آمریکن اینترست: بعید است مسکو به‌خاطر ترامپ از روابط با ایران دست بکشد

0
اشتراک

آمریکن اینترست: بعید است مسکو به‌خاطر ترامپ از روابط با ایران دست بکشد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه «آمریکن اینترست» در مقاله‌ای با عنوان «آیا ترامپ می‌تواند روسیه را از ایران جدا کند» با اشاره به منافعی که روسیه در حفظ روابط خود با ایران دارد و همچنین تردیدهایی که همچنان درباره بهبود روابط مسکو-واشنگتن در دوره ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا مطرح است، تأکید کرد که باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی رقم خواهد خورد اما آنچه مسلم است، بسیار بعید است که مسکو از روابط خود با تهران دست بکشد.

بنابراین گزارش، روسیه منافع مهمی در ایران دارد که به خاطر همین منافع عقب‌گرد و روی‌گردانی ناگهانی از ایران بعید به نظر می‌رسد. شاید بتوان گفت، روابط خوب با ایران به حفظ توازن و تعادل در منطقه قفقاز کمک می‌کند و البته اگر تهران بخواهد می‌تواند کمک بسیاری در مقابله با شورش‌های این منطقه ایفا کند.

این گزارش می‌افزاید: و اگر پوتین امیدوار است که موقعیت و جایگاه فعلی خود را به عنوان یک میانجی در خاورمیانه حفظ کند، نمی‌تواند روابط خود با تهران و تمام منافع تاکتیکی و عملیاتی که به دنبال این روابط به‌وجود می‌آید نادیده بگیرد.

در ادامه این مقاله آمده است: ممکن است پوتین قادر باشد تا حدودی از نفوذ خود بر تهران استفاده کند تا اندکی از نقش ایران در سوریه بکاهد اما از نفوذ کافی برای خارج کردن کامل ایران از سوریه، مطابق آنچه که مد نظر تیم دونالد ترامپ است، برخوردار نیست.

نویسنده این گزارش تأکید می‌کند، حقیقت مهمتر این است که توافقات میان آمریکا و روسیه به ویژه در سال‌های گذشته با شکست مواجه شده است و دلیل اصلی آن نیز کمبود شدید اعتماد در روابط دو طرف بوده است و این عدم اطمینان قطعا بلافاصله با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا برطرف نخواهد شد.

این گزارش در پایان تأکید می‌کند، از زمان پایان جنگ سرد، هر دولتی که در آمریکا روی کار آمده است، تا حدودی تلاش کرده تا راهی برای برقراری مجدد روابط دوستانه با روسیه پیدا کند، اما تمام این تلاش‌ها با شکست مواجه شده‌اند. شاید در دوره ترامپ اوضاع متفاوت شود، اما تردید‌ها در این خصوص بسیار زیاد است و باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.