تاریخ: ۱۴:۴۷ :: ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
قلایچی، غاری پر رمز و راز

در دل كوه‌های غربی ایران، نگین زیبایی نهفته كه چون سوراخی عمیق به دل زمین رفته است. قلایچی، غاری پر رمز و راز ،بزرگ، زیبا و عمیق در نزدیکی‌های شهر بوکان؛ غاری شناخته شده برای اهالی منطقه كه به دلیل عمق زیاد ورودی برای دسترسی، تا همین چند سال پیش دست‌نخورده باقی مانده بود. غاری […]

در دل كوه‌های غربی ایران، نگین زیبایی نهفته كه چون سوراخی عمیق به دل زمین رفته است. قلایچی، غاری پر رمز و راز ،بزرگ، زیبا و عمیق در نزدیکی‌های شهر بوکان؛ غاری شناخته شده برای اهالی منطقه كه به دلیل عمق زیاد ورودی برای دسترسی، تا همین چند سال پیش دست‌نخورده باقی مانده بود. غاری که تا سال‌ها ک   سی جرأت رفتن به داخل آن را نداشت و همین موضوع هم بر رازآلودگی آن می‌افزود. عمق این غار كه حدود ده كیلومتری شمال‌شرقی شهرستان بوکان از توابع آذربایجان‌غربی قرار گرفته، بیش از 400 متر است و همین موضوع نیز باعث شده تا سختی كار برای غارنوردان دوچندان شود.

 قلایچی، غاری پر رمز و راز21

این غار عظیم با دهانه‌ای بزرگ به قطر 8 متر ، سال‌ها با داستان‌های فراوان پر رمزو رازترین مکان نامشکوف بوکان بود تا اینکه در سال 1381 نخستین تیم منتخب از کوهنوردان بوکان با جسارت و از جان گذشته گی زیاد موفق به فرود از چاه نخست این غار به طول 110 متر شده و توانستند حس کنجکاوی اهالی را تا حدودی ارضا کنند. سپس در سال 1384 تیم مجهزتری به سرپرستی زنده یاد مقبل هنرپژو کوهنوردی عضو تیم ملی توانست سه تالار عظیم این غار را بعد از چاه مورد شناسایی و طول مسیر پیمایش شده این غار را به حدود 300 متر برساند .

IranCaves_3_4_1446_(www.IranCaves.com)

از آن سال به بعد تیم هایی وارد این غار شده و هرکدام مقداری از آن را بازدید کردند تا بالاخره تیمی از باشگاه سنگنوردان بوکان موفق به پیشروی بیشتر و نقشه برداری حدود 400 متر ازاین غار برای اولین‌بار شدند .

 قلایچی، غاری پر رمز و راز27

درتاریخ 17 لغایت 20 تیرماه جاری به دعوت از مسئولان و کوهنوردان و غارنوردان شهر بوکان ششمین همایش سراسری غارنوردان کشوربه همت انجمن غارنوردان وغارشناسان(درشرف تاسیس) تیمی مرکب از 62 غارنورد ، زمین شناس ، نقشه بردار و تصویر بردار موفق شدند به قسمتهای دیگری از این دنیای زیبای زیر زمینی دست یابند از جمله پس از پیمایش تالارهای کشف شده قبلی به منبع بزرگی از آبهای زیرزمینی منطقه دست یافته که بعلت وسعت زیاد آن نامش را دریاچه خزر نهادند .

قلایچی، غاری پر رمز و راز

در این برنامه ضمن عبور از کنار این دریاچه به دالانها و تالارهای دیگری وارد شده که وسعت بسیاری داشته و با وجود دهلیزها و پرتگاههای بیشمار از زیبایی های منحصر بفردی برخوردار بوده و کلکسیونی از تزئینات مختلف آهگی از چکنده و چکیده های بلند ، تزئینات کل کلمی ، گوش فیلهای رنگارنگ ، مروارید غار و گریستالهای سوزنی و … پوشیده شده است.

دراین برنامه تیم نقشه برداری داخل غار موفق به نقشه برداری از 1388 متر نقشه سه بعدی و تیم نقشه برداری و جستجوی سطحی ضمن بررسی حدود چهارکیلومتر مربع اقدام به نقطه گذاری و برداشت نمونه از سنگها ، گسلها و فرونشست اطراف غار نموده و با کمانه زنی های علمی بدنبال اثبات فرضیه ارتباط بین این غار عظیم و غار دوک چی در ارتفاعی موازی با غار غلایچی بودند.

قرار است با ترسیم نقشه های سطحی و تتبیق آن با نقشه های زمین شناسی و توپوگرافی و همچنین ترسیم نقشه داخلی تا این نقطه گزارش کاملی به مسئولین شهرستان تقدیم تا با دید کارشناسانه تری به این غار بزرگ که میتواند بسیاری از سوالات علمی و تخصصی را پاسخگو باشد نگاه کرد.

لازم به توضیح است ، برخورد بموقع مسئولین منجر به توقف اقدامات تخریب و خاکبرداری که قرار بود برای نفوذ به غار از زیر کوه تونلی حفر و ندانسته به میلیونها سال فرایند زمین شناسی آسیبی جبران ناپذیربزنند ، جلوگیری شد.

شکل قرارگیری غار مذکور ، چاه یکصدو ده متری ورودی غار ،شکافها و گسلهای داخل غار که منجر به ریزش و آسیب پذیری تشکیلات آهکی شده امکان استفاده توریستی عمومی این غار را منتفی نموده و درصورت حفر تونلی با انگیزه حذف چاه مذکور ضمن ایجاد گذرگاه خطرناک تنها وجه تمایزاین غار را که میتواند به شهرتش در میان غارهای داخلی و خارجی بیافزاید از بین خواهد برد.