تاریخ: ۸:۲۶ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
آذربایجان شرقی| ثبت خاطرات شیرین و زیبا در عروس کوه های ایران

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزرای تسنیم از مراغه، ، شهرستان مراغه سرشناس به باغ شهر شمالغرب ایران به طور نگینی در میان درختان و دامنه‌های سرسبز کوه‌های اطراف و تفرجگاهی با مناظر طبیعی و دینی برای مسافران و علاقمندان به طبیعت هست. روز "سهند" به عنوان عروس کوه‌های ایران، مجال شایسته […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزرای تسنیم از مراغه، ، شهرستان مراغه سرشناس به باغ شهر شمالغرب ایران به طور نگینی در میان درختان و دامنه‌های سرسبز کوه‌های اطراف و تفرجگاهی با مناظر طبیعی و دینی برای مسافران و علاقمندان به طبیعت هست.

روز "سهند" به عنوان عروس کوه‌های ایران، مجال شایسته ای هست تا گردشگران و طبیعت دوستان به مراغه برای بازدید و استفاده از طبیعت بکر این منطقه سفر کنند.

کوه زیبای سهند پذیرای گردشگران تابستانی

کوه زیبای"سهند" عروس کوه‌های ایران همزمان بافرارسیدن تعطیلات تابستانی پذیرای تعداد بسیاری از طبیعت دوستان از سراسرکشور هست چراکه سهند در شمال مراغه واقع شده که از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن جام اسم دارد که ارتفاع آن ۳۷۱۰ متر هست.

  گل ریحان و لاله‌های واژگون و انواع گیاهان دارویی در دامنه‌های کوه سهند ارمغانی هست برای گردشگران طبیعی در مراغه هست.

همه ساله اول تیرماه به عنوان روز "سهند" در مراغه نامگذاری شده و مخاطب های بسیاری از سراسر کشور برای استفاده از طبیعت بکر و دیدنی آن به این شهرستان سفر می‌کنند.

برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی از دامنه‌های سهند

یکی از ارمغان‌های طبیعی و درمانی کوه سهند وجود گیاهان دارویی هست که مخاطب های بسیاری از سراسر کشور دارد ولی متاسفانه بعضی از اشخاص سودجو اقدام به برداشت غیراصولی و بی رویه آن از دامنه‌های سهند می‌کنند و این امر باعث خراب کردن و نابود شدن این نوع گیاهان می‌شود.

زنگ اخطار برداشت بی رویه گیاهان خوراکی و دارویی در مراغه

با شروع بهار و فصل تابستان، رویش گیاهان دارویی و خوراکی از اول خرداد ماه شروع و تا انتهاء تیرماه در دامنه‌های کوه زیبای سهند ادامه دارد.  برداشت بی رویه بعضی از گیاهان دارویی و خوراکی دردامنه‌های کوه سهند باعث از بین روفتن این گونه‌های نادر می‌شود که ضروری هست اقداماتی در این زمینه صورت پذیرد.

لزوم توجه به گونه‌های گیاهی در دامنه‌های سهند

رعایت نکردن اصول بهره برداری از گونه‌های گیاهی، جانوری و گردشگری طبیعت و محیط زیست سهند را در آستانه خراب کردن قرار می‌دهد.

چَرای زودرس و حضور بیشتر از حجم دام‌ها در مراتع، برداشت بی رویه گیاهان کوهی، ایجاد راه‌های مواصلاتی بی حد و حصر و رعایت نکردن اصول بهره بردرای روند خراب کردن طبیعت سهند را سرعت بخشیده هست.

وجود ۳۵۶ گونه گیاهی دارویی و غذایی درمراتع دامنه سهند

طبق آمارهای رسمی درحال حاضر ۳۵۶ گونه گیاهی و دارویی در مراتع و دامنه‌های کوه سهند وجود دارد که همه ساله این گیاهان غذایی بر سر سفره‌های مردم در کشور بوده و از گیاهان دارویی در معالجه بعضی از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

با بهره بردای غیر اصولی از گونه‌های گیاهی و جانوری کوه سهند با وضع فعلی پیش برود در آینده‌ای نه چندان دور طبیعت سهند نیز به حال دریاچه ارومیه دستخوش خواهد گردید.

لزوم ساماندهی برداشت‌های گیاهان دارویی و خوراکی درکوه سهند

غلامرضا زارع ریاست اداره مراقبت محیط زیست مراغه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مراغه، با اشاره به لزوم ساماندهی برداشت‌های گیاهان دارویی و خوراکی در دامنه سهند، اظهارداشت: باتوجه به بعضی نفع استفاده‌های انجام شده توسط اشخاص در برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی از دامنه‌های سهند ضروری هست اقداماتی در این زمینه صورت پذیرد.

وی گفت: با بهره بردای غیراصولی وضع زیست محیطی و پوشش گیاهی و جانوری کوه سهند در آستانه بحران قرار دارد و باید از برداشته های غیرمجازدر این منطقه اجتناب گردد.

وی اضافه کرد: اقدام این اشخاص علت می‌شود گیاهان بدون مراحل تکامل و زایش از بین بروند و این امر عارضه جدی به وضع پوشش گیاهان در منطقه وارد می‌کند.

این مطلبو از دست ندید!  عکسی زیبا از طبیعت سوئیس

رضوی گفت: برداشت گیاهان خوراکی و دارویی از مراتع قبل از زمان رویش کامل و گل دهی ممنوع بوده و این اقدام باعث نابود شدن پوشش گیاهی و مراجع طبیعی منطقه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقدام این اشخاص به پوشش گیاهی منطقه های مرتعی عارضه می‌رساند، گفت: خوب ترین زمان برداشت این نوع گیاهان، بعد از گل دهی و نیمه دوم اردیبهشت هست.

ریاست اداره مراجع طبیعی و آبخیزداری مراغه گفت: بردن دام به مراتع و چرای زودرس دام و حیوانات باربر در شروع رویش گیاهان دارویی و خوراکی نیز باعث خراب کردن و نابود شدن این نوع گیاهان در مراتع و منطقه های سرسبز این شهرستان می‌شود.

گزارش؛ علی جعفرزاده