گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
آشفتگی در بازار بلیط هواپیما / فریب بلیط ۲۰ هزار تومانی!

روزنامه صبح نو: تعطیلات نوروزی همیشه برای عده‌ای سودآور بوده و هست. عده بسیاری از این مجال برای مسافرت استفاده می‌کنند. البته هر سال این اتفاق که قیمت‌ها همزمان با آغاز مسافرت‌های نوروزی افزایش می‌یابد به یک سنت نامبارک مبدل شده و همین مبحث موجب می‌شود تا بعضی از مردم با توجه به شرایط مالی‌ای […]

روزنامه صبح نو: تعطیلات نوروزی همیشه برای عده‌ای سودآور بوده و هست. عده بسیاری از این مجال برای مسافرت استفاده می‌کنند. البته هر سال این اتفاق که قیمت‌ها همزمان با آغاز مسافرت‌های نوروزی افزایش می‌یابد به یک سنت نامبارک مبدل شده و همین مبحث موجب می‌شود تا بعضی از مردم با توجه به شرایط مالی‌ای که دارند نتوانند در این ایام و اوج افزایش هزینه‌ها به مسافرت بروند. به همین علت عده‌ای همیشه می باشند که برای مسافرت در پی قیمت‌های کمتر می‌گردند.

همین مبحث موجب شده تا آژانس‌های مسافرتی -که با استفاده از رانت، بلیط‌های هواپیماها، قطار‌ها و اتوبوس‌ها را به‌صورت چارتری می‌خرند- دست به تعیین قیمت‌هایی بزنند که هر آن با لحظه‌ای دیگر متمایز هست. پیش از تعطیلات نرخ بلیط هواپیما برای رفتن به سمت مقاصد گردشگری پرمسافر در بعضی از خطوط به یک میلیون تومان هم رسید. با این وجود پس از انتهاء تعطیلات بلیط‌های بسیاری روی دست آژانس‌ها و شرکت‌های گردشگری مانده که باید به پول مبدل می‌شد.

فریبی به‌نام بلیت ۲۰ هزار تومانی

خیلی از این شرکت‌ها برای اینکه بتوانند بلیت‌هایی را که خریده‌اند به فروش برسانند تبلیغات گسترده‌ای را ترتیب دادند، در این آگهی‌ها که بر پایه وسوسه مردم آماده شده بودند، نرخ بلیت‌ها برای مقاصد پرطرفداری مثل استانبول و جزیره کیش به ۲۰‌هزار‌تومان هم رسید. خیلی از مسیر‌های گردشگری مثل کیش پر گردید از مسافرانی که نمی‌خواستند این بلیت را از دست بدهند یا اینکه کسانی بودند که قبلاً قدرت خرید بلیت را نداشتند، اما در حقیقت این بلیت طعمه‌ای برای سرکیسه کردن مردم در زمان برگشت بود.

خانمی که یکی از مسافران به جزیره کیش بوده و اکنون در این جزیره بی برنامه مانده هست با انتشار ویدئویی در فضای سایبری در مورد این اتفاق گفته هست: «من و خیلی از اشخاص دیگر با بلیت ۲۰‌هزار‌تومانی به جزیره کیش رسیدیم و پس از چند روزی که قصد برگشت داریم علی رغم خریداری حتمی بلیت برگشت این بلیت لغو شده هست.»

»او ادامه می‌دهد: «حالا پس از چند روز که قصد برگشت داریم نرخ بلیت را به ۸۰۰ هزار تومان رسانده‌اند و اصلاً پرواز هم برای چند روز آینده موجود نیست، از سویی خیلی از مردم هم، چون پول نداشتند شب را در فرودگاه گذراندند، هیچ‌کسی هم برای ساماندهی و جوابگویی به مردم حاضر به پاسخگویی نشده هست.»

این مطلبو از دست ندید!  حرکت قطارها، هواپیما‌ها و اتوبوس‌ها طبق ساعت مندرج در بلیت انجام می‌شود

اینکه شرکتی گردشگری به خود اذن می‌دهد مسافران پروازی را -که حتی بلیت برگشت خود را تهیه کرده‌اند- به همین راحتی ذر تنگنا بگذارد چنانچه باید برای برگشت‌شان ۴۰ برابر هزینه اعلام‌شده را بپردازند، آیا نامی غیر از باج‌گیری دارد؟
»خیلی از این اشخاص مجبورند یا از کسی پولی قرض کنند یا هر کار دیگری که ثمره اعتماد بی‌جای خود مردم به تبلیغات دروغین و فریبکارانه شرکت‌های گردشگری و هواپیمایی و علاوه بر این قانون‌شکنی این شرکت‌هاست که در سایه بی‌توجهی مدیران به سادگی رقم می‌خورد.

خواب سازمان پشتیبانی
شرکت‌های گردشگری و علاوه بر این هواپیمایی با استفاده از قانون چارتر کردن بلیت هواپیما و علاوه بر این آزاد بودن نرخ بلیت به سادگی سر مسافران را می‌برند و جیب آن‌ها را تیغ می‌زنند. خیلی‌ها امکان دارد بگویند وقتی شرایط این‌گونه هست و مردم از آن استقبال می‌کنند؛ حق‌شان هست که این بلا به سرشان بیاید، اما باید به این نکته توجه داشت که همه مردم در هر سطحی که باشند باید به ابزارها و خدمات دسترسی دارا باشند.

کلاهبرداری و سوء‌استفاده از موقعیت مردم از سوی شرکت‌های هواپیمایی و گردشگری مختص این ایام نیست و در حقیقت هرسال در این زمان‌ها شاهد اینچنین رخدادهای هستیم و در عین ناباوری شاهد رشد روزافزون آن هستیم.

با وضع اقتصادی موجود کشور، افزایش عارضه ها خارج شدن از کشور و فریبکاری و باج‌گیری شرکت‌های گردشگری و هواپیمایی به نظر می‌رسد باید در انتظار افزایش این درصد در سال‌های آینده باشیم.
با رکود مسافرت‌های نوروزی به مقاصد گردشگری، شرکت‌های هواپیمایی و گردشگری -برای اینکه بتوانند بلیت‌هایی را که چارتر کرده‌اند بفروشند- به رسم هرسال آگهی‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر نموده و قیمت‌های غیر قابل باور و البته اغوا‌کننده‌ای را تبلیغ می‌کنند. این کار علت شده هست تا افرادی که توان مالی کمتری داشتند یا در انتظار تخفیف برای مسافرت بودند از این بلیت‌ها استفاده کنند، اما صاحبان تور و بلیت‌ها نقشه دیگری هم برای مردم داشتند.