه داد: آهنگ بازگشت جمعیت از شهرها به روستاها آغاز شده اما متأسفانه در این مرحله از بازگشت جمعیت سالمندانی که توان ادامه زندگی در هوای آلوده شهری را ندارند، به روستاها باز می‌گردند.

کم آبی مهمترین چالش فراروی روستاییان است

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در همایش روز ملی روستا گفت: استان اصفهان ۳۰ درصد از عرصه‌های کشور را در اختیار دارد این در حالی است که ۶ درصد از تولیدات کشور در این استان تولید و عرضه می‌شود.

محمودرضا افلاکی گفت: باوجود مشکلاتی در حوزه آب از سال ۸۰ در کشور ایجاد شده، بهره برداران بخش کشاورزی استان همچنان سطح تولیدات خود را حفظ و افزایش داده‌اند.

وی گفت: ۲۰ درصد از ۸۰ میلیون جمعیت کشور طبق سرشماری سال ۹۵ در مناطق روستایی سکونت دارند.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با شاره به وجود یکهزار و ۸۳۱ روستای بالای ۵۰ نفر در استان اصفهان، گفت: روستاییان در خط مقدم حفظ امنیت غذایی در کشور هستند و باید با استفاده از همه امکانات از آنها حمایت شود.

افلاکی با اشاره به ایجاد و توسعه سیستم‌های آبیاری نوین در استان اصفهان، گفت: با استفاده از این سیستمها راندمان تولید از ۲۰ تن در هکتار به ۲۰۰ تن در هکتار افزایش یافته، این در حالی است که مصرف سرانه آب به یک دهم کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان اصفهان حدود ۸۰۰ هزار نفر در مناطق روستایی استان زندگی می‌کنند که از این تعداد ۱۷۵ هزار بهره بردار بخش کشاورزی هستند.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: مهمترین چالشهای فراروی روستاییان و بهره برداران ببخش کشاورزی در این مناطق، کم آبی است که تلاش شده تا توسعه سیستم های نوین آبیاری تا حد زیادی با این بحران مقابله شود.

رونق اقتصاد روستایی در رأس برنامه های دولت باشد

مدیرکل دفتر امور عشایر استان اصفهان در همایش روز ملی روستا عنوان کرد: متأسفانه مهمترین مشکل مناطق روستایی و عشایری استان بیکاری و نبود امکانات اشتغال است.

مختار اسفندیاری تصریح کرد: اگر همان اندازه که برای انتقال خدمات به روستاها تلاش شد برای اشتغالزایی روستاییان هم تلاش شده بود رشد مهاجرت از این مناطق به شهرها بسیار کمتر بود بنابراین از این پس باید مهمترین هدف ارائه خدمات به روستاییان، اشتغالزایی برای آن ها باشد.

وی گفت: کشور ایران باوجود جامعه روستایی و عشایری از موقعیت ممتازی در همه عرصه‌ها برخوردار است.

مدیرکل دفتر امور عشایر استان اصفهان ادامه داد: روستاییان و عشایر پشتوانه محکمی برای اقتصاد و فرهنگ و امنیت و سیاست کشور هستند که زمینه رشد و توسعه همه جانبه آن را فراهم می‌کنند.

اسفندیاری گفت: در طول ۳۸ سال گذشته انواع خدمات به روستاها اختصاص یافت اما باز هم مهاجرت از روستا به شهر ادامه دارد چون مهمترین مشکل روستاییان یعنی بیکاری همچنان وجود دارد.

همه روستاهای شهرضا دارای شورای اسلامی هستند

بخشدار شهرضا در همایش روز ملی روستا، با اشاره به تلاش برخی از اعضای شوراهای اسلامی برای ارتقاء جایگاه سیاسی روستاها به شهر، بیان کرد: این مسئله هرگز تضمین کننده پیشرفت مناطق روستایی نیست، باید با توسعه امکانات در روستاها موقعیتی را فراهم کنیم که با حفظ بافت روستایی زمینه پیشرفت آنها فراهم شود.

محسن یونسی با اشاره به نقش مؤثر روستاها در زمینه اقتصاد مقاومتی گفت: وضعیت جغرافیایی روستاها موقعیتی را فراهم کرده است که امکان رشد و توسعه همه جانبه با تکیه بر باروهای عمیق ایرانی – اسلامی در آن فراهم باشد.

