آشنایی با باغ محتشم گیلان

0
اشتراک

آشنایی با باغ محتشم گیلان

آشنایی با باغ محتشم گیلان

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با مناطق توریستی ایران آشنا کنیم . در این مطلب قصد داریم یکی از مکان های دیدنی گیلان را برای شما به نمایش بگذاریم. در صورتی که قصد سفر به رشت را دارید پیشنهاد می کنیم دیدنی های این باغ را از دست ندهید. امیدواریم مقاله مناطق توریستی این شهر برای شما نیز جذاب باشد و مورد توجه شما قرار بگیرد.

باغ محتشم گیلان

یکـی از محل تفریحی رشت پارک یا باغ محتشم می باشد.این باغ که قدمت زیاد دارد و به زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد.این محل تفریحی دو منظوره مکانیزه و باغ می‌ باشد.

اگر خلاصه توضیحی از قدمت این پارک بازگو کنیم ,باید گفت که بانی مهـم این پارک اکبر خان بیگلربیگی بوده است که در یکـی از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و کرایه دار گمرکات شمال ایران بوده می باشد. اگر در حال حاظر به این پارک رفته اید ناظـر درختان بزرگ و سرسبز است که این درختان  تحت نظارت فـرد اکبر خان صورت قبول کرده می باشد.

یکـی دیگر از دیدنی های رشت و باغ محتشم عمارت کلاه فرنگی است،این عمارت زیبا که برای تابستان تهیـه شـده می باشد. عمارت کلاه فرنگی که از بیرون ساختمان سه طبقه نشان می دهد,اما ۴ طبقه است .این عمارت که از  آجر، چوب و گچ تهیـه شـده می باشد. طبقات اول و دوم هر یک حاوی دو اتاق می باشد, که این اتاق حاوی پنحره هایی برای تهویه هوا است که در تابستان از انها بهره گیری می شـود .اتاق دیگر این عمارت هشت‌گوش است که حاوی پنجره‌هایی است که رو به باغ باز می‌شود.

باغ محتشم گیلان

عمارت کلاه فرنگی که در طبقه اول آن به شیوه ایوان و در طبقه دوم به شیوه بالکنی چوبی می باشد. این عمارت حاوی ۶۸ ستون می باشد. در تهیه این ساختمان از سر شیرهایی چوبی بهره گیری شده است,چون این سرشیر ها که طول دارند باعث می شوند که زیرش برف و باران به درون ساختمان ممانعـت کنند.

بعد از درگذشت اکبرخان این پارک به دخترش به ارث می رسد که پـس از سال ها و بدهی هایی که داشته اند این باغ در دوره پهلوی به ازای بدهی های مالیاتی که داشته اند به دولت واگذار می گـردد که هم اکنون این باغ عمومی می باشد.

در قبلی در پایـان این پارک رودخانه ای بود که برای ماهگیری از آن بهره گیری می کردند ,اما در حال حاظر به علـت ریختن فاضلابهای شهری و بیمارستانی به درون آن آلوده و غیر قابل بهره گیری می‌باشد.

این پارک در ضلع جنوبی شهر رشت و در کنار رودخانه گوهر رود در خیابان حافظ قرار دارد.

از امکانات تفریحی این پارک :زمین بازی کودکان، زمین های ورزش، نمازخانه، سرویس بهداشتی و مبلمان پارکی، وسایل ورزشی همگانی، کانون پرورش فکری کودکان….

عکسهایی از پارک محتشم

باغ محتشم گیلان

باغ محتشم گیلان

باغ محتشم گیلان

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.