گروه: بلیط
تاریخ: ۱۳:۰۹ :: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) دومین نشست خبری سی و دومین جشنواره بین‌المللی «موسیقی فجر»، پیش از ظهر امروز شنبه ۱۸ دی با حضور حمیدرضا نوربخش، رئیس جشنواره در سالن انتظار تالار وحدت برگزار شد. نوربخش در این نشست با اشاره به اینکه معمولاً در جریان برگزاری جشنواره‌ای همچون […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) دومین نشست خبری سی و دومین جشنواره بین‌المللی «موسیقی فجر»، پیش از ظهر امروز شنبه ۱۸ دی با حضور حمیدرضا نوربخش، رئیس جشنواره در سالن انتظار تالار وحدت برگزار شد.

نوربخش در این نشست با اشاره به اینکه معمولاً در جریان برگزاری جشنواره‌ای همچون «موسیقی فجر» با توجه به محدودبودن امکانات و ظرفیت سالن‌ها ممکن است عده بی‌شماری از علاقه‌مندان به موسیقی پشت درهای سالن‌ها باقی بمانند گفت: پخش آنلاین اجراهای موسیقی و برنامه‌های جشنواره برای نخستین‌بار برای تأمین این توقع مخاطبان امسال راه‌اندازی می‌شود که اتفاق خجسته‌ای در زمینه برنامه‌های فرهنگی و هنری است.

وی در ادامه گفت: حتی اگر مخاطبان برنامه‌های مربوط به جشنواره «موسیقی فجر» این امکان را داشته باشند که به‌موقع نسبت به تهیه بلیط و حضور در سالن برای اجرای موسیقی اقدام کنند اما این شیوه یعنی پخش آنلاین آثار موسیقی به‌ویژه برای مخاطبان موسیقی در شهرستان که شاید سفر به تهران برایشان مشکل باشد و هزینه‌های گوناگونی در پی داشته باشد امکان ویژه‌ای را به وجود می‌آورد که آنها در جریان آخرین اجراهای موسیقی قرار گیرند.

رئیس سی و دومین جشنواره بین‌المللی «موسیقی فجر» تصریح کرد: خبر دیگر در مورد این جشنواره اینکه امروز هر دو سایت جشنواره برای دسترسی دانشجویان اعلام خواهند شد که با تخفیف ویژه بلیط‌های اجراهای این جشنواره را در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: موسیقی انقلاب در این دوره از جشنواره برطبق اعلام قبلی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهد بود که در قالب برنامه «چاوش»، ۴ تا ۵ گروه موسیقی ایرانی اغلب آثار برجسته موسیقی انقلاب اسلامی را اجرا خواهند کرد که با یک نگاه نوین و امروزی خواهد بود ضمن آنکه برنامه «پنج اقلیم» جشنواره نیز اهتمام ویژه‌ای به موسیقی نواحی و مناطق ایرانی خواهد داشت.

وی در پایان سخنان خود در پاسخ به این پرسش که آیا پخش آنلاین اجراهای موسیقی تأثیر منفی بر روی بلیط فروشی جشنواره نخواهد داشت گفت: به هر حال ما باید از امکانات و تکنولوژی روز دنیا در پوشش برنامه‌های فرهنگی و هنری نهایت استفاده را به‌عمل آوریم، قطعاً حضور در سالن و تماشای اجرا به شکل زنده برای بسیاری از علاقه‌مندان به عنوان یک ایده‌آل مطرح است و همانطور که پیشتر عرض کردم این سامانه بیشتر برای علاقه‌مندان شهرستانی تدارک دیده شده است.

این گزارش حاکی است، در ادامه این نشست خبری حامد عنقا، مسئول پخش آنلاین اجراهای موسیقی جشنواره «موسیقی فجر» در مورد این ابتکار ستاد برگزاری جشنواره گفت: از اردیبهشت‌ماه سال جاری سامانه پخش آنلاین کنسرت برای چندین برنامه موسیقی به مورد اجرا درآمد که خوشبختانه اتفاق بسیار خوبی بود و در مورد موسیقی نیز با موافقت دبیرخانه جشنواره «موسیقی فجر» و با توجه به تأمین زیرساخت‌های آن اعمال می‌شود و این امکان هم وجود دارد که در سال‌های آینده در مورد تئاتر و سینما نیز قابلیت اجرا خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به زیرساخت‌هایی که تأمین شده است این اطمینان وجود دارد که هیچ محدودیتی به لحاظ دریافت و پخش آنلاین فیلم‌ها وجود ندارد و کاربران می‌توانند بدون فوت وقت سیزده، چهارده برنامه را با استفاده از تلفن همراه، تبلت و لب تاپ شخصی دریافت کنند.

عنقا با اشاره به اینکه سهمیه ویژه‌ای برای جامعه خبرنگاری در استفاده از پخش آنلاین اجراهای موسیقی جشنواره در نظر گرفته شده است در پایان گفت: باید به این نکته من نیز تأکید کنم که مواجهه مستقیم با یک اثر موسیقی با حضور در سالن اجرا بسیار لذت‌بخش است و جایگزینی برای آن وجود ندارد با این وجود پخش آنلاین همانطور که گفته شد برای افراد علاقه‌مندی است که بنا به دلایلی قادر به حضور در سالن اجرا نیستند.

امیرسجاد دبیریان