ابتلای ۲۰۰ آملی به ام. اس/ هزینه های بالای درمان

0
اشتراک

ابتلای ۲۰۰ آملی به ام. اس/ هزینه های بالای درمان

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: ام‌اس، بیماری التهابی است که به سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌رساند و این آسیب‌دیدگی در توانایی بخش‌هایی عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد می‌کند و باعث به وجود آمدن علائم زیاد جسمی می‌شود.

ام‌اس بر اساس علائم و نشانه‌ها با تشخیص پزشک و ام آر آی نشان داده می‌شود و امید به زندگی افراد دارای بیماری ام‌اس ۵ تا ۱۰ سال نسبت به دیگران کمتر است.

انجمن ام‌اس در ایران از سال ۱۳۷۸ شروع به فعالیت کرد و اهداف این انجمن پژوهش، آموزش، توان‌بخشی پزشکی، اجتماعی، حمایت دارو و درمان، حمایت‌های اقتصادی، امدادی کمک به ایجاد تشکل‌های غیردولتی در استان‌های کشور باهمت افراد خیر این انجمن در خدمت مبتلایان به ام‌اس است.

«روفیا» که از سن ۱۶ سالگی تاکنون با بیماری ام‌اس دست‌وپنجه نرم می‌کند و بدون کمک، حتی یک‌قدم راه نمی‌رود می‌گوید: مدتی خوب نمی‌توانستم ببینم و بدنم همیشه سست می‌شد و به زمین می‌افتادم و دیگر هیچ توانی برای انجام کاری نداشتم.

هزینه های بیماری ام. اس بسیار بالا و مشکل زا است

روفیا می‌گوید: از انجمن ام‌اس خیلی حمایت می‌شویم ولی هزینه درمان خیلی زیاد و تأمین این هزینه‌ها برای خانواده‌ام بسیار مشکل است.

قاسم گرنایی مقدم که ۱۳ سال از این بیماری رنج می‌برد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تا هفت سال اول بیماری هیچ حسی از این بیماری نداشتم و کم‌کم این بیماری بروز پیدا کرد.

یکی دیگر از بیماران که با تکیه‌بر ویلچر از سال ۷۲ عمر خود را می‌گذراند به خبرنگار مهر گفت: زمانی که دچار به این بیماری شدم کسی شناختی از این بیماری نداشت اما کسی که به این بیماری دچار شد نباید هیچ وقت روحیه خود را از دست دهد و با بالا بردن روحیه هیچ مشکلی نخواهد داشت.

زهرا رجبی مدیرعامل انجمن ام‌اس آمل در گفتگو با خبرنگار مهر که خود از این بیماری رنج می‌کشد، گفت: ۱۳ سال قبل در سن ۲۴ سالگی به این بیماری مبتلا شد که بعد از چند سال به همراه چند نفر از خیرین تصمیم بر ایجاد انجمن ام‌اس گرفته شد واین انجمن از سال ۹۲ شروع به کارکرد.

مدیرعامل انجمن ام‌اس آمل با اشاره به اینکه ۲۰۰ بیمار ام‌اس در این انجمن عضو هستند افزود: ۱۵۰ بیمار از شهرستان آمل و ۵۰ بیمار از شهرستان محمودآباد از خدمات این انجمن بهره می‌گیرند.

کمک‌های آموزشی، پژوهشی، اردوهای تفریحی و دارو در حد توان این انجمن به بیمارانی که توان خرید دارو ندارند داده می‌شود

رجبی با اشاره به خدمات این انجمن به بیماران تحت پوشش گفت: کمک‌های آموزشی، پژوهشی، اردوهای تفریحی و دارو در حد توان این انجمن به بیمارانی که توان خرید دارو ندارند داده می‌شود.

وی گفت: اعتبارات این انجمن توسط خیرین تأمین می‌شود و هیچ‌یک از مسئولین شهرستان کمک نمی‌کنند.

مدیرعامل انجمن ام‌اس آمل با اشاره به مشکلات این انجمن گفت: این انجمن از نداشتن ساختمان شخصی رنج می‌برد و هرساله مجبور به تغییر مکان است که به دلیل کوچک بودن ساختمان هیچ کمکی مانند فیزیوتراپی در محل انجمن می‌توانیم انجام بدهیم.

رجبی با اشاره به انتظار از مسئولین شهرستان گفت: حداقل نامه‌های ارسالی توسط این انجمن برای بیماران را پاسخگو باشند تا داروهایی که در دسترس نیست را بتوانیم تهیه کنیم.

تاکنون دلایل اصلی این عارضه مشخص نشده و متأسفانه جوانان و افراد سنین ۱۸ تا ۴۰ سال در معرض خطر بیشتری قرار دارد، این عارضه ازلحاظ آماری به‌شدت رو به افزایش و از این نظر نگران‌کننده است.

علائم ام‌اس بسیار گوناگون است و همگی به‌نوعی به اختلال در دستگاه عصبی مرکزی مربوط می‌شود، از علائم مهم و اولیه این بیماری می‌توان به بی‌حسی، کاهش انرژی، احساس کرختی و خواب‌رفتگی در قسمت‌های مختلف بدن، ضعف عضلانی، اختلال در حفظ تعادل بدن، اختلال بینایی که بیشتر به شکل دوبینی ظاهر و یا در کنترل و دفع ادرار یا مدفوع دچار مشکل می‌شوند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.