گروه: بلیط
تاریخ: ۱۷:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۳

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا، جهان اقتصاد درج کرد: در ماهی که گذشت تقریبا هر هفته مسئولین از تعیین تکلیف نرخ ارز تا آخر همان هفته خبر می دهند و هیچ رخدادی هم نمی افتد این بار هم علی‌اصغر مونسان ریاست سازمان میراث‌فرهنگی از تدوین بسته جدید ارزی از سوی دولت […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا، جهان اقتصاد درج کرد: در ماهی که گذشت تقریبا هر هفته مسئولین از تعیین تکلیف نرخ ارز تا آخر همان هفته خبر می دهند و هیچ رخدادی هم نمی افتد این بار هم علی‌اصغر مونسان ریاست سازمان میراث‌فرهنگی از تدوین بسته جدید ارزی از سوی دولت تا انتهاء هفته اطلاع داد و گفت: مبحث مبدل ارز گردشگران ورودی و خروجی در این بسته جدید، تعیین تکلیف می گردد.
او این سخنان را در حاشیه بازدید از بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکامپ در محل نمایشگاه های بین المللی تهران اعلام نمود و گفت:در سه ماهه اول سال کنونی شاهد افزایش ۳۰ درصدی ورود گردشگر به کشور بودیم، تفاوت های نرخ ارز موجب کاهش هزینه های بسته خدمات گردشگری شده و برای گردشگر خارجی اکنون شرایط سفرهای ارزان تری فراهم شده است، گرچه مشکلاتی نیز ایجاد شده که به عنوان مثال لغو شدن یا محدود شدن پروازهای مستقیم به کشور است، اما در پی مهار عارضه ها این مبحث هستیم تا بتوانیم حداکثر بهره را ببریم.
با این دلار چه کسی خارج می‌رود؟
««با دلاری که از ۱۰ هزار تومان گذر کرده، سفر خارجی نه می‌صرفد و نه دیگر جذابیت دارد. آن ارز دولتی هم که مردم برای سفر می‌گرفتند دیگر هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد که هیجان انگیز باشد».
بهروز صفری عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران با بیان این اعتقاد و بر خلاف باورها و سخنان مقام های سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری، بانک مرکزی و بعضی نمایندگان مجلس که گران شدن ارز در بازار آزاد را به سود آژانس‌های برگزارکننده سفر خارجی دانسته‌اند، به ایسنا گفت: تا چند روز قبل شاید مردم با گرفتن ارز دولتی برای کشورهای نزدیک، هزینه یک سفر خارجی را کامل تامین می‌کردند، حتی اندک فایده ای هم به‌دست می‌آوردند، اما با گذر دلار از ۱۰ هزار تومان دیگر آن جذابیت‌ها از بین رفته و بازار سفرهای خارجی هم در چند دیروز افت داشته است.
او با اشاره به گرانی بلیت پروازها در مسیرهای خارجی که از چند دیروز تشدید شده است، گفت: بعد از پنج سال، به علت گران شدن بلیت هواپیما، وادار گردیدیم مسیر پروازی به گرجستان را حذف نماییم، چون بلیت‌های آن گران شده بود. دستاویز ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ، تخصیص نیافتن ارز دولتی است. نرخ بلیت مسیر گرجستان یک‌باره از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون تومان رسید، ما این بلیت را چند به مردم به فروش برسانیم که صرف کند، ناچاریم آن مسیر را کلا از برنامه سفرها حذف نماییم.
وی با بیان این‌که هتل ۶۰ درصد هزینه سفر خارجی را در برمی‌گیرد، اضافه کرد: آژانس‌ها هتل‌ها را در لحظه و به نرخ ارز آزاد اجاره می‌کنند، برای همین وقتی ارز در بازار غیر رسمی گران می‌شود، نرخ تورهای خارجی هم افزایش می‌یابد. یک هتل معمولی که در آنتالیا شبی ۱۰۰ دلار است، تا هفته پیش با دلار هشت هزار تومان رزرو می‌شد و اکنون با زیادتر از ۱۰ هزار تومان، با این حساب آن ۵۰۰ یورو به نرخ دولتی، هزینه‌های سفر را کامل پوشش نمی‌دهد که برای مردم جذاب باشد.
صفری در عکس العمل به بعضی تبلیغ‌ها در مورد سفر رایگان به بعضی کشورهای خارجی با توجه به پرداخت ۵۰۰ یورو ارز دولتی و مابه‌التفاوت آن با بازار آزاد، گفت: هزینه هفت شب اقامت در یک هتل چهار ستاره در شهر استانبول به نرخ شبی ۷۰ دلار، ۴۹۰ دلار می‌شود که چون با ارز آزاد محاسبه می‌شود، سرجمع آن حدودا ۶ میلیون تومان خواهد گردید که به اضافه دو میلیون تومان نرخ بلیت پرواز بدون درنظر گرفتن سایر هزینه‌ها، حدودا هشت میلیون تومان می‌شود. مسافر ۵۰۰ یورو ارز دولتی می‌گیرد که نزدیک به سه میلیون تومان بابت آن می‌دهد، اگر آن را در بازار آزاد بفروشد، نزدیک به شش میلیون تومان به‌دست می‌آورد، درحالی‌که برای این سفر حدودا ۱۱ میلیون پرداخته است، این چه سود و فایده ای دارد که این‌همه برای آن جنجال می‌کنند.
