تاریخ: ۱۶:۳۲ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
آتش جنگ اسرائیل و حزب الله چه زمانی شعله ور می‌شود؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، برای کسانی که روند اوضاع جاری در منطقه را دنبال می کنند، سوال های متعددی مطرح است که محور اکثر این سوال ها بر دو موضوع متمرکز است: جنگ بین اسرائیل و حزب الله چه زمانی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، برای کسانی که روند اوضاع جاری در منطقه را دنبال می کنند، سوال های متعددی مطرح است که محور اکثر این سوال ها بر دو موضوع متمرکز است: جنگ بین اسرائیل و حزب الله چه زمانی شعله ور خواهد شد؟ آیا جنگی بین اسرائیل وحزب الله رخ خواهد داد؟

می توان گفت، این سوال برای بسیاری از ناظران و حتی کسانی که از دور و یا نزدیک اوضاع این منطقه را زیر نظر دارند، مطرح است و  بی شک این دو سوال با تحولات دیپلماتیک، سیاسی و یا رسانه ای و میدانی و با در نظر گرفتن مسائل زیر گره خورده است:

پیش از هرچیز نمی توان گفت که حزب الله اکنون به دنبال جنگ با اسرائیل است، زیرا اولا صرف نظر از سیاست ابهام و سکوت و عدم واکنش حزب الله در مرحله کنونی، این رژیم اسرائیل است که اقدام به تجاوز کاری کرده و به دنبال فرصت و یا شرایطی برای بهانه تراشی و تجاوزگری است آن هم در شرایطی که حزب الله هیچ اقدام و یا عملیاتی که چه بسا به درگیری گسترده ختم شود، انجام نداده است.

دوم: اگر حزب الله به دنبال جنگ باشد، می داند چگونه با استفاده از عملیات و یا شیوه های پاسخگویی با اسرائیل روبه رو شود و در زمان رویارویی با آن این شیوه ها را به خوبی مشخص می کند.

علاوه بر این حزب الله به خوبی می داند چه زمانی این عملیات را در زمانی که برای سوق دادن اسرائیل به جنگ مناسب می بیند، به اجرا بگذارد.

از سوی دیگر بی تردید تجاوزات آشکار اسرائیل به مواضع و مراکز سوریه در داخل خاک این کشور اگر همانطور که مدعی است به منظور جلوگیری از دستیابی حزب الله به سلاح صورت می گیرد و یا همانطور که احتمال دارد هدف از آن حمایت مستقیم و یا غیرمستقیم از تروریست ها در سوریه است، می تواند جرقه جنگ را شعله ور سازد، زیرا این اقدامات تجاوزکارانه حاکیمت سوریه را نقض کرده و با قوانین ببن المللی در تعارض است از همین رو  بی تردید زیان ها و خسارت های مادی را در تاسیسات سوریه و سلاح و توانمندی های نظامی آن وارد خواهد آورد که کم نیست. اما؟

این مطلبو از دست ندید!  تصویر روز نشنال جئوگرافیک

آیا هدف اسرائیل از این اقدامات تجاوزکارانه علیه سوریه سوق دادن حزب الله و ارتش سوریه به سمت جنگ است؟ آیا اسرائیل نمی تواند یکی از این دو یا هر دو طرف را با توسعه تجاوزات به گونه ای و در مکانی وارد جنگ کند که تاثیرات دردناک تر را برای این دو رقم بزند؟

آیا اسرائیل به دنبال این است، با این اقدامات تجاوزکارانه علیه سوریه، حزب الله را به واکنش واداشته و به توانمندی های آن پی ببرد؟

نکته قابل توجه اینکه هدف اسرائیل این است که امکان حمله غیرمنتظره حزب الله با استفاده از سلاح‌هایی که در اختیار دارد، از آن سلب کند.

سوال دیگر اینکه آیا اسرائیل در نظر دارد، با این تجاوز به خاک سوریه خشم و نارضایتی خود را از افزایش توانمندی های حزب الله فروبنشاند یا به دنبال این است که با این اقدامات به شکل غیرمستقیم از طریق روسیه و یا دیگران از حزب الله این تعهد را بگیرد که به حفظ آرامش پابیند است؟

ترس اسرائیل از نتایج جنگ احتمالی با حزب الله

با توجه به تحولات کنونی و سوال هایی که در بالا به آن اشاره شد، باید گفت اسرائیل در صدد تصمیم گیری در خصوص جنگ گستره با حزب الله نیست، زیرا بی تردید از نتایج و بازتاب‌های آن بیم دارد و خسارت های ناشی از این جنگ برایش نامعلوم است، در نتیجه در همان سطح تلاش برای پی بردن به راهبرد حزب الله باقی می ماند تا بتواند شیوه و زمان جنگ علیه آن را انتخاب کند.

در مقابل حزب الله نیز تا اطلاع ثانوی آماده ادامه سیاست ابهام در خصوص جنگ و یا بازدارندگی با اسرائیل است و این سیاست برای اسرائیل مرگبار است.

برچسب ها: ,