تاریخ: ۱۲:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
آیا می دانید نگاه کردن به ساختمان های بلند چه عوارضی در پی  دارد؟

سرویس سبک زندگی فردا: اما نتیجه این کار چیزی جز سردرد نیست! در ادامه به نقل از روزیاتو بخوانید. خطوط مکرر خیابان‌ها و ساختمان‌های توسی و بتنی و آجرهایی که کنار هم چیده شده و تا بالا رفته‌اند هیچ کمکی به شما نمی‌کنند و به چشم‌هایتان هم استراحت نمی‌دهند. لکن باعث سردرد می‌شوند. شاید گمان […]

سرویس سبک زندگی فردا: اما نتیجه این کار چیزی جز سردرد نیست! در ادامه به نقل از روزیاتو بخوانید.

خطوط مکرر خیابان‌ها و ساختمان‌های توسی و بتنی و آجرهایی که کنار هم چیده شده و تا بالا رفته‌اند هیچ کمکی به شما نمی‌کنند و به چشم‌هایتان هم استراحت نمی‌دهند. لکن باعث سردرد می‌شوند.

شاید گمان کنید این یک مشکل سطحی هست اما تحقیقات علمی موخر ثابت نموده هست که چشم‌اندازهای شهری باعث بروز سردرد می‌شوند.

بیشتر از ده‌ها هزار سال هست که مغز آدم برای پردازش چشم‌اندازهای طبیعی تکامل یافته و رشد نموده. اما جنگل‌های بتنی و مناظر شهری چالش بزرگی را برای مغز آدم پدید آورده‌اند و علتش هم الگوهای تکراری خیابان‌ها و ساختمان‌ها در این منطقه های هست.

این الگوها «مولفه فوریه» نامیده می‌شوند.

نگاه کردن به آن‌ها سخت هست

در طبیعت به عنوان یک قانون عمومی، مولفه‌هایی با تناوب‌های فضایی کم (نوارهای بلند) کنتراست بالایی دارند و مولفه‌هایی که تکرار بسیاری دارند (نوارهای کوتاه) از کنتراست کمتری بهره مند می باشند.

ارتباط این تناوب فضایی و کنتراست را می‌توان «قانون طبیعت» نامید.

چشم‌اندازهای طبیعی نوارهایی دارند که اثر یکدیگر را از بین می‌برند و در نتیجه، وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند هیچ خطی در عکس دیده نمی‌شود.

اما این مسئله درباره مناظر شهری مصداق ندارد. در چشم‌اندازهای شهری، قانون طبیعت در هم شکسته می‌شود: نماهای شهری دارای خطوط منظم، نقش‌های تکرارشونده و نوارهای موازی می باشند که به علت طراحی پنجره‌ها، راه‌پله‌ها، جاده‌ها، ریل‌های آهن و … هست.

چنین نظم و تناوبی را به ندرت می‌توان در طبیعت پیدا نمود.

از آنجا که طرح‌های متناوب و تکراری در فضای شهری قانون طبیعت را زیر پا می‌گذارد، مغز آدم قادر نیست به‌طور کامل این همه نقش را یکجا فهم کند. در نتیجه نگاه کردن به آنان چندان ساده نیست و مشکلاتی برای مخاطب ایجا می‌کند.

نقش و الگوهایی مشابه پادری‌ها، قالی‌ها، راه‌پله‌ها، پنجره‌ها و …. همگی باعث ایجاد سردرد و حتی گاها هجوم صرع در اشخاص می‌شوند.

محققان این نتیجه‌ را به وسیله اندازه‌گیری میزان کارایی مغز در پردازش چشم‌اندازهای طبیعی و شهری بدست آورده‌اند.

برای تخمین و محاسبه این کارایی از دو روش استفاده شده هست: اول با ساخت مدل‌های کامپیوتری به‌طوری که سلول‌های عصبی به محاسبه آنچه می‌بیند پرداخت کند.

این مطلبو از دست ندید!  کوه‌های گلابدره با طبیعت دلنشین + فیلم

مدل‌های کامپیوتری مختلفی توسط کارشناسان معروف از چندین دانشگاه تهیه گردیدند. هر دو مدل نمایش داد وقتی مغز به پردازش تصویرهایی که قانون طبیعت را زیر پا گذاشته‌اند می‌پردازد، فعالیت سلول‌های عصبی افزایش می‌یابد و ضعیف‌تر پردازش می‌کند. به زبان ساده، چنین تصویرهایی، به کوشش زیادتر مغز برای پردازش احتیاج دارند.

در این ارزیابی مشخص گردید مغز آدم وقتی به تماشای تصویرهایی می‌نشیند که از قانون طبیعت پیروی نمی‌کنند، عملکردش با مشکل رو به رو می‌شود؛ فرقی هم ندارد این عکس ها به ساختمان‌های بلند ذی ربط باشند یا آثار هنری.

دانشمندان بعد از تحلیل عکس ها ساختمان‌ها و آپارتمان‌های دنیای پیشرفته به این نتیجه رسیدند که در یکصد سال گذشته، طراحی ساختمان‌ها بیشتر از قبل از قانون طبیعت خارج شده و نوارها، خطوط و تناوب‌های گسترده‌تری به آنان افزوده شده هست که باعث می‌شود تا نگاه کردن به آنان برای آدم سخت تر از قبل باشد.

استفاده از لذت O₂

روش دیگر برای اندازه‌گیری میزان کارکرد مغز در پردازش عکس ها به اندازه‌گیری میزان اکسیژن مصرف‌شده توسط بخش بصری مغز ذی ربط می‌شود که در پس سر واقع شده هست.

هنگامی که مغز از اکسیژن استفاده می‌کند، رنگ آن تغییر می‌یابد.

دانشمندان می‌توانند این تحولات را با تاباندن نور اینفرارد به جمجمه اندازه‌گیری کنند.

به‌طور کلی مشخص گردید، وقتی اشخاص به عکس ها دلخور مثل مناظر شهری نگاه می‌کنند، مغزشان اکسیژن بیشتری استفاده می‌کند.

با این تفاسیر، قانون طبیعت نه فقط میزان ناراحتی مغز در نگاه کردن به مدل‌های کامپیوتری را مشخص می‌کند، لکن می‌تواند میزان اکسیژن مصرفی مغز را نیز پیش‌بینی کند.

یعنی مغز وقتی به تصویرهایی خارج از قانون طبیعت نگاه می‌کند، اکسیژن بیشتری استفاده می‌کند.

از آنجا که سردرد می‌تواند در نتیجه کاهش میزان اکسیژن در مغز پدیدار شود، در نتیجه می‌توان به سادگی گفت دلیل بروز سردرد در نگاه به ساختمان‌های بلند به همین دلیل هست.

هر چه الگوهای متناوب ساختمان‌ها زیادتر باشد، اکسیژن بیشتری در مغز استفاده می‌شود و سردرد بیشتری را بدنبال خواهد داشت.

جالب هست کسانی که میگرن دارند اغلب هنگام حضور در چنین ساختمان‌ها و فضاهایی دچار سردردهای میگرنی می‌شوند.