احداث پارک موزه دفاع مقدس زنجان هفت ساله شد/دستور استاندار زنجان برای تسریع در احداث

0
اشتراک

احداث پارک موزه دفاع مقدس زنجان هفت ساله شد/دستور استاندار زنجان برای تسریع در احداث

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از موج رسا; پروژه احداث پارک موزه دفاع مقدس زنجان از سال ۸۸ آغاز شده و در حال حاضر دارای پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصدی است در طول این چند سال مسئولان مختلفی در زنجان حضور داشته و قول مساعد برای ادامه احداث این پارک موزه داشته اند.

در جلسه اخیر هئیت امنای احداث مرکز فرهنگی و پارک ‌موزه دفاع‌ مقدس در استان زنجان نیز استاندار زنجان به این موضوع واکنش نشان داد و عدم اجرای این پروژه را نیازمند اقدامی همگانی عنوان کرد.

درویش امیری که این درصد از پیشرفت فیزیکی پروژه را مورد انتقاد قرار داده بود، گفت: برای احداث این پارک باید نگاهی فرادستگاهی داشت.

وی کمک به احداث و تکمیل پارک ‌موزه دفاع‌ مقدس زنجان را از وظایف همه دستگاه‌ های اجرایی برشمرد و گفت:برق و آب مورد نیاز برای تکمیل پروژه موزه به صورت موقت تامین می شود.

مقام عالی استان برضرورت استفاده از ظرفیت سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری به منظور طراحی و موزه ‌آرایی این مرکز تاکید کرد و گفت:برخی از دستگاه ‌های اجرایی با استفاده از منابع ملی اقدام به احداث سالن‌ های همایش مجلل غیرضروری می کنند در حالی ‌که احداث پارک موزه دفاع‌ مقدس استان زنجان از سال ۸۸ تاکنون تنها ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

درویش ‌امیری با بیان اینکه پارک‌ موزه دفاع محلی برای حفاظت و نمایش یادگاران و آثار باقی ‌مانده از رشادت های رزمندگان، مردم و نیروهای مسلح در دوران هشت سال دفاع‌ مقدس است، افزود:پارک موزه دفاع مقدس موجب آشنایی مردم و نسل های آینده با نمادهای ایثار، فداکاری و مقاومت ملت ایران در دوران دفاع ‌مقدس می شود.

حماسه بزرگ دفاع مقدس و ضرورت حفظ فرهنگ مقاومت یکی از مباحث جدی است که تلاش شده است تا هر استانی فراخوار ظرفیت های خود به این موضوع بپردازد، استان زنجان با تقدیم ۳ هزار شهید گلگون کفن در دوران دفاع مقدس دین خود را به نظام اسلامی ادا کرده است.

مردم زنجان علاوه بر اینکه در جبهه حق علیه باطل حضور داشتند، در پشتیبانی از جنگ نیز مدال افتخار بر سینه خود دارند و تا به امروز زنجان نقش خود را در صحنه های دفاع از انقلاب اسلامی به خوبی ایفا کرده است.

در حال حاضر تنها موزه شهدای استان زنجان واقع در مرکز شهر زنجان به عنوان محلی برای ارائه آثار و نشانه های یادگاران هشت سال دوران دفاع مقدس است.

با وجود اینکه بسیاری از استان های کشور همزمان با زنجان احداث پارک موزه دفاع مقدس را آغاز کرده اند اما پیشتازتر از استان زنجان بوده اند.

با گذشت هفت سال از کلنگ زنی این مجموعه تا کنون اقدام عاجلی انجام نشده است و باید دید دستور استاندار زنجان برای احداث این پارک موزه چقدر می تواند به سرعت کار احداث این مجموعه عظیم فرهنگی کمک کند.