وی بیکاری، کم آبی و بحرانهای زیست محیطی را سه معضل مهم مناطق روستایی برشمرد و افزود: باوجود آنکه زیرساختهای فراوانی در مناطق روستایی ایجاد شده اما همچنان شاهد افزایش آهنگ مهاجرت از روستا به شهر هستیم که مهمترین علت آن بیکاری جوانان و افراد جویای کار است.

بخشدار شهرضا گفت: روز ملی روستا با هدف ارج نهادن به تلاشهای روستاییان در بخشهای مختلف در تقویم رسمی کشور پیشبینی شده است.

یونسی ادامه داد: روستاها از گذشته تاکنون به عنوان مهمترین مرکز کارآفرینی، توسعه و صیانت از فرهنگ اصیل ایرانی بوده و در دوران پس از انقلاب نیز هیچ گاه از تلاش و کوشش برای پیشبرد اهداف انقلاب کوتاهی نکرده‌اند.

وی گفت: یکی از مهمترین اهداف انقلاب اسلامی را توجه ویژه به جامعه روستایی و محرومیت زدایی از این مناطق برشمرد و افزود: سیاست دولت در توسعه متوازن امکانات و ایجاد بستر مناسب برای رونق اقتصادی در همه مناطق در قوانین مختلف از جمله برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است.

بخشدار شهرضا نیز در این همایش، عنوان کرد: پرکردن بیش از ۱۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان اقدام قابل توجهی بود که در راستای اصلاح بهره برداری از منابع آب در شهرستان انجام شد.

محسن یونسی با تأکید بر ضرورت اصلاح الگوی کشت در مناطق روستایی بیان کرد: ادامه روندی که در حال حاضر در برخی از روستاها جریان دارد به صلاح نیست زیرا منابع آبی موجود امکان کاشت محصولاتی که به آب زیاد نیاز دارند را نمی دهد.

وی گفت: اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران وظیفه دارند مشکلات مناطق روستایی را احضا و برای برطرف کردن آنها برنامه ریزی کنند.

بخشدار شهرضا ادامه داد: اگر عقیده داریم که اقتصاد مناطق روستایی بر اساس دامپروری و کشاورزی قرار دارد باید برای حل مشکلات این دو بخش تلاش کنیم تا معضلات اقتصادی روستاها هم برطرف شود.

یونسی گفت: یکی از مهم ترین چالش های فراروی روستاییان بحران آب و فقر منابع آبی است که در شهرستان تلاش شده با اتخاذ تدابیر کارشناسی تا حدودی با آن مقابله شود.

اتحاد روستاییان و مسئولان برای حل معضلات روستاها ضروری است

رییس شورای اسلامی شهرستان شهرضا در این همایش عنوان کرد: بخشی از مشکلات مناطق روستایی مربوط به ساکنان این مناطق است، هنوز بسیاری از روستاییان به بحران کم آبی توجه ندارند و همین عامل باعث تشدید بحرانها در این زمینه شده است.

مهرداد براهیمی گفت: ترس از تغییر بین برخی از روستاییان مانع از ایجاد تحولات گسترده شده است، این در حالی است که جامعه شهری به دلیل سرعت در استفاده از امکانات ثروتمندتر و قدرتمندتر هستند.

وی با ابراز نگرانی از عدم همکاری برخی از بانک ها در اعطای تسهیلات به روستاییان، عنوان کرد: در حالی که بانک مرکزی اعلام کرده برای وام های تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال تنها یک ضامن نیاز است مدیران شعب برخی از بانک ها متقاضی دریافت وام را به معرفی دو یا سه ضامن با گواهی کسر از حقوق دولتی الزام می‌کنند.

رییس شورای اسلامی شهرستان شهرضا گفت: وقتی برنامه ای برای روستاییان نوشته می شود باید روستاییان هم حضور داشته باشند، برنامه های هادی و توسعه روستایی باید با حضور افرادی باشد که با محیط هر روستا آشنایی کامل داشته باشند.

وی گفت: روستاها به تفرجگاه‌های آخر هفته افراد تبدیل شده‌اند و اگر فکری برای وضعیت آن ها نشود باید منتظر روزهای بدتری برای این مناطق مهم و حساس در تولید و اقتصاد کشور باشیم.