جاذبه های گردشگری روستای ییلاقی کندلوس

روستای زیبای كندلوس با آب و هوای ییلاقی در دامنه سرسبز و خرم رشته كوه های البرز در منطقه كجور در 75 کيلومتري جنوب شرقي نوشهر مازندران واقع شده است. كندلوس شاهد تمدن های گوناگونی در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایی از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن […]

روستای زیبای كندلوس با آب و هوای ییلاقی در دامنه سرسبز و خرم رشته كوه های البرز در منطقه كجور در 75 کيلومتري جنوب شرقي نوشهر مازندران واقع شده است. كندلوس شاهد تمدن های گوناگونی در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایی از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود دارد. این منطقه شامل چهار دهكده به نامهای پیده، گیل كلا، میركلا و كندلوس است. دهكده كندلوس كه یكی از قدیمی ترین مجتمع های انسانی منطقه به شمار می رود در دامنه های سلسله جبال البرز منتهی به دره زانوس واقع است.

Screenshot_2016-08-16-23-47-07

Screenshot_2016-08-16-23-47-19

كار و پیشه اهالی این دهكده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و ذغال در زمستان و كشاورزی در تابستان بوده است و اكنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل، اهالی علاوه بر كشاورزی به خیاطی و نجاری روی آورده اند. از صنایع دستی این دهكده می توان به بافتن جاجیم، ایزار (پارچه پشمی چارخانه دستباف) بافتن جوراب، دستكش و بلوز پشمی گلدار و نمدمالی اشاره كرد.
علاوه بر نی (نی هفت بند) كه متداول ترین آلت موسیقی كندلوس است دهل و سرنا نیز از سابقه و شهرت بسزایی در این منطقه برخوردار است سرنا در محل به پسپسی معروف است كه از چوب شمشاد تراشیده می شود. اهالی كندلوس مردمانی مهربان و میهمان نوازند هرگز محبتی را بی پاسخ نمی گذارند.

ازجمله فعالیت هایی كه به كندلوس در كنار زیبایی های طبیعی جلوه ای خاص بخشیده و موجب شده است كه این دهكده از شهرت بسزایی برخوردار شود برپایی دو موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی است.

موزه مردم شناسی کندلوس :

موزه مردم شناسی کندلوس در دامنه تپه ای در دهكده كندلوس قرار دارد اشیا و آثار متعلق به مردمان این منطقه ازجمله ظروف، كتب خطی، صنایع دستی و… نگهداری می شود. این مجموعه موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی است که در یک بنای زیبا با الهام از داستان‌های شاهنامه ساخته شده است. در موزه مردم شناسی کندلوس، اشیای ارزشمندی از دوران‌های مختلف تاریخی و از آداب و رسوم منطقه به نمایش گذاشته شده است. این موزه در سال 90 بالغ بر 60000 گردشگر ایرانی و خارجی را میزبانی کرده است و همچنین موجب شهرت و معروف شدن کندلوس در سطح کشور و در سطح بین المللی گردیده است.

موزه گیاهان دارویی کندلوس :

مجتمع كشاورزی كندلوس در سال 1365 با هدف های كشت، پرورش، تولید و بسته بندی گیاهان اصلی دارویی و معطر و همچنین تولید اسانس ها و روغن های گیاهی تاسیس شد و برای اولین بار در ایران مبادرت به برپایی باغ بوتانیك (موزه گیاهان دارویی) در زمینی به مساحت ده هكتار نمود كه با كاشت بالغ بر 250 گونه گیاه ژنتیك ارزشمند در ایران به تولید و عرضه محصولات گوناگون در زمینه های مختلف اقدام نموده و محصولات خود را به اكثر كشورهای جهان صادر می نماید. دیدن این موزه گیاهان دارویی را به شما پیشنهاد می کنیم خصوصا به گردشگرانی که به گیاهان دارویی علاقه دارند.

دیگر جاذبه‏ های گردشگری کندلوس :

دیو چشمه، بزرگترین چشمة آب معدنی سرد منطقه است که اطراف آن را انواع گل‏ها و گیاهان و درختان فرا گرفته‏ اند. چشمه آب معدنی دیگری نیز، در پایین دست روستا قرار دارد. حواشی رودخانه کندلوس و دره زانوس با انواع گونه‏ های گیاهی و جانوری، از دیگر جاذبه ‏های طبیعی روستاست. بافت مسکونی سنتی، تپه‏ های باستانی، چندین گورستان مربوط به دوره پیش از اسلام و فرهنگ غنی محلی، روستای کندلوس را به فضای متمایزی تبدیل کرده است. مجتمع فرهنگی و توریستی، امکانات مورد نیاز گردشگران اعم از اقامت، رستوران، پارک کودک، فروشگاه‏های مواد خوراکی، فروشگاه محصولات فرهنگی فراهم آورده است. بخش عمده مطلب فوق از کتاب “كندلوس” نوشته علی اصغر جهانگیری است

Screenshot_2016-08-16-23-48-38

Screenshot_2016-08-16-23-48-16

کندلوس در تمامی فصول زیبایی های خاص خودش را دارد اما فصل بهار و تابستان پیشنهاد می شود.

Screenshot_2016-08-16-23-47-49