گروه: بلیط
تاریخ: ۱۶:۴۱ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
اجرای طرح رتبه‌بندی قطارهای مسافری از نوروز ۹۷/ فقط ۲ قطار کشور ۵ ستاره هستند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، علی کاظمی منش در نشست خبری با بیان این‌که در چهار ماه امسال و قبل از سفرهای تابستانی ۷۱  واگن مسافری بازسازی و بهسازی شد از افزایش ۲ واحدی رضایت مردم از حمل‌ونقل ریلی خبر داد و افزود: نوروز سال گذشته شاخص میزان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، علی کاظمی منش در نشست خبری با بیان این‌که در چهار ماه امسال و قبل از سفرهای تابستانی ۷۱  واگن مسافری بازسازی و بهسازی شد از افزایش ۲ واحدی رضایت مردم از حمل‌ونقل ریلی خبر داد و افزود: نوروز سال گذشته شاخص میزان رضایت مردم ۶۹ بود که نوروز امسال به ۷۱ ارتقا یافت. قرار است همه اطلاعات حوزه حمل‌ونقل مسافری در سامانه سجا ثبت شود و شرکت‌ها بر اساس گزارش‌ها نسبت به رفع مشکلات احتمالی از آن استفاده کنند.
وی با تاکید بر این‌که سامانه سجا در رتبه‌بندی شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: تا امروز حدود ۸ میلیون مسافر در حمل‌ونقل ریلی جابجا شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲٫۵ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که از دو ماه قبل کار رتبه‌بندی قطارهای مسافری آغاز شده است، گفت: رتبه‌بندی قطارهای مسافری توسط یک شرکت در حال انجام است و این شرکت از شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی برای این کار دعوت و جلساتی را برگزار کرده است. قرار است پس از جمع‌بندی نظرات و تهیه بانک جامع آماری قطارهای مسافری این طرح نهایی و به تصویب هیئت مدیره راه‌آهن برسد

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن اعلام کرد: پیش بینی می‌شود طرح رتبه‌بندی قطارهای مسافری نوروز ۹۷ اجرایی شود. این طرح، یک طرح  خوب برای مسافران است که باعث ایجاد رقابت بین شرکت‌ها می‌شود و می تواند به تثبیت قیمت‌ها هم کمک کند.

کاظمی منش در پاسخ به پرسش تسنیم در این خصوص که آیا پاییز امسال نرخ بلیت قطارهای مسافری افزایش می‌یابد، گفت: تا کنون شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی درخواستی برای افزایش قیمت نداشته‌اند، در صورتیکه درخواسته داشته باشند راه‌آهن آنرا بررسی می‌کند.

وی همچنین از راه‌اندازی قطار گردشگری در ۵ منطقه آذربایجان شرقی،‌کرمان، بندرعباس،‌ لرستان و خوزستان با همکاری راه‌آهن و ۲ شرکت ریلی در آینده نزدیک خبر داد.

وی همچنین درباره قطارهای ۵ ستاره گفت: بر اساس مصوبه هیئت مدیره راه آهن مشخص شده که کدام قطارها ۵ ستاره است و هیچ شرکتی نمی‌تواند بگوید قطار ۵ ستاره داریم. شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی می‌توانند درخواست خود را در این زمینه به راه‌آهن ارائه دهند و کارشناسان ما بر اساس معیارهای موجود قطار را بررسی می‌کنند.

این مطلبو از دست ندید!  لایحه نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس به شورا رسید

وی با تاکید بر این‌که هیچ شرکتی نمی‌تواند بدوم مجوز راه‌آهن اعلام کند قطار ۵ ستاره دارد، گفت: در حال حاضر تنها دو شرکت حمل  و نقل ریلی کشور قطار ۵ ستاره دارند.

*حمل‌ونقل ریلی صرفه اقتصادی ندارد

مجید بابایی دبیر شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی نیز در این نشست به نخستین گردهمایی ایده‌های نوین در بخش ریلی مسافری در مهرماه امسال اشاره کرد و گفت:‌ بخش مسافری ویترین بخش ریلی است و عملا بیشترین توجه در سطح اجتماع به بخش مسافری است تا باری. به همین دلیل ما هم توجه ویژه‌ای به بخش مسافری داریم و با تعامل خوب با راه‌آهن،‌ انتظار می‌رود این حوزه وضعیت بهتری را در توسعه طرح‌های جدید داشته باشد.

وی با بیان این‌که جذب بهترین ایده‌هایی که می‌تواند در فضای کسب و کار به ارتقای خدمات مسافری کمک کند یکی از اهداف برگزاری گردهمایی است، ادامه داد: همچنین می‌خواهیم فناوری روز دنیا در این بخش مورد استفاده قرار گیرد و شرکت‌ها بیشتر با تجاری‌سازی ایده‌ها آشنا شده و به مرور آنرا به کار بگیرند.

وی با اشاره به این‌که متقاضیان برای ارائه ایده‌ها در سایت انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی تا ۱۱ شهریور مهلت دارند، تصریح کرد: به انتخاب داوران در زمان برگزاری گردهمایی به شش ایده در حوزه ارتقای خدمات کیفی،‌ارتباط با مشتری،‌فناوری‌های نوین،‌راهکارهای افزایش درآمد، شیوه‌های فروش و کنترل بیلت و محصولات جدید در حوزه های ریلی مسافری جوایزی اهدا می شود.

وی ارتقای سطح سطح کیفی خدمات و تحقق حقوق اعضا را از اهداف امسال انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته اعلام کرد و افزود:‌امیدواریم در پایان برنامه ششم توسعه با برنامه‌ریزی صورت گرفته بتوانیم به اهداف تبیین شده دست یابیم.

بابایی همچنین گفت: یک شرکت خصوصی بری  راه‌اندازی یک رام قطار باید ۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذازی کند، در حال حاضر این میزان سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد و باید با کمک دولت این بخش را اقتصادی کرد.

سیاست‌های ما در حمل‌ونقل جاده پسند است و سیاست‌های ریل پایه را حمایت نمی‌کند. این در حالی است که حمل ونقل ریلی می‌تواند بسیاری از زیان‌های مالی بخش جاده را جبران کند.