آبشار مرتفع هریجان ،چالوس

0
اشتراک

آبشار مرتفع هریجان ،چالوس

به گزارش راهنمای سفر من آبشار هریجان چالوس در استان مازندران در روستای هریجان در ابتدای منطقه حفاظت شده هریجان قرار دارد. این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه “هزارچم” در جاده تهران ـ ‌چالوس قرار گرفته است و بیش از ۹ متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه ‌های البرز می باشد. این آبشار با آب فراوان‌، فـضـای مـرتـفـع و بـیشه‌ای و چشم انداز ‌کوهستانی، دره ای و جنگلی از فرازکوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در ‌پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

آبشار هریجان اصلی ترین منبع تامین کننده آب این روستاست. قله ورشت، دره چشمه زرد، کوه دهلا و رود ایلکا از مناظر بدیع طبیعت هریجان هستند. شقایق های منطقه حفاظت شده وروشت در نوع خود کم نظیرند. مردم این روستا، بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغولند.

Screenshot_2016-08-14-21-17-34-1

حیات‌ وحش هریجان غنی است و وجود جانورانی مثل کل و بز، خرس، تیهو و کبک باعث شده که این منطقه جزو مناطق حفاظت‌ شده ایران باشد؛ شکار در آن ممنوع است. برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محیط زیست نیاز است. بعد از رسیدن به تاج آبشار، وارد جاده پشت آن نشوید؛ زیرا علاوه بر خطر برخورد با جانوران وحشی پشت آبشار، منطقه حفاظت‌ شده است و بدون دریافت مجوز نمی‌توانید وارد آن شوید. در صورتی که تمایل به ورود به منطقه حفاظت شده پشت آبشار را دارید، می‌توانید با اداره محیط زیست چالوس تماس بگیرید. شماره تماس را می توانید از ستون کناری این صفحه بیابید.

از تهران بعد از حدود دو ساعت یعنی حدود ۱۳۵ کیلومتر رانندگی به روستای هریجان می‌رسید. جاده روستای هریجان از پشت رستوران جعفر میردارسلطانی چند کیلومتر بعد از سیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت ۴٫۵ کیلومتر به روستا می رسید. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است. آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید. حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود ۹ متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.

Screenshot_2016-08-14-21-12-59-1

هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه چالوس است که پایتخت نشینان با چند ساعت رانندگی می توانند یک آخر هفته خوب را در انجا پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش که حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد، بالا بروند. از ما می شنوید، هریجان را در اردیبهشت ماه از دست ندهید.

اگر قصد رفتن به تاج آبشار و جاده پشت آن را دارید سعی کنید در اکیپ های چند نفری بروید یا از بلدهای بومی استفاده کنید چون ممکن است با حیوانات وحشی روبرو شوید.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.