آبشار دیز، بلندبالای اردبیل از دل صخره ها

0
اشتراک

آبشار دیز، بلندبالای اردبیل از دل صخره ها

در مسیر اتوبان سرچم به طرف اردبیل در انتهای بخش کاغذکنان میانه تابلوی روستای کجل را میبینی وقتی به طرف روستا می روی و از کنار آن رد می شوی نرسیده به روستای دیز دره بسیار زیبایی قرار دارد که میتوانید از طیعت بسیار زیبای آن لذت ببرید . در ضمن روستای کجل یکی از معدود روستاهای تات زبان کشور می باشد .

این آبشار در میان تنگه ای از صخره ها و درختان با ارتفاع بیش از ۵۰ متر واقع گردیده است.

2016-08-31-09-08-54

2016-08-31-09-16-52

روستای تاریخی دیز در نزدیکی دهستان شال و از توابع شهر کلور میباشد که در ۱۰کیلومتری کلور و۴۰ کیلومتری جنوب شهر خلخال ودر دامنه غربی رشته کوه تالش و نزدیکی کوهایی با نام محلی کوه پلنگا . سیبیه کوه(کوه سفید) . سیا کوه(کوه سیاه) . سگه بن(کوه سنگی) . قلعه کوه و… قرار دارد که فوق العاده زیبا . دیدنی . خوش آب وهوا و توریستی میباشد. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است و آب وهوای آن در تابستان معتدل و در زمستان سرد می‌باشد.

2016-08-31-09-13-59

چشمه های زیبا و زلالی که از دل کوههای مرتفع دیز جاری میباشند عبارتند از :خشته خانی(چشمه ی خشتی) ، قدمگاه خاني، برا جان خاني،سِتِر خاني، كورَ خاني، اوبَه خاني، سَلَ خاني، شيران چشمه و ….!

ديز همچون نگيني است كه دور تا دور آن را كوههاي مرتفعي كه نام برده شد در بر گرفته اند. مردم خونگرم دیز به زبان تاتی (زبان ایران باستان) تکلم می‌کنند. این زبان بازمانده زبان اصلی ایران باستان است که سابقاً به شکل گسترده در آذربایجان و نقاط مختلف ایران رواج داشته ولی رفته رفته توسط زبان ترکی آذری جایگزین شده‌است و هم اکنون تنها درمناطق محدودی هنوز باقی مانده‌است.روستای دیز یک بخش کوچکی نیز به نام قشلاق دیز دارد که درجوار دیز است.

2016-08-31-09-14-38

دیز با ماسوله ۵۵ کیلومتر وماسال ۶۰کیلومتر از جاده ی گيلوان – ماسال فاصله دارد.

2016-08-31-09-10-48

ديز دارای کوهی است که قلعه نام دارد. قلعه ی زیبایی که به شکل اشک میباشد و به گفته ی برخی تاریخ شناسان مورد استفاده ی اشکانیان و برخی دیگر اسماعيليان و سامانیان و به اذعان برخی نیز حکومتهای دیگر بوده است. به گفته ی اهالی نوک این قلعه دارای دالان ها و اتاقکهای بسیاری است که هر کس وارد ان میشود مسیر خود را گم میکند. اما متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل عدم پیگیری و کنترل و پوشش سازمان میراث فرهنگی راههای ورودی قلعه مسدود شده اند كه اميدواريم سازمان ميراث فرهنگي در اين مورد حتما پيگيري مجدانه انجام دهد تا تاريخ چند صد يا چند هزار ساله ي اين مرز و بوم نابود نشده و به فراموشي سپرده نشود. از عموم هموطنان دعوت مینماییم به روستای زیبای ما تشریف بیاورید.

2016-08-31-09-16-02

2016-08-31-09-07-21

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.