تاریخ: ۲۳:۲۵ :: ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
اجرا و عملیاتی شدن طرح تحول سند بنیادین آموزش و پرورش در همدان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از همدان، محمد پورداود، مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان، شنبه ۳۰ شهریور ماه در نشست خبری با موضوع پروژه مهر گفت: طبق آیات نخست سوره مبارکه جمعه، خداوند انسان را به تزکیه و پیش به سوی تعالی انسانیت راهنمایی می‌کند. پورداود افزود: تعلیم و […]

اجرا و عملیاتی شدن طرح تحول سند بنیادین آموزش و پرورش در همدانبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از همدان، محمد پورداود، مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان، شنبه ۳۰ شهریور ماه در نشست خبری با موضوع پروژه مهر گفت: طبق آیات نخست سوره مبارکه جمعه، خداوند انسان را به تزکیه و پیش به سوی تعالی انسانیت راهنمایی می‌کند.

پورداود افزود: تعلیم و تربیت عمومی جمهوری اسلامی برگرفته از آیات قرآن، نهج البلاغه و سیره اهل بیت(ع) است. سند تحول بنیادین نیز به عنوان یک نسخه شفا بخش برگرفته و منطبق بر آیات الهی است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه سند تحول بنیادین در استان از مرحله تئوری عبور کرده است، اضافه کرد: سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش ۱۹ گانه استان عملیاتی شده و به مرحله اجرا رسیده است. 

وی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین واژه‌ها و مفاهیم ارزشمندی ذکر شده است، گفت: مدرسه صالح، تربیت تمام ساحتی، هویت ایرانی- اسلامی، حیات طیبه، چرخش‌های تحول آفرین و … از جمله مفاهیم تعریف شده در این سند است. 

مدیر کل آموزش و پرورش استان بیان کرد: طبق چرخش‌های تحول آفرین، دانش آموز باید از حالت حافظه محوری خارج شده و به سمت شایسته محوری و کسب مهارت پیش رود، در این سند، دانش آموز منفعل نبوده بلکه به عنوان یک متربی فعال باید ظاهر شود.

وی با بیان اینکه شعار امسال آموزش و پرورش، «مدرسه محوری با حرکت در مسیر عملیاتی نمودن چرخش‌های تحول آفرین» است، گفت: مدرسه کانون تحولات و معلم عنصر فکور و تحول آفرین و مدیر رهبر این مکان مقدس است، حال این شعار با همکاری این مجموعه اجرایی خواهد شد.

پورداود عنوان کرد: در حال حاضر ۲۸۵ هزار دانش آموز در چهار دوره تحصیلی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۲۵ هزار دانش آموز یا به عبارتی ۱۰ درصد دانش آموزان در مدارس غیر دولتی مشغول به تحصیل هستند که تا پایان برنامه توسعه ششم این عدد باید به ۱۵ درصد افزایش یابد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان بیان کرد: امسال همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید حدود ۳۰ هزار دانش آموز پایه اول ابتدایی به گردونه تحصیل وارد می‌شوند، ۵۰۱ نفر از مربیان پیش دبستانی نیز به عنوان معلمان حق التدریس وارد آموزش و پرورش خواهند شد.

پورداود بیان کرد: طبق آخرین آمار، ۲ هزار و ۵۴۸ مدرسه، ۱۲ هزار و ۴۲۹ کلاس درس و ۲۸۵ هزاز و ۶۴۴ دانش آموز در استان وجود دارد، این مجموعه از سال ۹۰ پوشش و آموزش دانش آموزان عشایر را نیز در کارنامه کاری خود دارد پوشش تحصیلی دانش آموزان عشایری در مقطع متوسطه نیز از دستورات کاری سال جاری است.

وی با اشاره به اینکه عشایر کوچ رو هستند و در استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه و کرستان در حال رفت و آمد هستند، گفت: بیش از ۳ هزار دانش آموز عشایری در استان تحت پوشش آموزش و پرورش هستند، ۵۰۰ دانش آموز استان نیز در سامانه سناد خوزستان ثبت نام شده‌اند. 

