تاریخ: ۱۹:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
آداب و رسوم مردم هرمزگان در طولانی ترین شب سال

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی هست که در آخرین شب از پاییز مردم برای استقبال زمستان در طولانی ترین شب سال  در کنار هم جمع می شوند و تا صبح به جشن و پایکوبی می […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی هست که در آخرین شب از پاییز مردم برای استقبال زمستان در طولانی ترین شب سال  در کنار هم جمع می شوند و تا صبح به جشن و پایکوبی می پردازند.

خواص میوه های شب یلدا

هندوانه یاد آور گرمای تابستان و حرارات هست که آدم ها بر این باور می باشند که اگر در شب یلدا قدری هندوانه خورده گردد در سراسر زمستان طولانی، سرما و بیماری بر آدم غلبه نخواهد کرد و این باور با خواص هندوانه که سرشار از ویتامین های A وb و C هندوانه یاد آور گرمای تابستان و حرارات هست که آدم ها بر این باور می باشند که اگر در شب یلدا قدری هندوانه خورده گردد در سراسر زمستان طولانی، سرما و بیماری بر آدم غلبه نخواهد کرد و این باور با خواص هندوانه که سرشار از ویتامین های و و مطابقت دارد.

پیشینه یلدا درایران باستان

یلدا سابقه بلندش را به ایزد مهر«میترا» پیوند می زند که شباهت هایی با کریسمس دارد گرچه محققان اظهار می کنند کریسمس مربوط به مسیحیان هست اما در اصل از آیین مهر ایرانیان گرفته شده هست.

در مجموع اینها آدابی هست که از فرهنگ باستانی مهر در میان مردم باقی مانده و هر سال با شب یلدا نو می‌شود.

آداب و رسوم مردم هرمزگان در طولانی ترین شب سال

مردم هرمزگان که از سابقه تاریخی زیاد قوی برخوردا ر می باشند مشابه سایر نقاط ایران برای شب یلدا آداب و رسوم خاصی دارند.

این مطلبو از دست ندید!  کیسه آشغال های دوستدار محیط زیست تولید گردیدند

هر چند با گذشت زمان بسیاری از آئین‌ها و آداب مردم کمرنگ و یا از بین رفته هست ولی تاکنون در بعضی منطقه های زندگانی پیشرفته امروزی را با محافظت فرهنگ غنی پیشینیان سپری می‌کنند.

تنقلات شب یلدا هرمزگان

مردم هرمزگان علاوه بر خوردن تنقلات وآجیل مثل پسته ، فندق و بادام از تنقلات بومی اختصاصیی نیز استفاده می کنند که میتوان به کسودنگ و گون (بنه) که از بشاگرد تامین می‌شد، کنجد برشته، نخود و کشمش، نخود برشته و کنگ جوش داده شده (خارک) دو درخت خرما به نام‌های هلو و زرک که از میناب به دست می آید، اشاره کرد.

چیچیکای بلندترین شب سال

غذاهای شب یلدا هرمزگان

شب یلدا در هرمزگان بزرگتر های فامیل به تشریح چیچکا یا همان داستان های افسانه ای می پردازند ، علاوه بر چیچکا به سبب این که مردمان قدیمی در مکتب خانه می‌بایست اشعار حافظ و سعدی را نیز در کنار تعلیم قرآن می‌آموختند، قسمتی از ساعت‌های شب چله در فضایی آکنده از مهر، وفا و صمیمیت به خواندن اشعاری از حافظ و سعدی از طریق کهنسالان تعلق دارد.

هرمزگانی ها به غذاهای دیگری چون قلیه ماهی ، ماهی برشته وماهی  روی تابه ای علاقه ای خاص دارند که در جشن های بزرگی چون جشن شب یلدا در کنار خانواده آن را میل می کنند.