آبشار آقبلاغ خلخال، سفیدی از چشمه معدنی

0
اشتراک

آبشار آقبلاغ خلخال، سفیدی از چشمه معدنی

آبشار آقبلاغ که سبیه خانی (چشمه سفید) نیز خوانده میشود در روستای لرد بخش شاهرود خلخال و در کوه آق داغ قرار دارد. 

در دامنه این رشته کوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که تأمین کننده آب جریان های چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال و … می باشد. مهمترین چشمه این ناحیه که آبدهی قابل توجهی دارد، چشمه آقبلاغ است. این چشمه در دامنه شرقی قله مرکزی آق داغ قرار دارد.  وجود گونه های متنوع گیاهی، درختی و علفی در پیرامون این آبشار زیبائی آن را دو چندان می نماید.

838746_7slp6h3n

 این چشمه در ارتفاع حدود ۲۷۵۰ مترى از سطح دریا قرار دارد  و بلافاصله پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنماى جالب و دیدنى و سفید رنگ تشکیل میدهد.  آب این چشمه که منشاء تشکیل یکى از سر شاخه‌هاى اصلى رودخانه زال میباشد از طریق این رود به قزل اوزن تخلیه میشود.

sbiya-khani-1

838746_vc1utozt

این چشمه و آبشار در محدوده منطقه حفاظت شده آق داغ که مهترین زیستگاه حیات وحش در استان میباشد قرار دارد. وجود گونه‌هاى متنوع گیاهى درختى و علفى در پیرامون این آبشار زیبایى آنرا دو چندان مى نماید.

838746_k43mcnvz

نزدیکترین راه ارتباطی به آقبلاغ از طریق یک راه پیاده رو از روستای لرد بخش شاهرود خلخال میسر است. روستای لرد در فاصله ۷۰کیاومتری  شهرستان خلخال قرار دارد. گویش مردمانش ترکی و  تاتی که منشعب از زبان پهلوی دوره اشکانی(فارسی میانه ) است، می باشد

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.