گروه: شغل
تاریخ: ۱۳:۵۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
ابلاغ معافیت بیمه‎ای کارفرمایانی که کاروزر استخدام کنند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من،  طرح کارانه اشتغال (کاج)  به عنوان یکی از طرح‌های اشتغالزایی دولت ذیل برنامه اشتغال فراگیر هست که سه طرح  «کارورزی مخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار»، «مهارت آموزی در محیط کار واقعی» و «مشوق بیمه‌ای کارفرمایی» را دربردارنده می‌شود.   بر اساس طرح کارورزی، افراد فارغ التحصیل […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من،  طرح کارانه اشتغال (کاج)  به عنوان یکی از طرح‌های اشتغالزایی دولت ذیل برنامه اشتغال فراگیر هست که سه طرح  «کارورزی مخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار»، «مهارت آموزی در محیط کار واقعی» و «مشوق بیمه‌ای کارفرمایی» را دربردارنده می‌شود.

  بر اساس طرح کارورزی، افراد فارغ التحصیل دانشگاهی بعد از ثبت اسم در سیستم کارورزی و احراز صلاحیت، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به واحدهای تولیدی و اقتصادی برای طی دوره کارورزی معرفی می گردند تا در دوره ۴ تا ۶ ماهه با یک سوم دست کم دستمزد در یک بنگاه اقتصادی مشغول به کار گردند. اما دولت برای ترغیب کارفرمایان به جذب این اشخاص بعد از اتمام دوره کارورزی مشوق بیمه‌ای برای کارفرمایان مدنظر داشته هست. 

 بر همین اساس وزارت کار در زمینه اجرای ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه و بند ۶ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۶ کل کشور معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه قسمت کارفرما در ازای به کارگیری نیروی کار جدید از بین دانش آموختگان دانشگاهی جوان را در دستور کار قرار داد. 

 بر اساس جزئیات طرح کارانه اشتغال جوانان که از سوی معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار تدوین و تهیه گردیده هست، مطابق چارچوب‌های تشریح شده برای اجرای برنامه معافیت بیمه‌ای قسمت کارفرما قطعی هست، از طریق برقرار کردن این مشوق، نسبت به ایجاد اشتغال برای ۴۰۰ هزار نفر از دانش‌آموختگان جوان در سال جاری اقدام گردد.

*مشمولان طرح مشوق‌های بیمه‌ای کارفرمایان

در اجرای طرح مشوق‌های کارفرمایان از پرداخت حق بیمه قسمت کارفرما در قبال بکارگیری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی، کارفرمایان بنگاه‌های فعال اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی دارای کد کارگاهی تامین اجتماعی در صورت جذب و بکارگیری جوانان دانش آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح برای مدت یکسال از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی قسمت کارفرما معاف می‌شوند و این قسمت توسط دولت پرداخت می‌شود.

علاوه بر این کارفرمایانی که به عنوان واحد پذیرنده، نسبت به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای گواهی طی دوره کارورزی را جذب نمایند بابت  همان کارورزان و در چارچوب آیین نامه اجرایی ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه به مدت ۲ سال از مزایای معافیت حق بیمه قسمت کارفرما بهره مند می‌شوند. 

 علاوه بر تمام کارگاه‌های خصوصی و تعاونی فعال یا کارگاه‌های دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور تحت پوشش طرح مشوق بیمه‌ای قسمت کارفرما قرار می‌گیرند و کارفرمایان واجد شرایط بعد از تامین نیروی کار مورد احتیاج از طریق جایگاه ها کاریابی دارای مجوز فعالیت یا «اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و اکتساب تاییدیه به کار گماری نیروی کار جدید از سوی اداره ذکر شده و عرضه مدارک مورد احتیاج به اداره تامین اجتماعی شهرستان محل فعالیت کارگاه، مشمول برقرار کردن معافیت بیمه قسمت کارفرما قرار می‌گیرند.

*میزان معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه

کارفرمایان کارگاه‌های دارای فهرست بیمه و بازرسی تامین اجتماعی به ازای نیروی کار اضافی بر بیشترین تعداد بیمه شدگان سال گذشته، بر طبق صورت پاداش و حقوق ارسالی به سازمان تامین اجتماعی و کارفرمایان کارگاه‌های جدید التاسیس به قبال تعداد کارکنان مندرج در فهرست ارسالی به سازمان تامین اجتماعی در بازه زمانی سه ماهه یا بازرسی انجام شده توسط سازمان که اولا دارای مدارک تحصیلی لیسانس یا بالاتر باشند و ثانیا در گروه سنی ۲۵تا ۳۴ سال باشند، از پرداخت ۱۰۰درصد حق بیمه قسمت کارفرما ماهانه معادل دو میلیون و یکصد و سی و نه هزار ریال (۲۱۳۹۰۰۰ ریال) به ازای هر یک از جوانان استخدام شده در کارگاه معاف می‌شوند. در صورت وجود مغایرت بین فهرست ارسالی کارفرما و نتیجه بازرسی تامین اجتماعی هر کدام که زیادتر باشد معیار عمل قرار خواهد گرفت