این مطلبو از دست ندید!  اوضاع نامناسب قطعه‌سازان خودرو در گیلان؛ ‌‌گلایه تولیدکنندگان از افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه‌ + فیلم

پورداود گفت: استان همدان در حوزه سامان‌دهی نیرو‌های انسانی و تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد رتبه نخست در کشور را دارد که این خود گامی مهم در تحقق اقتصادی مقاومتی نیز است چرا که این سیستم‌ها از یک کارگاه تولید سیستم‌های گرمایشی در استان تأمین شده است.

 وی با بیان اینکه طی ۴ سال آینده،۳۸۰ هزار فرهنگی از سیستم آموزش و پرورش کشور خارج خواهند شد گفت: امسال کشور با ۱۰۰ هزار نیرو و استان همدان با کمبود ۲۰۰ نیرو فرهنگی روبرو است که این کمبود با استفاده از ظرفیت شاغلین، پیش کسوتان، دانشجو معلمان، استمرار خدمت و خرید خدمات جبران می‌شود.

پورداود اشاره‌ای به طرح‌های اجرایی در آموزش و پرورش داشت و گفت: طرح برنامه ویژه مدرسه با نام «بوم» یکی از طرح‌های اجرایی در مدارس است که بر اساس آن ۲ ساعت از آموزش دانش آموزان به تقویت مهارت آموزی، مسائل دینی، قرآنی و … اختصاص می یابد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان گفت: طرح مهارت آموزش شغل و زندگی از دیگر برنامه‌های این مجموعه ویژه دانش آموزان است، گفتنی است توسعه شاخه فنی و حرفه ای در کشور ۳۶ درصد و در استان ۴۲ درصد است.

پورداود با اشاره به اینکه آموزش مهارت‌های اجتماعی همچون افزایش تاب آوری، قدرت گفتن نه، رعایت اصول شهروندی و … نیز از دیگر طرح‌های اجرایی در مدارس استان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه طرح مقابله با آسیب‌های اجتماعی با نام «نماد» امسال در مدارس شهر بهار عملیاتی خواهد شد گفت: این طرح سال آینده در مناطق ۱۹ گانه استان نیز اجرایی خواهد شد. 

وی اشاره‌ای به اقدامات مدیریتی خود داشت و گفت: افزایش استخر فرهنگیان به ۱۰ عدد، توسعه خانه معلم، رتبه بندی معلمان( از مهر ماه سال جاری ۴۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان به حقوق معلمان افزوده خواهد شد)، توسعه درمانگاه فرهنگیان در سایر شهرستان‌های استان (در همدان فاز دوم این درمانگاه در شهرک مدنی ساخته خواهد شد) از برنامه‌های است که اجرایی می‌شود. 

پورداود با اشاره به اینکه ۱۱ هزار دانش آموز محروم در استان وجود دارد بیان کرد: همرمان با آغاز سال تحصیلی با همکاری اداره کل اوقاف استان،۳ هزار بسته آموزشی در ملایر و ۶ هزار بسته در همدان در میان دانش آموزان نیازمند توزیع خواهد شد، همچنین این مجموعه موفق به ارسال مجموعه‌ای از وسایل ورزشی به مبلغ ۲ میلیارد تومان به مناطق محروم استان شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان ابراز کرد:به همت حوزه علیمه استان، ۱۲۰ مدرسه امین با حضور حدود ۴۰۰ طلبه خواهر و برادر با این مجموعه همکاری دارند. 

 وی با بیان اینکه تعمیق باور‌های دینی و قرآنی دانش آموزان یکی از اهداف مهم این مجموعه بوده و به طور جد در مدارس در حال پیگری است گفت: آموزش قرآن در مراکز پیش دبستانی و پایه سوم ابتدایی به صورت جد در حال انجام است، معلمان قرآن مقطع سوم ابتدایی از افرادمتخصص در این حوزه است. 

انتهای پیام