تاریخ: ۱۴:۰۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
آئین ۵۰۰ ساله بنی‌اسد به نام شهرستان پیشوا ثبت معنوی استان تهران شد

– اخبار استانها – امیرحسین طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پیشوا با اشاره به برگزاری آئین ۵۰۰ ساله بنی‌اسد در شهرستان پیشوا اظهار داشت: طبق نقل قول‌های انجام شده تاریخچه آئین بنی‌اسد به بیش از ۵۰۰ سال اخیر بر می‌گردد که سنتی به صورت تعزیه و توسط هیئت‌های مذهبی آن زمان اجرا می‌شد […]

– اخبار استانها –

امیرحسین طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پیشوا با اشاره به برگزاری آئین ۵۰۰ ساله بنی‌اسد در شهرستان پیشوا اظهار داشت: طبق نقل قول‌های انجام شده تاریخچه آئین بنی‌اسد به بیش از ۵۰۰ سال اخیر بر می‌گردد که سنتی به صورت تعزیه و توسط هیئت‌های مذهبی آن زمان اجرا می‌شد که در ۱۰۰ سال اخیر نیز توسط تکیه همت‌آباد پیشوا از قدیمی‌ترین تکیه‌های مذهبی شهرستان پیشوا آغاز می‌شود.

 وی پیرامون شیوه اجرای این مراسم بیان کرد: در این مراسم تمثال ابدان مطهر شهدای دشت کربلا به صورت نمادین تشییع می‌شود و مردم نیز در کنار آن به عزاداری می‌پردازند و یاد و خاطر شهدای دشت کربلا را گرامی می‌دارند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا همچنین با اشاره به زمان اجرای این برنامه نیز افزود: این برنامه مصادف با سوم امام، دوازدهم محرم که در سال ۶۱ هجری توسط قوم بنی‌اسد انجام شده است در همان روز و به یاد همان قوم بنی اسد انجام می‌شود.

طاهری با اشاره به ثبت تعزیه بنی‌اسد تصریح کرد: تعزیه ۵۰۰ ساله بنی‌اسد توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان به عنوان آئینی ۵۰۰ ساله ثبت معنوی استان شده است.

روایتی از قیام ۱۵ خرداد؛ ‌مردم دشت ورامین پیشتاز مقاومت شدند/ماجرای قیام سنتی «بنی‌اسد»فارس|آئین سنتی « بنی‌اسد» شهرستان خرمبید در روز سوم شهادت امام حسین(ع)تهران| آئین ۵۰۰ ساله "بنی‌اسد" در پیشوا برگزار شد+فیلم

وی ادامه داد: از نقاط بارز این آئین می‌توان به قیام ۱۵ خرداد ۴۲ شهرستان پیشوا اشاره کرد که ۱۵ خرداد ۴۲ با دوازدهم محرم‌الحرام و روز سوم امام حسین(ع) مصادف شده است که در آن روز خبر دستگیری امام خمینی(ره) توسط رژیم ستم‌شاهی را برای مردم پیشوا و عزاداران حسینی(ع) آورند که آن روز نیز روز بنی اسد بوده و تشییع نمادین ابدان مطهر برگزار می‌شده است.

این مطلبو از دست ندید!  پایگاه‌های امدادی هلال احمر استان مرکزی افزایش می‌یابد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا گفت: مردم در آن مراسم که از شور و حال حسینی بسیاری برخوردار بودند وقتی خبر دستگیری حضرت امام(ره) مرجع تقلید آن زمان به مردم می‌رسد، مردم مذهبی این شهر با دادن شعارهایی به دفاع از مرجع تقلید خود بر می‌خیزند.

طاهری همچنین تصریح کرد: شکل‌گیری قیام پانزده خرداد ۴۲ مردم پیشوا از مراسم بنی‌اسد بوده است که در آن روز رئیس کمیته امداد وقت به همراه یکی دیگر از مذهبیون شهر خبر دستگیری امام خمینی(ره) را می‌آورند که مردم حرکت می‌کنند و تعدادی پیشه‌وران زنجانی، مردم پیشوا و محمدآباد عرب‌ها نیز که در مراسم بنی‌اسد حضور داشتند به روستای محمدآباد برمی‌گردند و آماده می‌شوند و توسط شهید طباطبایی به مردم پیشوا و ورامین در ورامین ملحق می‌شوند.

وی افزود: طبق گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، راهکار ثبت بنی‌اسد به عنوان میراث معنوی ملی منوط به اجرای این مراسم در خارج از استان و شهرهای دیگر کشور است تا این آئین ثبت معنوی ملی شود همچنان که قیام ۱۵ خرداد ۴۲ پیشوا نیز به عنوان مبدأ قیام ۱۵ خرداد ۴۲ ثبت معنوی استان شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا در پایان با اشاره به اجرای مراسم بنی‌اسد در سال جاری خاطرنشان کرد: این مراسم مطابق رسم بیش از ۵۰۰ ساله خود در روز دوازدهم محرم پس از نماز ظهر و عصر آغاز خواهد شد و دسته‌جات عزاداری با همان لباس‌های قدیمی، عبا و دشداشه و شکل و شمایل قدیم در این مراسم حضور پیدا می‌کنند.