این مطلبو از دست ندید!  عصبانیت سه مربی از عملکرد فدراسیون فوتبال

 در صورت وجود مغایرت بین فهرست ارسالی کارفرما و نتیجه بازرسی تامین اجتماعی هر کدام که زیادتر باشد معیار عمل قرار خواهد گرفتبر اساس این طرح، کارفرمایانی که نیروی جدید را به جای نیروی کار شاغل با مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر در کارگاه که اخراج، استعفا داده یا ترک کار کرده‌اند، مشمول معافیت بیمه‌ای نخواهند گردید و چنانچه تعداد بیمه شدگان کارگاه بعد از برقرار کردن معافیت بیمه قسمت کارفرما کاهش یابد و فرد یا کسانی که بر طبق تاییدیه  اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا نماینده آن به عنوان نیروی کار جدید در کارگاه شاغل شده‌اند از صورت پاداش ارسالی کارفرما حذف گردند، کارگاه به نسبت کاهش نیروی کار جدید از شمول معافیت قسمت کارفرما خارج خواهد گردید.

*مراحل جذب نیروی کار و استفاده از مشوق‌های بیمه‌ای

کارفرمایان برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار تحت عنوان کارورز و استفاده مزایای طرح مشوق‌های بیمه‌ای قسمت کارفرما مراحل زیر را باید انجام دهند:

– مراجعه کارفرما به کاریابی دارای مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل و جذب نیروی کار جوان دانش آموخته دانشگاهی

– ارسال لییست بیمه کارگاه به تامین اجتماعی محل فعالیت

– صادر کردن تاییدیه بکارگیری دانش آموخته دانشگاهی توسط بنگاه از سوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل فعالیت بنگاه

– برقرار کردن معافیت از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی قسمت کارفرما توسط شعبه تامین اجتماعی محل فعالیت

* ابلاغ دستورالعمل مشوق های اشتغال به واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی

  در همین راستا فرمان اداری مشوق‌های اشتغال به واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی ابلاغ گردید. بر اساس ابلاغ «سیدتقی نوربخش»، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی کلیه کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این دستوراداری درصورت به‌کارگیری نیروی کار جدید از مشوق بیمه‌ای (معافیت از پرداخت ۲۰درصد حق بیمه قسمت کارفرما) حداکثر تا انتهاء سال ۹۷ بهره مند می‌شوند.

کارگاه‌های مشمول این طرح، به ازای هر دو نفر بیمه شده، مجاز به استخدام یک نفر نیروی کار دارای مدرک دانشگاهی می باشند. به عنوان مثال کارگاهی که دارای ٤نفر بیمه شده باشد می‌تواند ۲نفر نیروی کار جدید طبق این دستورالعمل جذب نماید. چنانچه تمایل به جذب یک نفر نیروی کار جدید دیگر با استفاده از مزایای قطعی در این فرمان اداری داشته باشد، لازم هست که ابتدا ۲نفر دیگر بیمه شده جذب کرده و بعد از ارسال فهرست و پرداخت حق بیمه آنان، نفر سوم در ماه آتی خواهد توانست از مزایای این دستورالعمل بهره مند گردد.

بیمه‌شدگان تازه ای که طبق این قانون در کارگاه‌های تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی جذب می‌شوند بایستی از میان بیکاران دارای مدرک کارشناسی و بالاتر که دست کم سه ماه از ثبت اسم آنان در جایگاه ها کاریابی و مشاوره‌ای سپری شده هست، انتخاب گردند.

حداکثر سن بیمه شده برای مقطع کارشناسی (۲۵) سال تمام، برای مقطع کارشناسی ارشد(۲۸) سال و برای مقطع دکترا (۳۲) سال هست.

عدم پیشینه بیمه تامین اجتماعی طی یک سال گذشته و ثبت اسم در جایگاه ها کاریابی خصوصی دارای مجوز و یا سیستم کارورزی از دیگر شرایط بیمه شدگان مشمول این فرمان اداری هست.

کارگاه مشمول این فرمان اداری نیز بایستی دارای کد بیمه کارگاهی باشد و دست کم ۲ نفر بیمه شده تحت پوشش تأمین اجتماعی داشته باشد. کارگاه‌های جدیدالتاسیس در زمان اجرای طرح، از شمول این فرمان اداری مستثنی می باشند.