گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۱:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
احیای اراضی کشاورزی خوزستان؛ دستاورد دیده نشده دولت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، در سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۵ به استان خوزستان، ایشان فرمان احیای اراضی کشاورزی این استان را صادر کردند. یکسال بعد این طرح با اسم احیای ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان و ایلام آماده و تصویب گردید و قرار بود از […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، در سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۵ به استان خوزستان، ایشان فرمان احیای اراضی کشاورزی این استان را صادر کردند. یکسال بعد این طرح با اسم احیای ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان و ایلام آماده و تصویب گردید و قرار بود از آن سال اجرای این طرح شروع گردد.

حسن روحانی در تاریخ ۲۴ دی ۹۲ این وعده را داده بود که اراضی کشاورزی خوزستان را احیا کند. وی در جریان سفر استانی خود به خوزستان در جمع مردم اهواز  گفت:« این سرزمین، سرزمینی هست که هر قدر این دولت برای سرمایه گذاری کوشش کند، کم هست. ما برای آباد کردن ۵۵۰ هزار هکتار سرزمین استان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که این رقم در دولت حدس شده است. .. ما برای آباد کردن ۵۵۰ هزار هکتار سرزمین استان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که این رقم در دولت حدس شده هست. در سفر رهبری در حدود ۱۷ پارسال این برنامه مورد تاکید قرار گرفته و قدم هایی هم برداشته شده هست که لازم هست تکمیل شود. امروز رییس جمهور قول می دهد که همه توان دولت برای انجام این پروژه بکار گیرد. »

                                                                                                                                     *اجرای عملیات احیای اراضی کشاورزی  دشت های اهواز

ما از مسیر صندوق توسعه در طول سه سال آینده همه زمین ها را آماده کشت می کنیم.

* اسکریپرها در حال انجام عملیات تسطیح اراضی کشاورزی

آ اراضی موردنظر به دلایل اقلیمی و آدمی غیرقابل کشت شده بود و کشاورزان منحصرا در بعضی نقاط محدود می موفق شدند کشت کنند. زیادتر زمین ها شور شده بود، آب قدر کفایت برای کشت وجود نداشت و حتی زمین ها پستی و بلندی فراوانی داشت.

                                                                                                                       

                                                                                                                           *زمین های کشاورزی احیا شده دشت های اهواز به زیر کشت رفته است

آب مورد احتیاج نیز از رود کارون به زمین ها جابه جا گردید. تا هم حالا با کارهای انجام شده، احیای حدود ۲۷۰ هزار هکتار زمین به انتهاء دست یافته و تا آخر سال کنونی مرحله اول این طرح یعنی ۳۰۰ هزار هکتار انتهاء می یابد. آ کشاورزان هزینه ای بابت احیای اراضی خود و جابه جایی آب نمی پردازند و اراضی آماده کشت را تحویل می گیرند.

این طرح با مشکلاتی من جمله کم بودن آب، تقسیم آب و دیر نیل آب به زمین ها رو به رو هست. کشاورزان این دغدغه را دارند که با توجه به کم بودن آب، آیا آبی که از کارون به اراضی آنان دست یافته، دائمی هست یا اینکه محتمل هست اراضی آنان با مشکل کم بودن آب رو به رو گردد.

آبیاری با شیوه های نوین هرچند در این طرح شروع شده هست اما تاکنون شیوه آبیاری سنتی زیادتر در اراضی کشاورزی استفاده می گردد. اگر آب قدر کفایت وجود دارا باشد، در سال میتوان زمین ها را  سه بار زیر کشت برد. نتایجی که اعتبار آن کمتر از دستاورد برجام برای کشور نیست و این خورده گیری به دولت وارد هست که چرا غیر از برجام، قدرت ارائه سایر دستاوردهای خود را ندارد؟

خبرنگار ایسنا: محسن فرامرزی

انتهای پیام