گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۱:۵۳ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
اخبار کوتاه از لبنان| از ماجرای سقوط پهپاد اسرائیل تا دیدار رهبران حزب‌الله و جنبش امل

– اخبار بین الملل – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع وابسته به خبرگزاری اسپوتنیک فاش کرد که هواپیمایی که در حومه جنوبی بیروت سقوط کرده٬ یک هواپیمای کوچک جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی است. این منبع ادامه داد که این هواپیمای جاسوسی دارای تجهیزات نظامی برای کاشت […]

– اخبار بین الملل –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع وابسته به خبرگزاری اسپوتنیک فاش کرد که هواپیمایی که در حومه جنوبی بیروت سقوط کرده٬ یک هواپیمای کوچک جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی است. این منبع ادامه داد که این هواپیمای جاسوسی دارای تجهیزات نظامی برای کاشت مین بوده و برای اجرای عملیات‌های ترور مجهز شده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات حزب الله، سقوط یک هواپیمای بدون سرنشین صهیونیستی در حومه جنوبی بیروت را تأیید کرد. پیش از این ارتش رژیم صهیونیستی از حمله هوایی به روستای عقربا در حومه دمشق خبر داده بود.

 

از سوی دیگر شبکه خبری العالم از قول یکی از فرماندهان حزب الله گزارش داد که  این حزب هیچ پهپاد (رژیم صهیونیستی) را سرنگون نکرده است. بر اساس این گزارش، پهپاد نخست سرنگون شد, بدون آنکه خسارتی به بار آورد. پهپاد دوم, بمب گذاری شده بود که بر اثر انفجار آن خسارت های سنگینی به ساختمان مرکز رسانه ای حزب الله در ضاحیه وارد شد.

خبرگزاری سانا سوریه اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور با چندین هدف متخاصم در حریم هوایی دمشق مقابله و اکثر آنها را سرنگون کرد. خبرنگار سانا اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه تمامی موشک‌ها را پیش از آنکه به اهداف خود برسند سرنگون کرده است.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی به‌طور رسمی و در اقدامی کم‌سابقه با اعلام حمله ارتش این رژیم به جنوب دمشق مدعی شد که ارتش اهدافی را در جنوب ‌شرق دمشق و علیه عملیات نیروی قدس ایران و شبه‌نظامیان شیعه که قصد داشتند تعدادی پهپاد مسلح را علیه اهداف اسرائیلی به ‌پرواز در بیاورند، هدف قرار داده است.

النشره: احتمال تحریم ۳ فرد نزدیک به حزب‌الله از سوی آمریکا

منابع اعلام کردند که نام سه نفر از افرادی که در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار دارند، فاش شده است. یکی از این سه نفر یوسف فنیانوس وزیر حمل و نقل لبنان است که به این دلیل که اجازه ورود هواپیماها و کشتی‌های ایرانی به لبنان که آمریکا ممنوع کرده بود را صادر کرده ٬ در این لیست قرار گرفته است. نفر بعدی سلیم جریصاتی وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری لبنان است که به دلیل ارتباطش با حزب‌الله و قرار گرفتن در نقش وکیل مدافع آن در دادگاه لبنان تحریم شده است. اما نفر سوم طلال ارسلان رئیس حزب دموکراتیک لبنان است که واشنگتن به دلیل هم‌پیمانی علنی وی با حزب‌الله و نیز به سبب حادثه اخیر قبرشون، او را تحریم کرده است.

محمود قماطی وزیر امور پارلمانی لبنان اعلام کرد که از نظر وی این اطلاعات درست نیست. وی همچنین با اشاره به سخنان سعد حریری پس از سفر به واشنگتن تاکید کرد که در رابطه با این مسئله بسیار بزرگنمایی شده است.

این اخبار در شرایطی منشر شده که سعد حریری نخست‌وزیر لبنان دیروز در دیدار با جبران باسیل وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که به طور مطلق هیچ حرفی در رابطه با تحریم شخصیت‌های وابسته به حزب الله از زبان مسئولان آمریکایی نشنیده است. وی همچنین گفت که به آمریکایی‌ها اعلام کرده که تحریم‌های واشنگتن ضد حزب‌الله، تاثیری در حزب‌الله ندارد، بلکه به اقتصاد لبنان آسیب می‌رساند؛ زیرا حزب‌الله خارج از نظام مالی لبنان است، اما تحریم‌های مربوط به گروه شیعه، بر اقتصاد لبنان و به ویژه سیستم بانکی تاثیر منفی گذاشته و منجر به ایجاد مشکلات بزرگی در این بخش می شود.

دیدار رهبران حزب‌الله و جنبش امل

پایگاه خبری العهد نیز نوشت که رهبران حزب‌الله و جنبش امل در منطقه جنوبی نشستی را در مقر حزب‌الله در شهر نبطیه برگزار کردند. آنها در این دیدار به بحث در رابطه با آخرین تحولات در عرصه داخلی و نیز جنوب پرداختند. رهبران در این نشست به یادآوری دو پیروزی و غیبت امام موسی صدر و نیز سالگرد عاشورا پرداخته و بیانیه ای صادر کردند.

آنها در این بیانیه در راستای یادآوری پیروزی بزرگ ضد دشمن صهیونیستی در سال ۲۰۰۶ و آزاد سازی دوم و پیروزی بر تروریست‌های تکفیری و نیز پیروزی ملت و ارتش و مقاومت لبنان بر این تکفیری‌ها و آزادسازی کامل بقاع و مرزهای شرقی از لوث وجود تروریست‌ها٬ به اهالی جنوب و منطقه بقاع و نیز همه مردم لبنان و کشورهای عربی و اسلامی تبریک گفتند.

رهبران حزب‌الله و جنبش امل بر تمسک به مقاومت به عنوان گزینه بازدارنده در برابر دشمنان و آزادسازی زمین و حمایت از حاکمیت و آزادی و استقلال تاکید کردند. آنها همچنین در یادآوری غیبت امام موسی صدر و دو همراه وی٬ تعهد و تمسک خود را به رویکرد مقاومت و مسیر آن در خدمت مستضعفان و محرومان تجدید کردند.

همچنین در آستانه محرم الحرام و عاشورا٬ دو رهبری از ملت حسینی خواستند تا با اتحاد و همکاری در مجالس عزا و سیاه‌پوش کردن شهرها و روستاها شرکت کنند.

آنها در پایان به ازسرگیری جلسات دولت اشاره کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات اقتصادی و توسعه شهری و در راس آنها پرونده های اسراف و فساد شدند.