تاریخ: ۴:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۴

خبرگزاری مهر: سیدمناف هاشمی در گفتکو با خبرنگار گفت: درباره آشوراده و اجرای طرح گردشگری و طبیعت گردی آن قانونی عمل کرده و آن‌را احیاء می‌کنیم. وی با بیان این‌که تمام حساسیت‌های زیست محیطی آشوراده را مورد توجه قرار می‌دهیم چون که خود را عضو تشکل‌های زیست محیطی می‌دانم، گفت: برنامه ای که در آشوراده […]

خبرگزاری مهر: سیدمناف هاشمی در گفتکو با خبرنگار گفت: درباره آشوراده و اجرای طرح گردشگری و طبیعت گردی آن قانونی عمل کرده و آن‌را احیاء می‌کنیم.

وی با بیان این‌که تمام حساسیت‌های زیست محیطی آشوراده را مورد توجه قرار می‌دهیم چون که خود را عضو تشکل‌های زیست محیطی می‌دانم، گفت: برنامه ای که در آشوراده شروع کردیم قانونی هست.

استاندار گلستان اضافه کرد: می‌توانستیم نظیر بعضی‌ها کار را غیرقانونی هم شروع کنیم شاید کسی هم از ما سؤال نمی‌کرد اما ترجیح دادیم فعالیت در آشوراده را قانونی که شرایط سخت‌تری پیش روی ما قرار می‌دهد، شروع کنیم.

وی با اشاره به این‌که طرح طبیعت گردی آشوراه سال گذشته تصویب شده و دی ماه به گلستان ابلاغ شد، دنبال کرد: پس از ان، این طرح در کمیسیون تبصره دو محیط زیست مجوز لازم را دریافت نمود و باید این طرح در کمیسیون طبیعت گردی محیط زیست هم مصوب گردد.

هاشمی با بیان این‌که هفته گذشته چهار عضو کمیسیون طبیعت گردی سازمان مراقبت محیط زیست این طرح را امضاء کرده اند و یکی از اعضا در کشور نبود، یادآور گردید: طرح طبیعت گردی آشوراده پس از ان باید در شورای عالی شهرسازی مصوب گردد.

استاندار گلستان در جواب به این سؤال که بعد از تصویب پایانی طرح طبیعت گردی آشوراده در یک جلسه از اعمال تحولات در این طرح خبر داده بودید، این جزییات چیست؟ گفت: در طرح اولیه ارتفاع مکان‌های بوم‌گردی، تفریحی و تفرجی آشوراده چهار تا پنج متر مدنظر داشته شده بود و آن را اصلاح کرده و به ۶ متر رساندیم.

این مطلبو از دست ندید!  رها سازی ۶ قطعه کبک در مریوان

بلند مرتبه سازی در آشوراده انجام نمی‌شود

وی با تاکید بر این‎‌که بلند مرتبه سازی در آشوراده انجام نمی‌شود، تصریح نمود: این طرح تماما گردشگری و بوم گردی هست و ۵۰ تا ۶۰ درصد کار با سازه های چوبی انجام و حتی پل رابطه ای دو طرف جزیره آشوراده هم چوبی طراحی و اجرا می‌شود.

هاشمی با بیان این‌که علاقمند به احیاء آشوراده هستیم، اضافه کرد: در ۳۰ سال گذشته آشوراده نابود شده هست، آب دریا عقب نشینی کرد، مسئولین توجه نداشتند و مردم هم استفاده نکردند.

وی با بیان این‌که خلیج گرگان در گذشته از یاد رفته و هم حالا کوشش داریم برای احیاء آن مسیر کارشناسی و فنی را دنبال کنیم، افزود: لایروبی رودخانه‌ها و حوضه آبریز منتهی به خلیج گرگان در مازندران و گلستان (لایروبی رودخانه های قره سو و گرگانرود در گلستان) و جابه جایی آب از نکاء رود از دیگر پیشنهادها برای رهایی خلیج گرگان هست.