گروه: ایران
تاریخ: ۱۶:۵۹ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۱

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از سی‌ان‌ان، براساس گزارش اخیر نشریه علمی آفریقای جنوبی یک فسیل انسانی متعلق به یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار سال قبل در غار معروف  «اسوارت کرانس» در نزدیکی شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی کشف شده است.از این غار به دلیل کشف فسیل‌های متعدد به […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از سی‌ان‌ان، براساس گزارش اخیر نشریه علمی آفریقای جنوبی یک فسیل انسانی متعلق به یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار سال قبل در غار معروف  «اسوارت کرانس» در نزدیکی شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی کشف شده است.
از این غار به دلیل کشف فسیل‌های متعدد به عنوان «مهد بشر» یاد می‌شود. نام این غار به دلیل اهمیت کشفیات فسیلی – انسانی انجام شده از درون آن، در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو است.
این فسیل یک پسربچه بوده که سن او هنگام مرگ  حدود ۱۲ تا ۱۳ سال بوده است.
در بررسی‌های بیشتر، در استخوان انگشت پای این فسیل کشف شده نشانه‌های  یک تومور سرطانی- استخوانی کشنده به نام  «استئو سارکوم» مشاهده شده است که به احتمال فراوان دلیل اصلی مرگ وی بوده است.
از این فسیل جدید به عنوان قدیمی‌ترین نشانه وجود سرطان در نسل بشر نام برده می‌شود.
گفتنی است، پیشتر قدیمی‌ترین نشانه تومور سرطانی در فسیل‌های انسانی کشف شده متعلق به ۱۲۰ هزار سال پیش بوده است که کشف این فسیل جدید نشانه وجود سرطان در نسل بشر را به صدها هزار سال پیش باز می‌گرداند. «ادوارد اودس» یکی از اعضای تیم تحقیق فسیل کشف شده و استاد دانشگاه «ویتواترسراند» آفریقای جنوبی درباره کشف جدید گفت: انسان‌ها معتقدند شیوع سرطان با رشد و توسعه شیوه زندگی مدرن بشر در ارتباط است. اما کشف جدید خلاف این مسئله را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد بیماری سرطان به نوعی همزاد با بشر بوده است.
گفتنی است، اعضای تیم تحقیق بر این اطمینان نیستند که علت اصلی مرگ این فسیل تومور سرطانی او بوده باشد، اما مطمئن هستند که این تومور برای این «پسربچه ماقبل تاریخ» بسیار دردناک بوده و مانع حرکت درست و دویدن او شده است. شاید او  به دلیل تبعات سرطانش  در اثر ناتوانایی فرار  از دست حیوانات وحشی مرده باشد.