گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۹:۰۶ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
اجرای ۱۶ طرح بزرگ دستاورد دولت سازندگی در استان سمنان است

محمدرضا خباز در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش که خدمات و دستاورد دولت سازندگی در استان سمنان را چگونه ارزیابی می کنید، ابراز داشت: دولت سازندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی در شرایطی اداره کشور را به عهده گرفت که از جنگ تحمیلی خانمان برانداز رهایی پیدا کرده بودیم و کشور آماده […]

محمدرضا خباز در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش که خدمات و دستاورد دولت سازندگی در استان سمنان را چگونه ارزیابی می کنید، ابراز داشت: دولت سازندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی در شرایطی اداره کشور را به عهده گرفت که از جنگ تحمیلی خانمان برانداز رهایی پیدا کرده بودیم و کشور آماده سازندگی شد و در هر جای کشور هر اقدام موثری که موشکافی کنیم ردپایی از اراده نظر ایشان می توان یافت.

وی با بیان اینکه در زمان دولت سازندگی تعداد بسیاری طرح و پروژه در استان سمنان اجرا و به بهره برداری رسید که هر کدام از آنها در نوع خود دارای اهمیت بسزایی است، افزود: بهسازی و تعریض محور مواصلاتی سمنان-فیروزکوه با اعتباری که در دولت سازندگی به آن اختصاص یافت استان سمنان را به تهران و در نهایت سمنان را به شمال کشور متصل کرد و درحال حاضر این جاده به واسطه دولت تدبیر و امید دوبانده خواهد شد و یکی از مسیرهای بسیار خوب برای افرادی است که قصد دارند به شمال کشور سفر کنند که با استفاده از آن تا حدود بسیاری از ترافیک جاده هراز کاسته خواهد شد.

استاندار سمنان محور دامغان- اصفهان را هم از دیگر خدمات دولت سازندگی به این استان برشمرد و ابراز داشت: این محور راه را برای خودروهایی که از اصفهان  قصد زیارت به مشهد مقدس را دارند نزدیک تر می کند که در دولت یازدهم سطح آن ارتقا یافت تا محور بندرعباس به بندر امیرآباد که یکی ازمحورهای ریشه دار این استان خواهد بود تا سال ۹۶به اتمام برسد و دسترسی آب های گرم خلیج فارس به دریای خزر از این جاده میسر خواهد شد.

خباز در ادامه با بیان اینکه تا قبل از دولت سازندگی دانشگاهی در استان سمنان وجود نداشت، تصریح کرد: ارتقای مدرسه عالی شاهرود و مدرسه عالی سمنان به دانشگاه با همت والای این انسان بزرگ و با دستور مستقیم وی انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه اکنون یکی از افتخارات استان سمنان است که رتبه اول کشوری را از نظر تعداد دانشجو دارد، افزود: به ارزای هر شش نفر یک دانشجو در استان حضور دارد که برای ۵۰درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند.

استاندار سمنان احداث فرودگاه سمنان را از دیگر این پروژه ها دانست و گفت: اگرچه این فرودگاه به دلیل نزدیک بودن به تهران مورد استفاده قرار نگرفت ولی در زمان مدیریت اجرایی آیت الله هاشمی رفسنجانی افتتاح شد و در دولت تدبیر و امید با تکمیل باند پرواز برای مشهد و عتبات عالیات آماده می شود.

خباز با بیان اینکه احداث فرودگاه شاهرود هم یکی از دستاوردهای خوب دولت سازندگی برای مردم شرق استان سمنان بود، ابراز داشت: در هفته چهار روز پرواز در این فرودگاه صورت می گیرد و در دولت یازدهم در حال گرفتن مجوز مرز هوایی است تا بتوانیم پرواز خارجی و صادارت کالا را نیز در این فرودگاه شاهد باشیم.

وی همچنین احداث شهرک های صنعتی استان به دست رئیس جمهور وقت دولت سازندگی را یادآور شد و تصریح کرد: امروز ۱۸شهرک و منطقه صنعتی وجود دارد و دارای سه منطقه اقتصادی، تجاری و صنعتی هستیم.

استاندار سمنان افزود: گاز رسانی به شهرستان های اصلی استان در شرایطی که استان از گاز کمتری بهره مند بود، انجام شد که خوشبختانه در دولت دکتر روحانی مبدل به استان سبز خواهیم شد چراکه همه شهرستان ها و اکثریت روستاها دارای گاز است و سمنان و روستاهای آن گاز رسانی تکمیل و خود شهر سمنان شهرستان سبز تلقی می شود و تا پایان سال ۹۶طبق برنامه ریزی های صورت گرفته کل استان به این وسعت که هفتمین استان پهناور کشور محسوب می شود از گاز طبیعی بهره مند خواهند شد.

خباز با بیان اینکه کلنگ زنی طرح انتقال آب از چشمه روضیه به سمنان و با توجه به خشکسالی و کم آبی منطقه سمنان انجام شد، ابراز داشت: این طرح باعث شد بخش عمده ای از مشکل بی آبی حل شود.

وی با ابراز اینکه در حال فراهم کردن مقدمات ایجاد دو سد دیگر در منطقه هستیم تا در بودجه سال جاری منظور شد، تصریح کرد: یکی سد روضیه و دیگری سد فینکس است و همچنین سد دیگری در شمال شهرستان شاهرود برای آب شرب این شهرستان طراحی و آبگیری شده است و برای انتقال آب از سد کالپوش میامی نیز اعتباری تخصیص یافته است.

استاندار سمنان در ادامه تصریح کرد: بهره برداری طرح آب رسانی از دشت چلین به سرخه و جداسازی آب شیرین و آب مصرفی در این شهرستان در نوع خود افتخار آفرین است.

خباز بهسازی و مرمت روستاهای استان سمنان در زمان دولت آیت الله هاشمی را از دیگر دست آوردهای دوران سازندگی دانشت و افزود: آن دولت همه تلاش خود را به کار برد تا روستاها از رکود خارج شود و ۸.۵ درصد از اعتبار استانی را به بهسازی آنها اختصاص داد تا روستائیان هم طعم رفاه و آسایش را بچشند.

وی با بیان اینکه عملیات آبرسانی، برق، گاز و تلفن به روستاهای استان سمنان از دیگر اقدامات نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است، گفت: در سال جاری مجتمع آب رسانی شهدای گمنام شاهرود افتتاح و بیش از ۲۳روستای از آب شرب سالم بهره مند شدند.