آرزوی کودک مبتلا به سرطان در «فرمول یک»/ کاش عموهای فیتیله‌ای به تلویزیون برگردند

0
اشتراک

آرزوی کودک مبتلا به سرطان در «فرمول یک»/ کاش عموهای فیتیله‌ای به تلویزیون برگردند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، سیدعلی ضیاء مجری «فرمول یک» امروز شنبه ۹ بهمن در این برنامه با حمیرا ریگی فرماندار قصرقند درباره سیل سیستان گفت‌وگوی تلفنی داشت.
ریگی در این گفتگو بیان کرد: ما همزمان با آغاز بهار انقلاب از اول بهمن شاهد برکت خداوند و بارندگی بودیم که بعد از ۱۵ سال خشکسالی بی سابقه بود. این بارندگی که به سیل منجر شد، خسارتهای زیادی به زیرساخت ها وارد کرد.
خوشبختانه سیل سیستان تلفات جانی نداشت
وی افزود: این بارندگی از قبل پیش بینی شده بود و آگاهی ما باعث شد تلفات جانی نداشته باشیم و به مردم هشیاری بدهیم. قرار شد مردم خانه های در معرض خطر را تخلیه کنند و از تردد در بستر رودخانه اجتناب کنند.
ریگی با بیان اینکه بارندگی از پنجم بهمن قطع شد اما پیش بینی می شود مجددا آغاز شود، در پایان گفت: در حوزه راه و مسکن روستایی، زمین ها و اراضی کشاورزی خسارت مالی بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان داشتیم و اگر این پیش بینی ها و تمهیدات نبود سیل خسارت جانی هم داشت. خوشبختانه تهمیدات ستاد بحران باعث شد خسارتها را به حداقل برسد.
۷۴ گونه در کشور در معرض خطر انقراضند
مجید نوائیان رییس موزه دارآباد و فعال محیط زیست مهمان بعدی «فرمول یک» بود که درباره وضعیت یوز ایرانی توضیح داد: این یوز در آسیا منقرض شده اما خوشبختانه در ایران وجود دارد. اما اکنون این گورخر است که در کنار ۷۴ گونه دیگر در کشور ما در معرض خطر انقراض قرار دارند.
وی ادامه داد: از گونه شیر ایرانی در هندوستان وجود دارد، همچنین در روسیه و انگلستان هم هست. ما می خواهیم این شیر را از انگلستان وارد کنیم قبل از اینکه هند، شیر ایرانی را به عنوان شیر هندی ثبت کند.
طبیعت‌گردی که شهید پلاسکو شد
این فعال محیط زیست با اشاره به شهادت یکی از طبیعت گردها در فاجعه پلاسکو، اظهار کرد: محسن روحانی کسی بود که وجب به وجب جنگل را می شناخت و بدن ورزیده و دلی مثل شیر داشت. کسانی که او را می شناختند هنوز باور نمی کنند او برای نجات جان و مال هموطنان در فاجعه پلاسکو شهید شده است. جای یکی از طبیعت گردهایمان خالی است و امیدوارم او الگویی برای طبیعت گردها باشد و مردی و مردانگی را از او یاد بگیرند.
نوائیان با بیان اینکه بسیاری از خشکسالی ها به دلیل سوءمدیریت بوده است، در پایان گفت: کشور ایران بی نظیر است و یک ایران به اندازه کل اروپا و حتی بیشتر، تنوع گیاهی و جانوری دارد و دارای هفت اقلیم است. قدر داشته های خودمان را بدانیم.
درسا نامور کودک ۸ ساله مبتلا به سرطان که به نویسندگی کتاب نیز مشغول است، به همراه پدر و مادرش آخرین مهمانان علی ضیاء بودند.
کودکی که در ۸ سالگی کتاب چاپ کرد
نامور درباره نوشتن کتاب گفت: همیشه دوست داشتم کتاب بنویسم، تا اینکه یک روز در اتاقم نشستم و تمرکز کردم و یک داستان نوشتم. مادر و خاله ام از این کتاب خوششان آمد و خاله ام گفت این کتاب را برایت چاپ می کنم. «گنجشک مغرور» اولین کتاب من بود و حالا «آش پشت پا » را نوشته ام که آن را از رفتن عزیزم به کربلا الهام گرفته ام.
