گروه: شغل
تاریخ: ۱۱:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
آخوندی کلید رونق مسکن را به دولت آینده می دهد؟

من جمله امکاناتی بانکی، صندوق پس انداز مسکن یکم بود که از اوائل سال ۱۳۹۴ تا به حال اکثر از ۳۰۰ هزار نفر برای دریافت این نوع تسهیلات ثبت اسم کرده اند که خود مرجع پولی شایسته ای برای تقویت بازار مسکن در سال های آینده می باشد. راهکار دیگر صندوق سرمایه گذاری زمین و […]

من جمله امکاناتی بانکی، صندوق پس انداز مسکن یکم بود که از اوائل سال ۱۳۹۴ تا به حال اکثر از ۳۰۰ هزار نفر برای دریافت این نوع تسهیلات ثبت اسم کرده اند که خود مرجع پولی شایسته ای برای تقویت بازار مسکن در سال های آینده می باشد. راهکار دیگر صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان هست که روز شنبه نخستین پروژه تحت پوشش این صندوق با عنوان “نسیم” قرار هست اراضی در اختیار دولت برای ساخت مسکن دهک های جامعه در اختیار این صندوق قرار گیرد. الان حدود هزار از این طریق  تولید می گردد که مصطفی ازگلی ـ مدیرعامل گروه پولی بانک مسکن ـ عنوان کرده اگر دولت پشتیبانی کند تا سال ۱۴۰۰ این رقم توان دارد به ۱۰۰ هزار واحد برسد.

صندوقهای سرمایه گذاری املاک و مستغلات نیز راهکار دیگر دولت هست.

توسعه تهیه پولی قسمت مسکن، نظام مند کردن بازار پیش فروش مسکن و کاهش تخلف های احتمالی در قسمت پیش فروش مسکن و بالاخره جلوگیری از آسیب و زیان به پیش خریداران و پیش فروشندگان، کارکردهای این حسابها به شمار می رود. دستورالعمل راه اندازی حسابهای امانی تدوین و از طریق بانک مسکن ابلاغ شده هست ولی تا الان کارکردی نداشته هست.

دیگر امکانی که دولت یازدهم برای نخستین بار در اقتصاد کشور از آن استفاده کرد انتشار اوراق رهن ثانویه بود که بانک مسکن سال گذشته در نخستین گام ۳۰۰ میلیارد تومان از مسیر آن اکتساب کرد. این اوراق به منظور افزایش قدرت وام دهی بلندمدت بانکها در بازار مسکن از مسیر فروش داراییهای مبنی بر اعطای تسهیلات رهنی بانکها منتشر می گردد. علاوه بر این روند اجرایی شدن مرحله دوم ارائه اوراق رهنی به ارزش ۷۰۰۰ میلیارد ریال از طریق بانک مسکن در دست اقدام هست.

لیزینگ مسکن نیز به منظور تهیه پولی اقشار با درآمد متوسط به بالا راه اندازی شده هست.

هم چنین در دولت یازدهم توسعه ای شدن بانک مسکن در فرمان کار این بانک جای گرفت. این تصمیم به منظور مساعدت به اجرای سیاستهای توسعه ای دولت در قسمت مسکن با تاکید بر تهیه مسکن اقشار کم درآمد اتخاذ گردید. پیش نویس مصوبه توسعه ای شدن بانک مسکن به هیات دولت ارسال شده و دستورالعمل توسعه ای شدن بانک مسکن نیز در شورای پول و ارزش در دست ارزیابی هست. اما زمان بر بودن ایجاد سازگاری بین دستگاههای متولی برای پیشبرد امور مرتبط به توسعه ای شدن بانک مسکن، عدم مشارکت خوب سایر دستگاهها در تفهیم و نهادینه کردن معنا بانک توسعه ای و نیز کمبودهای بودجه ای و ارزشی در راه اندازی آن، مشکلاتی هست که توسعه ای شدن بانک مسکن با آن رو به رو هست و تاکنون این برنامه به مرحله اجرا نرسیده هست.

موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن، اقدام دیگری بود که دولت برای افزایش قدرت وام دهی به کار گرفت. دستورالعمل اجرایی ایجاد، فعالیت و نظارت بر موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن در تاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۱۶ به تصویب شورای پول و ارزش دست یافته هست.

هم چنین صندوق پس انداز یکم بعنوان یکی از برنامه های اثربخش با رویکرد خودکفایی این صندوق در فرمان کار بانک مسکن قرار  گرفت.

برنامه ریزی دیگری که دولت روی آن حساب کرد افزایش سرمایه بانک مسکن از مسیر برگشت تسهیلات مسکن مهر  هست. این برنامه با هدف افزایش قدرت وام دهی در قسمت مسکن از طریق تنها بانک مهارتی حوزه مسکن ارایه شده  و تا به حال از محل مراجع مسکن مهر، مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال برای افزایش سرمایه بانک مسکن تعلق یافته که جمع سرمایه بانک مسکن را به ۸۲ هزار میلیارد ریال رسانده هست.

انتهای  پیام