وی گفت: شاید این ۵۰۰ یورو تا چند روز قبل هزینه سفر به کشورهای نزدیک را کامل پوشش می‌داد، همان روزها مسافرانی داشتیم که سه شب از هتلشان در گرجستان بیرون نیامدند و هیچ پولی خرج نکردند، چون می‌خواستند آن ۵۰۰ یورو را در بازار آزاد به فروش برسانند و هزینه سفرشان را به‌دست آوردند، با این کار هم یک سفر خارجی رفته بودند، هم سود ناچیزی به‌دست می‌آوردند، اما اکنون وضعیت تغییر کرده است.
عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران در عین حال حذف ارز مسافرتی را تیر رهایی برای تعطیلی صنف گردشگری دانست و اضافه کرد: اجرای تور با دلار ده یازده هزار تومانی آسیب کامل است که جبران آن را نه مسافر می‌پذیرد و نه مسؤولان، بعد هم در تلویزیون می‌گویند سفر خارجی فراوان شده و آژانس‌ها سود کرده‌اند.
وی در این‌باره مصداق آورد: مسافری تور تفلیس را در یک بعدازظهر با دلار ۹۸۰۰ تومان خریده، فردای آن روز حسابدار آژانس نبوده که هزینه‌ها را حساب و کتاب کند، دو روز بعد که خواستیم هتل را رزرو کنیم، نرخ ارز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان شده، ما بلیت پرواز را از قبل می‌خریم، اما هتل را بعد از درخواست مشتری و فروش تور، رزرو می‌کنیم، آسیب آن را هم با این نوسانات ارز باید از جیب بدهیم.
آقایانی که مدام از سود آژانس‌ها حرف می‌گویند، به این مبحث فکر کرده‌اند؟
گردشگر خارجی در ایران دلارهایش را کجا به ریال مبدل کند؟
آقایانی که مدام از سود آژانس‌ها حرف می‌گویند، به این مبحث فکر کرده‌اند؟نائب ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه، با کاهش اعتبار ریال تقاضای گردشگران خارجی برای حضور در ایران افزایش می‌یابد، اعلام نموده است که بایستی روند دسترسی به ارز و ریال مورد احتیاج گردشگران خارجی آسان سازی گردد.
علی اکبر کریمی با بیان اینکه، در ضابطه های جدید ارزی که جدیدا از سوی دولت ابلاغ شد، هیچ اشاره‌‎ای به تعیین تکلیف ارز و ریال مورد احتیاج جهانگردان خارجی نشده است، گفت: به عبارت دیگر در حال حاضر سازوکار مبدل ارز ورودی همراه گردشگران و در هنگام برگشت مبدل ریال به ارز بیگانه مورد احتیاج آنان معلوم نیست.
وی ادامه داد، این درحالی است که توریسم و گردشگری یکی از بخش های با اهمیت اقتصادی کشور است و اثر آن در رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی غیر قابل چشم‌پوشی است.
نائب ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، به نظر می‌رسد با کاهش اعتبار پول ملی درخواست ها برای حضور گردشگران در ایران افزایش می یابد، تاکید کرد، دولت باید تدبیرهای لازم را برای برطرف احتیاج ارزی گردشگران داشته باشد تا خلل و مشکلی در روند تامین ریال برای گردشگران خارجی در ایران ایجاد نشود.
وی اضافه کرد، دولت اعلام نموده کلیه مبادلات ارزی باید از مسیر بانک ها صورت پذیرد، با توجه به سقف مشخص شده برای همراه داشتن ارز به نظر میرسد برای گردشگران خارجی بایستی ضابطه های به صورت مجزا ای از سوی بانک مرکزی اعلام گردد.
به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، باید برای گردشگران ارز ضابطه های مخصوصی لحاظ گردد تا آنان بتوانند هم از حجم بانکها و هم صرافیهای مجاز استفاده نمایند. به بیان دیگر ضابطه های ارزی جدید نباید سکته ای در حوزه گردشگری کشور ایجاد کند.
کریمی گفت: وقتی اعتبار پول ملی با کاهش همراه گردد، صادرات و گردشگری خارجی رونق خواهد گرفت در این بین عدم دید همه جانبه از سوی سیاست گذاران ارزی می‌تواند منتج به از دست رفتن این مجال جدید گردد.