دریاچه توریستی-کوهستانی ولشت

دریاچه ولشت دریاچه‌ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد واقع گردیده‌ است. دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان […]

دریاچه ولشت دریاچه‌ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد واقع گردیده‌ است. دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه‌های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی‌های آن هستند. دریاچه ولشت از جمله دریاچه های است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است.

آب دریاچه تنها با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیرزمینی دریاچه که در وسط آن می جوشند و بالا می آیند تامین می شود. هوا مرطوب ولی خنک است. درياچه ولشت با چشم اندازی زيبا و دلنشين، مكان مناسبی جهت گردشگری موقت يك روزه است. آب شيرين و زلال آن جايگاه خوبی براي اردك، ماهيان و برخی از پرندگان مهاجر است. ديدار از اين محل بدان جهت موقت نام گرفته است كه در حال حاضر هيچگونه سرپناهی برای مسافران در حول و حوش آن در نظر گرفته نشده است. ولی از سال 1384 که این منطقه، از طرف دولت منطقۀ توریستی اعلام شد ساخت و ساز امکانات حول دریاچه ولشت آغاز شده است. در كناره های درياچه فقط چند درخت وجود دارد كه آن هم برای بيتوته كردن چند مسافرانی بيش نيست، بنابراين بقيه مسافران با نشستن بر روی اندك فضای كنار درياچه، چه در مقابل آفتاب سوزان و چه زير باران رعدآسا به تماشای زيبايی حيرت انگيز درياچه پرداخته و از آن لذت می برند.

به دليل آب زلال و شيرين درياچه و دارا بودن عمق بيش از 40 متر، و به علت تشابه نسبی اش با استخر بزرگ، موجب تحريك شناگران گشته و اين تحريكات گاهی موجب وسوسه شنای غير شناگران نيز مي گردد.

مسیر دسترسی به دریاچه ولشت :

از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی بیست و سه کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی‌ها و پیچ های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می یابد.

Screenshot_2016-08-06-18-49-54-1

Screenshot_2016-08-06-18-48-30-1

Screenshot_2016-08-06-18-49-45-1

Screenshot_2016-08-06-18-50-04-1

Screenshot_2016-08-06-18-49-04-1