وی درباره بیماری اش توضیح داد: در مدرسه سرم درد می گرفت. مادرم در خانه به من قرص می داد می خوردم و می خوابیدم. از مخچه تا چشمم درد می گرفت. فکر می کردم به خاطر دندانم هست که تازه درستش کرده ام. حالا بهتر هستم. آن زمان رنگ ها را نمی توانستم تشخیص بدهم.
این کودک مبتلا به سرطان یادآور شد: به مرور بینایی ام کم شد، دکتر به من عینک داد. اما من بدتر شدم. این بار سراغ دکتر شبکیه رفتیم و آنها گفتند چیزی دارد به چشمش آسیب می زند. در تهران به بیمارستان محک رفتم که فهمیدم برای بچه های دچار تومور و سرطان است.
امام رضا (ع) اول بچه های دیگر بعد مرا شفا بدهد
درسا ادامه داد: از امام رضا (ع) و همه امام ها تشکر می کنم و خطاب به آنها می گویم: أَمَّن یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَیَکْشِفُ السُّوءَ. از امام رضا (ع) یک تشکر شدیدا از ته دل می کنم. اول بچه های دیگر بعد مرا شفا بدهید.
نویسنده کتاب «گنجشک مغرور» افزود: در محک دوستانی پیدا کردم که با هم به اتاق بازی می رویم. وقتی رادیوتراپی را شروع کردم نمیدانستم با چه چیزی طرف هستم اما دوستی داشتم که از خیلی وقت پیش داشت رادیو تراپی می کرد و نگرانی مرا از بین برد. من خیلی زیرجلدی می زنم که خیلی برایم سخت است چون دو برابر واکسن درد دارد.
بزرگترها قوی باشند
وی تأکید کرد: اتاقی هست که مادرانی که بچه هایشان آی سیو هست، آنجا می مانند. من دوست ندارم مادرم گریه کند. فقط به او می گویم خدارا شکر کن که من نفس می کشم. ای بزرگترها، قوی باشید.
درسا نامور ادامه داد: می خواهم به بزرگترها بگویم از شما خواهش می کنم با انرژی خوب خودتان را سالم نگه دارید. شما از هر چیزی که بد باشد هم می توانید خوب بسازید. مثل غذایی که چیز اضافه ای در آن ریخته اید اما می دانید که چه در آن بریزید که خوشمزه شود.
این کودک بیمار تصریح کرد: از پزشکان خواهش می کنم اگر راه حل دیگری برای درمان دارید، آشکار کنید. خیلی ها مثل من مریض هستند ولی نمی دانند از چه راهی می توانند بهتر درمان شوند. لطفا راه حل خوب درمان را بگویید.
کاش عموهای فیتیله ای به تلویزیون برگردند
وی همچنین درباره تلویزیون گفت: دوست دارم برنامه عمو فیتیله ای ها را که خیلی مهربان هستند باز هم ببینم. دوست دارم برنامه شان ادامه پیدا کند. این برنامه ادامه داشت اما وقتی همه بچه ها عادت کرده بودند، یکدفعه برنامه قطع شد.
پروانه محمدی مادر درسا نیز در سخنانی گفت: درسا از ۷ ماه پیش کتاب می نویسد و ۶ ماه است که دچار بیماری شده است. از بیمارستان محک تشکر می کنم و خواهش می کنم اگر کسی راه درمانی برای دخترم دارد، به ما بگوید.
بهنام نامور پدر درسا در پایان در سخنانی گفت: درسا یک کتاب درباره صرفه اقتصادی هم نوشته است. از برنامه شما سپاسگزاریم که پیام مارا می رسانید. جا دارد که از موسسه محک تشکر کنم. واقعا دنیا با آدم خوب ها می گذرد. کسانی که چنین تفکری دارند مثل روانشناس ها و مددشناس های آنجا، جانانه زحمت می کشند و تسکینی برای دردهای خانواده هایی هستند که کودکشان مبتلا به بیماری است.
«فرمول یک» شنبه تا چهارشنبه ها هر روز ساعت ۶:۳۰ تا ۸:۱۰ با تهیه کنندگی افشین حسین خانی و با خوانندگی تیتراژ حامد همایون روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.