 هشت سال دفاع مقدس به رهبری حضرت امام (ره) یک فرهنگ را به عنوان فرهنگ دفاع و مقاومت ایجاد کرد که این فرهنگ می ‌تواند یک نتیجه بزرگ معنوی در اخلاق، رفتار و اندیشه نسل ‏های بعد از دفاع مقدس ایجاد کند؛‌‌ همان نسلی که جنگ را ندیده ‏اند ولی می‌‏ توانند از فرهنگ آن، تاثیر بسیار بگیرند. 
این انتقال از طریق دیدن مفاهیمی که در موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت به نمایش گذاشته شده، می ‌‏تواند برای سنین مختلف وجنسیت ‏‌ها وو سطوح سواد مختلف برنامه‏ ریزی شود تا بتواند تاثیرگذاری مناسبی داشته باشد. 
بخش محتوایی موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت هم همانند بخش مهندسی و فضاسازی آن باید به بهترین شکل انجام شود تا بتواند فرهنگ دفاعع مقدس را که سرشار از فداکاری ‎‌ها، روحیه سلحشوری، شهادت‏ طلبی و ایثار و اعتقاد به ولایت و ایمان به غیب و آخرت است را متبلور نماید. 

اگر یادگارهای دفاع مقدس که اثرگذار، فرهنگ ساز و تحول آفرین هستند جمع ‌آوری و به شکل صحیح نگهداری نشوند، به فراموشی سپرده خواهند شد. 

پروژه پارک ‌موزه دفاع‌ مقدس استان زنجان از سال ۸۸ در زمینی به مساحت ۲۲٫۵ هکتار در اراضی گاوازنگ زنجان کلنگ‌ زنی شده و تاکنون طرح مطالعاتی و نقشه‌ برداری مجموعه به پایان رسیده و ساختمانی به وسعت ۵۲۰۰ مترمربع زیربنا در سه طبقه احداث شده است که برای تکمیل پروژه بیش از پنج میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان نیز در این زمینه گفت: باغ موزه دفاع مقدس زنجان در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار احداث می ‌شود که برای تکمیل فاز نخست این پروژه و نیز ساخت محوطه آن نیازمند تأمین اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی است.

وی با اشاره به اینکه باغ موزه دفاع مقدس با ۳۰ درصد پیشرفت در حال ساخت است، گفت: فاز نخست باغ موزه نیازمند تأمین اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی است و برای ساخت این باغ موزه تا این مرحله ۳ میلیارد تومان هزینه شده است.

این مسئول با بیان اینکه روند احداث باغ موزه به کندی پیش می ‌رود، عنوان کرد: از سال ۸۸ این پروژه با زیربنای ۵ هزار و ۲۰۰ متر مربع ساخته می ‌شود.

وی با اشاره به اینکه با تأمین اعتبارات، پروژه احداث فاز نخست باغ موزه تا دو سه سال آینده تکمیل می‌ شود، خاطرنشان کرد: با احداث این باغ موزه مستندات هشت سال جنگ تحمیلی جمع‌ آوری شده و سبب مستند شدن تاریخ دفاع مقدس می ‌شود.

مهدیخانی با بیان اینکه با راه‌ اندازی باغ موزه، نسل‌ های جوان به شکل ملموس با آثار دفاع مقدس آشنا می شوند، عنوان کرد: این مجموعه متمرکز بوده و تاریخ دفاع مقدس استان زنجان را به شکل جامع در دسترس علاقه ‌مندان قرار می ‌دهد.

وی بیان کرد: در کنار به نمایش گذاشتن آثار هنری و فرهنگی و تألیفات موجود در عرصه هشت سال جنگ تحمیلی، صحنه ‌ها و برخی از وقایع دفاع مقدس در محل باغ موزه زنجان بازسازی می ‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌ های دفاع مقدس استان زنجان تصریح کرد: هدف از راه ‌اندازی باغ موزه و نیز اقدامات انجام شده در عرصه ‌های مختلف فرهنگی و هنری با مضامین دفاع مقدس، آگاهی و آشنایی هرچه بیشتر نسل‌های جوان با رشادت‌ های رزمندگان در هشت سال جنگ تحمیلی است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.