گروه: زنان
تاریخ: ۵:۵۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
آتشی که هنوز خاموش نشده هست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز شنبه ایرنا این کارهای درحالی صورت می گیرد که قرار بودطرح برگشت پناهجویان روهینگیا از بنگلادش به از دیروز (سه شنبه) آغاز گردد که بنگلادش آن را به تعویق انداختند. زیادی از آوارگان روهینگیایی که درهفته گذشته از راخین فرار کرده و به سوی مرزهای بنگلادش […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز شنبه ایرنا این کارهای درحالی صورت می گیرد که قرار بودطرح برگشت پناهجویان روهینگیا از بنگلادش به از دیروز (سه شنبه) آغاز گردد که بنگلادش آن را به تعویق انداختند.
زیادی از آوارگان روهینگیایی که درهفته گذشته از راخین فرار کرده و به سوی مرزهای بنگلادش درحرکت بودند در شبکه های اجتماعی گزارش دادند روستای ‘تومبرو’ محل زندگی آنان توسط نیروهای نظامی سوزانده شده و آنان برای رهایی جان خود از مهلکه گریختند.
بر طبق این گزارش دود و آتش ایجاد شده دراین منطقه مرزی میان میانمار و بنگلادش در اردوگاههای کاگس بازار در بنگلادش نیز قابل مشاهده بوده هست.
بنگلادش و میانمار در تاریخ ۲۵ ماه نوامبر سال گذشته توافقنامه ای برای برگشت پناهجویان روهینگیا به خانه های خود در راخین امضا نمودند که قرار بود از دیروز آغاز و به مدت دو سال ادامه داشته باشد.
طبق این توافق روند برگشت مسلمین روهینگیا به تدریج انجام خواهد گردید با این شرط که دو کشور باید امنیت، تندرستی و کرامت آنان را تامین کنند.
مسئولین میانماری قبل تر اعلام نمودند :عملیات ساخت ارودگاه های موقت آغاز شده و ارودگاه 'هیا پو کاونگ' بیشتر از ۴۰ ساختمان با حجم ساکن کردن سه هزار نفر درحال آماده شده هست. در پایان، این ارودگاه بیشتر از ۶۲۵ ساختمان خواهد داشت که نزدیک به ۳ هزار مسلمان روهینگیا توان دارند در آنان زندگی کنند.
طبق این گزارش، اقامت روهینگیایی ها در این ارودگاه ها موقت می باشد و بعد از ساخت دو مرتبه روستاها، آنان به خانه های خود باز می شوند.
این درحالی هست که آوارگان روهینگیایی که یک طایفه تحت ظلم می باشند؛ در میانمار از هیچگونه حق شهروندی بهره مند نبوده اند و در صورت برگشت به کشور این حقوق همچنان ازآنها سلب خواهدشد ضمن آنکه امکان دسترسی به آژانسهای حقوق بشری سازمان ملل را هم نخواهند داشت. در حالیکه در بنگلادش به این اشخاص کمک می گردید و دسترسی به بازرسان بین المللی داشتند. به همین علت اکثریت آوارگان روهینگیایی خواستار ماندن در بنگلادش می باشند.
بیشتر از ۶۵۰ هزار نفر از مسلمین روهینگیا از روز ۲۵ اوت (سوم شهریور) به خاطر حمله های شدید نیروهای ارتش و گروه های بودائی افراط گرای میانمار و کشتن و کشتار و سوزاندن خانه هایشان، ملزم به ترک خانه و کاشانه خود در ایالت فقیرنشین راخین و رفتن به سوی مرزهای بنگلادش گردیدند.
پناهجویان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در شهر مرزی کاگس بازاربنگلادش مستقر گردیده اند درحالی که قبل از آغاز خیز جدید خشونت ها بر علیه مسلمین روهینگیا حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی روهینگیا در این منطقه حاضر بودند.
تاحالا 'آنگ سان سوچی' رهبر معنوی میانمار و پیروز پاداش صلح نوبل و فرماندهان ارتش این کشور از افزودن اسم اقلیت روهینگیایی به ۱۳۵ گروه نژادی این کشور اجتناب کرده و بیان می کنند مسلمین روهینگیا به صورت غیرقانونی از بنگلادش به میانمار کوچ کرده اند. اما این مدعا توسط روهینگیایی ها رد شده هست. آنان بیان می کنند پیشینه حضورشان در میانمار، دستکم به چند سده موخر می رسد.
سازمان'دیده بان حقوق بشر’ بتازگی درگزارشی از جنایت های اعمال شده توسط ارتش میانمار بر علیه روهینگیا اعلام نمود: ۳۵۴ دهکده و روستا در راخین میانمار یا به صورت جزیی و یا تماما از بین رفته اند.در دهکده 'تولا تولی'درساحل رودخانه صدها مرد به صف شده و کشتن عام شده اند.خانه ها همراه با بانوان و کودکان زندانی در آنان به آتش کشیده شده هست. کودکان یا به رودخانه پرت شده و یا با چاقو کشته شده اند.
بر طبق این گزارش،رژیم میانمار به رئیس ' آنگ سان سوچی' مالک بدنام پاداش صلح 'نوبل'، درحال آماده کردن خودبرای آخرین غارت و کشتار هست.
آساق**۱۵۹۹**انتشار: مریم شفیعی